Za udzieleniem rządowi wotum zaufania było 237 posłów, przeciwko głosowało 203. Wcześniej premier Donald Tusk złożył w tej sprawie wniosek; zrobił to przedstawiając informację o ujawnionych rozmowach z podsłuchów polityków PO.

22:44 Kończymy relację na żywo.

22:38 Poseł Andrzej Piątak, który w środowym głosowaniu poparł wniosek o wotum zaufania dla rządu, został usunięty z klubu Twojego Ruchu - poinformował lider TR Janusz Palikot.

22:28 Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział w środę wieczorem, że w czwartek w Sejmie zostanie złożony wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska.

22:18 W sumie nie głosowało 20 posłów. Wśród nich był m.in. Adam Hofman, Zbigniew Girzyński, Mariusz Antoni Kamiński i Witold Waszczykowski z PiS oraz Franciszek Stefaniuk z PSL oraz Ewa Kołodziej i Andrzej Smirnow z PO.

22:13 Za udzieleniem wotum była cała PO i całe PSL oraz jeden poseł Twojego Ruchu i 4 posłów niezależnych.

22:03 Koalicja obroniła rząd. Za udzieleniem wotum zaufania głosowało 237 posłów. Przeciw było 203.

22:02 Sejm przyjął informację premiera dotyczącą sprawy podsłuchów polityków.

22:00 Rozpoczyna się głosowanie nad wotum nieufności.

21:57 Na sali już zbierają się posłowie. W ławach są już członkowie rządu.

21:35 Zakończyło się posiedzenie klubu PO. Za kilkanaście minut głosowanie.

21:10 Za niecałą godzinę ma się okazać, czy Sejm udzieli wotum zaufania rządowi Donalda Tuska.

20:36 O co posłowie pytali Donalda Tuska?

20:03 Marszałek Ewa Kopacz zarządza 10-minutową przerwę. Później dalsza część obrad. O godz. 22:00 głosowanie.

20:02 Na mównicy ponownie premier. Ponownie odpiera zarzuty posła odnośnie do cen paliw.

20:01 W trybie sprostowania przemawia poseł PiS Wiesław Janczyk.

20:00 Premier skończył odpowiadać na pytania.

20:58 Ja nie odpowiadam za teksty, dowcipy, próby opisywania relacji ze mną ludzi w Polsce, którzy chętnie powołują się np. na znajomość ze mną lub pewność, że coś ode mnie słyszeli. Osoba, która cytowała tę przypowieść z wieczoru wyborczego, nie jest w zażyłych relacjach towarzyskich ze mną - powiedział premier. Wieczór wyborczy w roku 2011 był bardzo krótki, spędziłem go w licznym gronie ludzi, nikt z nich nie pamięta tego typu sytuacji, ja też nie pamiętam, żebym kiedykolwiek coś takiego powiedział. Następnie z żoną szybko ewakuowałam się do domu. Co jest jednym, jak zauważyliście państwo, z warunków bezpieczeństwa życia w Warszawie: spędzać czas z żoną w domu, a nie z kolegami w restauracji - dodał Tusk.

19:56 Donald Tusk: nasi poprzednicy dużo mówili o bezpieczeństwie energetycznym i nic z tym nie zrobili; my kończymy budować gazoport. Rosja przestała nam dyktować warunki.

19:55 Premier zapewnia, że David Cameron i Wiktor Orban do podsłuchów odnieśli się z "dystansem".

19:50 Będziemy używać wszystkich narzędzi, żeby mitygować wzrost cen paliw - mówi premier. Prześledźcie ceny paliw w PL i na świecie; nie wiem, czy zauważyliście, ale benzyna jest nadal poniżej 6 zł - dodaje.

19:47  Śmiem twierdzić, że nasze szanse wyraźnie nie zmalały w UE - mówi Tusk.

