"Liczba śmiertelnych ofiar powodzi nie powiększyła się, czyli dalej mamy siedem" - poinformował komendant główny policji Marek Boroń podczas piątkowego posiedzenia powodziowego sztabu kryzysowego z udziałem m.in. premiera we Wrocławiu. Donald Tusk zapowiedział, że dzisiaj przedstawi pełnomocnika rządu ds. odbudowy po zniszczeniach po powodzi.

W piątek rano we Wrocławiu zorganizowano kolejne w ostatnich dniach posiedzenie ogólnopolskiego sztabu kryzysowego. Uczestniczył w nim m.in. dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Robert Czerniawski, który poinformował, że "obserwujemy spadek poziomu wody o 10 cm we Wrocławiu".

Brzeg Dolny, tam jeszcze delikatnie następuje wzrost do maksimum, powinno się podwyższyć do 10 cm, ale jest tam duży zapas na wale. Malczyce - dochodzimy do stanu maksymalnego dzisiaj wieczorem. Ze względu na wąskie koryto rzeki należy zwrócić uwagę na Głogów i później na Krosno Odrzańskie, ze względu na charakter morfologiczny koryta, które jest tam dość wąskie - zaznaczył dyrektor IMGW.

Większość zbiorników retencyjnych funkcjonuje normalnie

Szefowa Wód Polskich Joanna Kopczyńska przekazała z kolei, że obecnie większość zbiorników retencyjnych funkcjonuje normalnie. Zbiornik Nysa ma zmniejszony odpływ, w zbiorniku Mietków musieliśmy nieco zwiększyć odpływ, żeby go opróżnić - powiedziała.

Kopczyńska przyznała, że dochodzi do lokalnych zdarzeń związanych z przeciekaniem wałów, ale nie są to duże uszczerbki. W jednym przypadku, na wysokości miejscowości Smolne, w gminie Jemielno (...) trwa akcja zabezpieczania wału. Władze gminy prewencyjnie wydały komunikat wzywający do ewakuacji - powiedziała, dodając, że na miejscu pracują strażacy.

Prezes Wód Polskich przedstawiła również prognozę dla Szczecina oraz województwa zachodniopomorskiego, wskazując, że w samym mieście nie występują obecnie żadne zdarzenia kryzysowe. Dalszy wzrost stanu wód obserwuje się natomiast w Gozdowicach i Bielinku.

W tej chwili pracownicy Wód Polskich wraz z żołnierzami WOT będą na bieżąco monitorować wały przeciwpowodziowe. Żołnierze WOT będą wspierać ewentualne naprawy - powiedziała. Jak wskazała, podtopieniu mogą ulec pojedyncze zabudowania w miejscowościach: Kaleńsko, Stary Błeszyn, Stare Łysogórki, Siekierka, Stara Rudnica, Stary Kostrzynek.

Liczba ofiar powodzi nie uległa zmianie

W posiedzeniu sztabu kryzysowego uczestniczył również komendant główny policji Marek Boroń, który poinformował, że "liczba śmiertelnych ofiar powodzi nie powiększyła się, czyli dalej mamy siedem".

Komendant Główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski dodał, że ostatniej nocy straż pożarna musiała reagować tylko na 16 zdarzeń związanych z zagrożeniem powodziowym. To znacząco niższa liczba niż w poprzednich dniach.

W pomoc zaangażowanych jest ponad 20 tys. żołnierzy różnych formacji oraz 19 śmigłowców wojskowych.

O groźnym incydencie przy zabezpieczaniu wałów w okolicach Obornik Śląskich na Dolnym Śląsku poinformował z kolei wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń. W piasku przywiezionym do napełniania worków znaleziono niewybuch.

W Obornikach Śląskich, w miejscowości Uraz w piasku ładowanym do worków odnaleziono pocisk - powiedział, przyznając, że reakcja wojska była natychmiastowa(Pocisk) został usunięty, został sprawdzony cały piasek, żeby ludzie mogli przystąpić do wsypywania do worków - zaznaczył.

Maciej Awiżeń dodał, że w nocy z czwartku na piątek wydano w sumie milion worków na zabezpieczanie miejscowości znajdujących się na północy województwa. Ten zapas został uzupełniony z województwa wielkopolskiego, skąd dotarły kolejne 2 mln worków.

