W Brzegu Dolnym (Dolnośląskie) rozpoczęła się kulminacja fali powodziowej na Odrze. Stan wody osiągnął 933 cm, a według szacunków IMGW dotrze do 940 cm. Maksimum będzie niższe niż podczas powodzi w 1997 r., kiedy to, według danych Instytutu, osiągnęło 1070 cm. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo z sytuacji powodziowej w Polsce.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy w starych mundurach Służby Kontrwywiadu Wojskowego rozpowszechniali fałszywe informacje o rzekomych planach wysadzenia wałów przeciwpowodziowych
  • Z czwartkowego raportu wojewody opolskiego wynika, że stabilizuje się sytuacja powodziowa w regionie
  • W Brzegu Dolnym (Dolnośląskie) rozpoczęła się kulminacja fali powodziowej na Odrze. Stan wody osiągnął 933 cm, a według szacunków IMGW dotrze do 940 cm. 

TUTAJ ZNAJDZIECIE ZAPIS NASZEJ CZWARTKOWEJ RELACJI NA ŻYWO>>>

06:16

Dodatkowa pula bezpłatnych szczepionek przeciwko tężcowi jest już dostępna na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. Akcja szczepień na terenach powodziowych jest zaplanowana właśnie w związku z wzrostem zagrożenia epidemiologicznego.

W sprawie dodatkowych szczepień przeciwko tężcowi można zgłaszać się do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Wojewoda śląski poinformował z kolei, że preparat jest dostępny w szpitalnych oddziałach ratunkowych i placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

06:09

940 cm może osiągnąć fala kulminacyjna na Odrze w dolnośląskim Brzegu Dolnym. To mniej o prawie metr niż podczas powodzi w 1997 roku, kiedy woda osiągnęła tam 1070 cm. 

Odra przekracza stany alarmowe również poniżej Brzegu Dolnego m.in. w Malczycach, Ścinawie, Głogowie czy Nowej Soli. 

IMGW uspokaja - fale wezbraniowe na Bystrzycy i Bobrze nie nałożą się na falę, która aktualnie przemieszcza się na Odrze. Za godzinę we Wrocławiu kolejne w ciągu ostatnich dni posiedzenie sztabu kryzysowego. Obok premiera pojawi się tam również minister zdrowia Izabela Leszczyna. Wśród tematów m.in sytuacja epidemiczna na zalanych terenach Polski.

06:00

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał wytyczne dotyczące powrotu do budynków zalanych w wyniku powodzi - poinformowano na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Zauważono, że domy które zostały uszkodzone w wyniku powodzi mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

Urząd podkreślił, że opracował wytyczne w związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej.

05:01

Samorządy nie brały pod uwagę zastrzeżeń Wód Polskich co do zagospodarowania terenów zalewowych. Ale także same Wody zwykle zgadzały się na prowadzenie tam inwestycji, twierdzi NIK - czytamy w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Dziennik podnosi, iż miejskie tereny w pobliżu rzek są często tak urokliwe, że nie brakuje chętnych, by tam zamieszkać. "Jednak prawo, a także zwykły rozsądek znacznie ograniczają możliwość swobodnego budowania tam osiedli mieszkaniowych" - czytamy w "Rz".

04:13

Jak podał IMGW, w nocy z czwartku na piątek były 42 przekroczenia stanów alarmowych i 33 stanów ostrzegawczych. 

04:09

W Brzegu Dolnym (Dolnośląskie) rozpoczęła się kulminacja fali powodziowej na Odrze. Stan wody osiągnął 933 cm, a według szacunków IMGW dotrze do 940 cm. Maksimum będzie niższe niż podczas powodzi w 1997 r., kiedy to, według danych Instytutu, osiągnęło 1070 cm.

Według lokalnych mediów, w Brzegu Dolnym pojawiły się problemy z przesiąkaniem wałów, a o godz. 2 rozpoczęło się posiedzenie Gminnego Sztabu Kryzysowego, z udziałem strażaków, policji i burmistrza.

Odra przekracza poziomy alarmowe także poniżej Brzegu Dolnego: w Malczycach, Ścinawie, Głogowie oraz w Nowej Soli, gdzie przekroczenie tego stanu nastąpiło w czwartek wieczorem. IMGW spodziewa się, że w niedzielę stan wody w Nowej Soli przekroczy stan alarmowy o ponad 200 cm i sięgnie 660 cm.

W Trestnie powyżej Wrocławia od czwartku rano utrzymuje się stan wody zbliżony do maksymalnego, prognozowanego przez IMGW, czyli 640 cm. Tu również kulminacja fali jest niższa niż w 1997 r., kiedy to maksymalny poziom wody sięgnął 724 cm.

W leżącej w górę Odry Oławie maksymalny stan wody odnotowano w środę wieczorem i wynosił on 743 cm. Obecnie utrzymuje się on na poziomie 731 cm. W Brzegu od środy poziom wody ma tendencję malejącą, obecnie wynosi 689 cm, o 30 cm mniej niż zanotowane maksimum. Opada woda u ujścia Nysy Kłodzkiej, gdzie stan wynosi 664 cm, a maksimum 707 cm osiągnięte było we wtorek.

Trudna sytuacja powodziowa jest cały czas na Bobrze. Według IMGW w ujściowych odcinkach dopływów stan wody może wzrosnąć również wskutek cofki od Odry.

04:07

UNHCR - Agencja ONZ ds. Uchodźców - poinformowała w piątek, że organizuje podstawową pomoc dla poszkodowanych w powodzi w południowej Polsce, a pierwsze artykuły dla 500 rodzin trafi do mieszkańców Ząbkowic Śląskich.

Pierwsza pomoc od UNHCR obejmie składane łóżka, materace i poduszki, pościel i zestawy higieniczne. Dodatkowo zapasy awaryjne dostarczone przez UNHCR Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi na wypadek nieprzewidzianych okoliczności są również gotowe do wysłania - zaznaczyła Agencja.

Jak poinformowała UNHCR, Agencja jest gotowa do niesienia dalszej pomocy w celu wsparcia działań rządu i pozostaje w bliskim kontakcie z krajowymi i lokalnymi zespołami zarządzania kryzysowego w celu szybkiego jej dostarczenia ofiarom.

00:53

Mieszkańcy Wrocławia wspólnie z 300 żołnierzami WOT-u uratowali pękający wał Janówek-Pracze. Pracowali w trudno dostępnym terenie, na namokniętym wale. 

00:31

Sześć zespołów z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów zostało oddelegowanych do oceny stanu przepraw na terenach dotkniętych powodzią - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Dodał, że pierwsze grupy ekspertów już w piątek dotrą na Opolszczyznę.

Minister poinformował też, że do czwartkowego południa zarejestrowano 100 zgłoszeń dotyczących możliwości przewiezienia ciężarówkami pomocy humanitarnej dla powodzian bez pobierania opłat drogowych. 

00:27

Brzeg Dolny ani myśli spać - do miasta na północny zachód od Wrocławia zbliża się ogromna fala powodziowa. Według prognoz może osiągnąć nawet 938 cm. Stan alarmowy na tym odcinku wynosi 630 cm. Burmistrz zaapelował do mieszkańców o umacnianie wałów i długo nie musiał czekać. 

Worki z piaskiem, które dźwigają mieszkańcy Brzegu Dolnego, mają pomóc w obronie nie tylko tego miasta, ale też okolicznych wiosek.