19:44 Jeśli uda się od strony politycznej opanować kryzys, jeśli nie upadnie rząd, to za granicą ustabilizowanie sytuacji politycznej zawsze jest na korzyść kraju, który ma jakąś aferę - mówi Donald Tusk. Jeśli uda mi się uzyskać wotum zaufania, to w Brukseli wróci poczucie stabilności w Polsce - dodaje.

19:41 Donald Tusk zapewnił, że odpowie na wszystkie pytania posłów.

19:39 Lepiej, kiedy to władza pada ofiara podsłuchu, niż podsłuchuje obywateli - mówi Tusk.

19:35 Premier rozpoczął swoje wystąpienie.

19:27 Za chwilę premier powinien zacząć odpowiadać na poselskie pytania.

19:12 Planowane na 30 czerwca posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zostało przełożone na późniejszy termin - poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i sekretarz Rady Stanisław Koziej.

W swym komunikacie Koziej podał, że prezydent Bronisław Komorowski podjął taką decyzję, gdyż trzeba przygotować "pełną informację" o ujawnionych w związku z podsłuchami zagrożeniach dla bezpieczeństwa państwa i planowanych działaniach dla ich wyeliminowania.

19:09 Szef klubu PSL Jan Bury powiedział, że ludowcy nie wprowadzą dyscypliny w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu PO-PSL. Dodał, że nie ma takiej potrzeby, bo to "najbardziej świadomy klub w parlamencie".

18:43 Trwa przerwa w obradach. Ponownie posłowie mają się zebrać ok. godz. 19:30.

18:40 Posłowie pytali premiera m.in. o Polskie Instytucje Rozwojowe, gazoport w Świnoujściu - katastrofalnie opóźniony według Sławomira Nowaka i Andrzeja Parafianowicza. O utratę zaufania do Polski na arenie międzynarodowej po ujawnieniu treści rozmowy ministra spraw zagranicznych z ministrem finansów, o litr benzyny, który według słów prezesa PKN Orlen zdaniem premiera po wyborach może kosztować nawet siedem złotych i o działania ABW - przed i po ujawnieniu afery.

18:32 W dniu wystąpienia premiera tygodnik "Wprost" składa zażalenie na działania prokuratury podczas próby uzyskania nagrań z nielegalnych podsłuchów. W ubiegłą środę prokuratorzy i funkcjonariusze ABW weszli do redakcji, żądając nośników; gdy im odmówiono, próbowali siłą odebrać laptopa naczelnemu.

18:06 Wbrew temu, co twierdził w Sejmie szef rządu, wotum zaufania nie jest mu do niczego potrzebne przed jutrzejszym szczytem w Brukseli - ustaliła brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Co do unii energetycznej, to nie trzeba wotum zaufania, bo na szczycie nie będzie wielkiej dyskusji o energetyce. Ustalono, że decyzje w tej sprawie zapadną dopiero w październiku. Co do walki o stanowiska, to też nie trzeba aż wotum zaufania, bo zagraniczni dyplomaci w zasadzie uważają, że nic takiego się nie stało.

17:58 Sejm udziela wotum zaufania Radzie Ministrów większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Czyli w sali sejmowej musi być co najmniej 230 posłów, a większość z nich musi zagłosować za wotum.

Gdy wotum zaufania nie zostaje udzielone, premier składa dymisję na ręce prezydenta, który musi ją przyjąć. Wtedy rozpoczyna się procedura tworzenia nowego rządu w trzech krokach opisanych w konstytucji. Jeśli nie uda się w tej procedurze powołać nowego gabinetu, prezydent jest zobowiązany do skrócenia kadencji Sejmu.

Klub PO ma 203 posłów, PSL 32, czyli w sumie 235 posłów. Szef PSL Janusz Piechociński zapowiedział, że ludowcy poprą wniosek o wotum zaufania dla rządu. To jest oczywiste - podkreślił.

17:50 W dalszym ciągu trwa zadawanie poselskich pytań, skierowanych do premiera.