Premier przedstawi pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi

Premier Donald Tusk na zakończenie posiedzenia sztabu kryzysowego zapowiedział, że dzisiaj o godz. 12:00 przedstawi pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi. Poinformował również, że odwiedzi województwo lubuskie i zachodniopomorskie.

Dzisiaj przedstawię pełnomocnika rządu ds. odbudowy - mówię w skrócie, ale wiadomo, o co chodzi. Będzie to ogrom zadań, przekraczający możliwości poszczególnych resortów, wymagający koordynacji na bardzo wielu poziomach - powiedział szef polskiego rządu.

Z kolei Tomasz Siemoniak, szef MSWiA poinformował o wyznaczeniu dwóch nowych pełnomocników MSWiA, którzy przejmą część zarządzania kryzysowego od władz lokalnych w dwóch ciężko doświadczonych powodzią miejscowościach woj. opolskiego - Głuchołazach i Lewinie Brzeskim. Wcześniej MSWiA na podobny ruch zdecydowało się już w przypadku Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego - miejscowości również ciężko dotkniętych powodzią, gdzie zarządzanie objął Michał Kamieniecki, warmińsko-mazurski komendant wojewódzki PSP.

Jak mówił Siemoniak w przypadku Guchołaz, chodzi o Arkadiusza Kuśmierskiego, zastępcę wojewódzkiego komendanta PSP w Opolu, a w przypadku Lewina Brzeskiego Dariusza Kulawinka, komendanta powiatowego PSP w Brzegu.

Ci komendanci w mojej ocenie w bardzo dobry sposób kierują akcją ratowniczą, w tej decyzji chodzi o większe wsparcie dla samorządów. Dotyczy to zarządzania kryzysowego, usuwania skutków powodzi - ocenił szef MSWiA. Oni są tam, żeby pomóc - dodał premier, podkreślając, że trudna sytuacja na miejscu wymaga takich kroków.

Leszczyna: Nie została zalana żadna hurtownia

Na posiedzeniu sztabu kryzysowego po raz pierwszy pojawiła się również minister zdrowia Izabela Leszczyna, która przedstawiła informację, jak sytuacja powodziowa wpłynęła na działanie systemu ochrony zdrowia i jakie działania są podejmowane dla pomocy powodzianom w obszarze wsparcia medycznego i psychologicznego.

Jak przypomniała Leszczyna, zalany został szpital w Nysie oraz zakład opiekuńczo-leczniczy w Paczkowie (woj. opolskie); łącznie z zagrożonych i zalanych terenów trzeba było ewakuować 136 pacjentów.

Minister zdrowia zapewniła, że nie ma problemu z dostępem do leków. Nie została zalana żadna hurtownia - dowożą potrzebne leki - powiedziała. Problem był jedynie z dostawą do Lewina Brzeskiego. Będziemy się tym zajmować dzisiaj - zapowiedziała Leszczyna.

Przypomniała też, że w związku z powodzią obowiązuje nowe zarządzenie NFZ, na podstawie którego pacjenci mogą korzystać z dowolnego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a nie tylko tego, do którego są zapisani. NFZ refunduje te świadczenia.

Działa całodobowa infolinia NFZ: 800 190 590. To bieżące wsparcie dla pacjentów, nasi konsultanci informują, gdzie są czynne apteki, gdzie można zrealizować recepty, gdzie można otrzymać świadczenia medyczne — przekazała szefowa resortu zdrowia.

Pacjenci mogą korzystać również ze wsparcia psychologicznego pod nr infolinii 116 111 (przeznaczona dla dzieci i młodzieży) oraz pod nr 800 70 2222 (dla dorosłych).

Pomoc dla rolników

Premier Tusk dodał także, że w resorcie rolnictwa planowana jest pomoc dla rolników poszkodowanych przez powódź. W ostatnich dniach minister Siekierski podkreślał, że całe zboże na polach, które zostało zalane, musi zostać zutylizowane jako skażone brudną wodą.

Chcę uspokoić zaniepokojonych rolników, którzy również ponieśli bardzo poważne straty (...) tam też przygotowujemy pomoc i bierzemy pod uwagę ten fakt, że nie tylko większe skupiska ludności, ale także indywidualne gospodarstwa poniosły straty - zapewnił Tusk. Zapowiedział, że szczegóły będzie przedstawiał resort rolnictwa.

Najnowsze informacje dotyczące sytuacji powodziowej w Polsce znajdziecie w naszej relacji tekstowej na żywo.