"Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego nie odnotowało poważniejszych zdarzeń związanych w sytuacją hydrologiczną w regionie" - poinformował w sobotę rano dyżurny WCZK. Stany alarmowe przekroczone są w Gozdowicach i Bielinku.

Noc była spokojna

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Jacek Sas, noc była spokojna, "nie odnotowaliśmy poważniejszych zdarzeń związanych z sytuacją hydrologiczną. Stany alarmowe są w Gozdowicach i Bielinku".

Jak wynika z danych IMGW, Odra na wodowskazie w Gozdowicach ma obecnie  560 cm, stan alarmowy tam wynosi 500 cm. W Bielinku stan wody wzrósł do 625 cm, stan alarmowy w tym miejscu wyznaczony jest na 550 cm.

Na wybrzeżu zachodnim w związku z prognozowanym silnym wiatrem południowo-zachodnim, skręcającym na północno-zachodni, spodziewane są gwałtowne wahania i wzrosty poziomów wody. Lokalnie istnieje możliwość przekroczenia stanu ostrzegawczego - przekazał w sobotę wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

Przez całą dobę monitorowane są wały przeciwpowodziowe. Na terenie gmin Boleszkowice, Cedynia, Mieszkowice i Chojna obowiązują alarmy przeciwpowodziowe.

Na chwilę obecną monitorujemy i umacniamy doraźnie wały, które gdzieś przeciekają. Mieliśmy jedną taką sytuację w Zatoni Dolnej, gdzie wał został przerwany przez dzikie zwierzęta, ale już działania zostały tam zakończone - przekazał oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Gryfinie kpt. Przemysław Wiaderski.

Zakaz korzystania z wód Odry

Wały przeciwpowodziowe są przez całą dobę monitorowane przez pracowników Wód Polskich oraz Wojska Obrony Terytorialnej. Na terenie gmin Boleszkowice, Cedynia, Mieszkowice i Chojna obowiązują alarmy przeciwpowodziowe.

W nocy żołnierze patrolują wały, mamy termowizję, noktowizję, w związku z czym dozorujemy wały na kierunku: Ognica, Gryfino, Widuchowa, tutaj mamy swoje patrole rozmieszczone - przekazał płk Maciej Paul z 141. Batalionu Lekkiej Piechoty w Choszcznie. Jak dodał, "za dnia będziemy realizowali zadania już zlecone przez zarząd reagowania kryzysowego, będziemy działali punktowo, na bieżąco. Wszystkie zadania planowe, prewencyjne już wykonaliśmy, teraz będziemy reagowali na zaistniałą sytuację."

Kapitanaty Portów w Szczecinie, Trzebieży, Dziwnowie i Świnoujściu informują, że w zależności od rozwoju sytuacji hydrologicznej możliwe jest wprowadzenie ograniczeń żeglugi lub całkowitego jej zamknięcia na akwenach pozostających w zakresie kompetencji terytorialnej Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Na terenie woj. zachodniopomorskiego obowiązuje zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych, lotów bezzałogowych statków powietrznych nad korytem Odry, żeglugi na Odrze oraz amatorskiego połowu ryb w Odrze i Jeziorze Portowym.

W piątek wojewoda zachodniopomorski wprowadził też na terenie województwa zakaz korzystania z wód rzeki Odry, jeziora Dąbie oraz Zalewu Szczecińskiego.

"Fala wypłynęła z woj. lubuskiego"

Fala kulminacyjna wypłynęła z woj. lubuskiego - przekazał rzecznik lubuskiej straży pożarnej mł. bryg. Arkadiusz Kaniak. Zastrzegł jednak, że o opanowaniu sytuacji będzie można mówić dopiero, gdy woda wróci do koryta rzeki.

W Osiecznicy został utworzony punkt dystrybuowania żywości dla najbardziej potrzebujących. Jej dowożeniem zajmą się strażacy OSP - powiedział Kaniak.

Odra w Kostrzynie nad Odrą ma 522 cm, a stan alarmowy to 470 cm. Warta ma 489 cm, przy stanie alarmowym 410 cm. W Słubicach Odra ma 544 cm i opada. W piątek wieczorem sięgała tam 569 cm przy stanie alarmowym 410 cm.