17:45 Dla mnie jedyną rzeczą, której dotychczas nie słyszałem, jest, że tu chodzi też o to, że te osoby czy firmy były związane z interesami również gazowymi. Mielibyśmy do czynienia zarówno z wielkimi interesami węglowymi, jak i gazowymi oraz naftowymi. W obu przypadkach chodzi o silne powiązanie z Rosją - twierdzi prezes Fundacji im. Stefana Batorego politolog Aleksander Smolar.

17:41 Prof. Wawrzyniec Konarski, politolog, ocenił sejmową informację premiera jako mało konkretną. Zdaniem Konarskiego, jeżeli wystąpienie miało ugruntować obraz premiera jako osoby działającej efektywnie, to konkretów powinno być więcej.

17:35 Fragment wystąpienia Donalda Tuska, w którym złożył wniosek o wotum nieufności dla rządu:

17:34 Do zadania pytań zapisało się około 100 posłów.

17:24 Marszałek Ewa Kopacz poinformowała, że głosowanie nad wnioskiem premiera odbędzie się o godz. 22.

17:13 Czas na pytania od posłów.

17:12 Będziemy prowadzili wszystkie przewidziane przez prawo możliwe w ramach prawa akcje społeczne, będziemy zwracali się do prokuratury, do innych organów państwa o to, żeby to wszystko, co wiąże się z tą aferą zostało wyjaśnione. Jednocześnie będziemy dążyli do tego, żeby dni tego rządu były policzone, bo jeżeli w Polsce jest jakiś wielki problem, to tym problem jest rząd Donalda Tuska - mówi Jarosław Kaczyński.

Cytat

Będziemy prowadzili wszystkie przewidziane przez prawo możliwe w ramach prawa akcje społeczne, będziemy zwracali się do prokuratury, do innych organów państwa o to, żeby to wszystko, co wiąże się z tą aferą zostało wyjaśnione. Jednocześnie będziemy dążyli do tego, żeby dni tego rządu były policzone, bo jeżeli w Polsce jest jakiś wielki problem, to tym problem jest rząd Donalda Tuska

17:11 My złożymy wniosek o wotum nieufności, bo ta sprawa wymaga ponownej dyskusji, a nie 10-minutowych oświadczeń - zapowiada lider PiS Jarosław Kaczyński.

17:10 W między czasie, w kuluarach briefing zorganizował Jarosław Kaczyński.

17:09 Czy utrzyma pan na stanowisku kogoś, kto mówi o panu, że jest frajerem? - pyta poseł.

17:07 Głos zabiera poseł Wipler.

17:05 Jestem, pierwszym, który cieszyłby się z dymisji ministra Sikorskiego, ale nie za to co powiedział - mówi Dorn.

17:00 Na mównicy jest Ludwik Dorn.

16:59 Zastanawiałam się, jakim językiem do was mówić. (...) W duchu odpowiedzialności za kraj i przede wszystkim w duchu wielkiego szacunku dla naszych obywateli, którzy zostali sponiewierani przez władzę, trzeba mówić do was językiem cywilizowanym, ale naprzód - po tym, co zrobiliście - językiem prawa. A język prawa po tym, co zrobiliście, jest następujący: dzisiaj trzeba skierować, i to uczyniliśmy 16 czerwca, wniosek do prokuratora generalnego - mówi posłanka.

16:57 W duchu odpowiedzialności za obywateli, trzeba do was mówić językiem prawa - mówi Beata Kempa.

16:54 Głos zabierze Beata Kempa.

16:49 Połowa sali sejmowej jest pusta.

16:47 Wszystkie ujawnione patologie muszą być wyjaśnione i osądzone - mówi Miller.

16:44 Na mównicę wszedł Leszek Miller.

16:41

16:40 Czy dalej można żyć w państwie podsłuchów - pyta poseł premiera.

16:38 Na mównicę wszedł Jan Bury.

16:37 Żądamy wcześniejszych wyborów - kończy wystąpienie Janusz Palikota.

16:34 Jaki człowiek co drugie słowo używa słowa "k****"? Co to jest za kwalifikacja do czego? Jaki to jest poziom? Kim dzisiaj jesteście, jakie państwo zostawiacie? - grzmi Palikot.

16:33 Arogancja, buta, pycha - to wychodzi z tych taśm - mówi Palikot.

16:32

16:31 Część posłów opozycji opuściło salę sejmową.

16:30 Na mównicę wchodzi Janusz Palikot.

16:29 Polska jest silniejsza niż wasze rządy. Po waszym odejściu nadejdą lepsze dni - mówi Szczerski.

16:27 Wszystko macie za nic - kontynuuje poseł.

16:23 Niech pan Polaków zostawi w spokoju - zwraca się poseł PiS do premiera.

16:22 To wy jesteście tymi, którzy systematycznie rozmontowują Polskę - zwraca się do rządu Szczerski.

16:21 Na mównicę wszedł poseł Krzysztof Szczerski: to jest czas, w którym zło, trzeba nazwać złem - mówi.

16:19 To nie jest wyłącznie problem w tej chwili ludzi, którzy składają się na ekipę rządzącą, to jest problem całej klasy politycznej - mówił Grupiński.

16:17 Nie wolno nam tego ataku dokonanego przy pomocy nielegalnych podsłuchów prywatnych rozmów bagatelizować w żadnym wypadku - podkreślił szef klubu PO.

16:15 Na mównicy sejmowej jest Rafał Grupiński z PO. Mówi, że nagrania wstrząsnęły opinią publiczną.

16:14 Sejm zajmie się na tym posiedzeniu wnioskiem premiera o wyrażenie rządowi wotum zaufania.

16:13 Ewa Kopacz: Najpierw będą 10-minutowe wystąpienia posłów.

16:11 Pan Bartłomiej Sienkiewicz (minister spraw wewnętrznych), ku mojej wielkiej radości, powinien podać się do dymisji, bo jak to może być, żeby facet zainteresowany sprawą prowadził dalej sprawę, to jest niedopuszczalne. Jak i ku mojemu smutkowi Radosław Sikorski (minister spraw zagranicznych) też musi się podać do dymisji. Jak on ma prowadzić negocjacje z Ameryką, jak on mówi, że sojusz z Ameryką to jest wielkie g.? Jak on ma rozmawiać? - argumentował Korwin-Mikke na konferencji prasowej w środę w Lublinie.

16:08 Szef PSL Janusz Piechociński zapowiedział, że ludowcy poprą wniosek o wotum zaufania dla rządu. Dodał, że jeśli do połowy sierpnia nie będzie jasności w sprawie nagrań ujawnionych przez "Wprost", sam uruchomi "mechanizm prowadzący do przedterminowych wyborów". Dopytywany, czy koalicjanci policzyli głosy, którymi dysponują, szef PSL powiedział, że "nie ma tu obliga". Każdy, również w klubach koalicyjnych, ma swoją ocenę. Pytanie - czy głosujemy za stabilnością, czy głosujemy za destabilizacją - wyjaśnił.

16:03 W Sejmie trwają intensywne narady klubów.

16:01 Ruch premiera to najlepszy sposób na zapewnienie rządowi możliwości dalszego działania i spokojnego prowadzenia negocjacji - mówi wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

15:59 To chytra próba ucieczki do przodu - mówi Mariusz Kamiński, komentując wystąpienie premiera.

15:46 Marszałek Sejmu podkreśliła, że ostatecznie termin głosowania będzie zależał od tego, ilu posłów zapisze się do zadawania pytań.

15:45 Tak brzmi artykuł Konstytucji RP o wotum zaufania: Prezes Rady Ministrów może zwrócić się do Sejmu o wyrażenie Radzie Ministrów wotum zaufania. Udzielenie wotum zaufania Radzie Ministrów następuje większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

15:40 W skład Konwentu Seniorów wchodzą: Marszałek, wicemarszałkowie, przewodniczący lub wiceprzewodniczący klubów oraz przedstawiciele porozumień, o których mowa w art. 8 ust. 5 Regulaminu Sejmu, a także klubów parlamentarnych, jeśli reprezentują co najmniej 15 posłów oraz kół parlamentarnych reprezentujących w dniu rozpoczęcia kadencji Sejmu osobną listę wyborczą. W posiedzeniach Konwentu Seniorów bierze udział z głosem doradczym Szef Kancelarii Sejmu.

15:38 Głosowanie może się odbyć najwcześniej ok. godz. 21 - mówiła w TVN24, marszałek Ewa Kopacz.

15:34 Wystąpienia premiera słuchał na sali sejmowej minister Bartłomiej Sienkiewicz - jeden z bohaterów afery.

15:30 Rozpoczęła się półgodzinna przerwa.

15:29 Marszałek zwołała Konwent Seniorów.

15:28 Składam wniosek o wotum zaufania dla rządu z prośbą o jak najszybsze przegłosowanie - mówi Tusk.

Cytat

Podczas szczytu UE w Brukseli muszę mieć pewność, że rząd ma mandat, ma większość, która pozwoli mi kontynuować pracę

15:27 Podczas szczytu UE w Brukseli muszę mieć pewność, że rząd ma mandat, ma większość, która pozwoli mi kontynuować pracę - tłumaczy Donald Tusk.

15:26 Tusk: poważne interesy Polski mogą być zagrożone w zw. z aferą podsłuchową, m.in. podczas najbliższego szczytu UE.

15:25 Tusk: Zdaję sobie sprawę, jaki kryzys zaufania jest w tej sali. Zdaję sobie sprawę, że ludzie bardziej niż dotychczas mogą mieć dosyć polityki.

15:24 Jak mówił premier, proceder podsłuchiwania trwał co najmniej 1,5 roku. Dotyczył dziesiątków, a może setek ludzi - mówi.

Cytat

Powstanie polityczne pytanie: czy dzisiaj w polskim Sejmie będziemy podnosić rękę, zabierać głos w trakcie głosowania, zgodnie ze scenariuszem, który powstał nie wiemy gdzie

15:21 Powstanie polityczne pytanie: czy dzisiaj w polskim Sejmie będziemy podnosić rękę, zabierać głos w trakcie głosowania, zgodnie ze scenariuszem, który powstał nie wiemy gdzie - tłumaczy premier.

15:21 Dotychczasowa wiedza o zagrożeniu stabilności państwa w związku z aferą podsłuchową każe szczególnie mocno i wnikliwie badać związki osób bezpośrednio zaangażowanych w ten proceder z przedsięwzięciami gospodarczymi i środowiskami, które były aktywne także jeśli chodzi o problematykę gazową - mówił Tusk

15:20 Jedno wiemy na pewno, a przynajmniej wszyscy mamy taką nadzieję, że ten konspiracyjny scenariusz związany z aferą podsłuchową i nielegalnymi podsłuchami nie powstał tu, w polskim Sejmie, ani w żadnej polskiej instytucji życia publicznego - powiedział premier. Nawiązał do wątku mówiącego o tym, że ujawnienie nagrań może mieć związek z tzw. sprawą węglową (jednym z zatrzymanych jest biznesmen Marek Falenta, współwłaściciel firmy Składy Węgla i główny akcjonariusz giełdowych spółek Hawe i ZWG.). "prawa jest duża, mówimy o bardzo dużych pieniądzach, a przede wszystkim mówimy o bardzo realnym wpływie obrotu węglem i tym, jaki to jest węgiel, na całą strukturę i bezpieczeństwo polskiej energetyki. To nie jest tylko mój wniosek - powiedział Tusk.

15:19 Chcę mocno podkreślić: mogę zdecydowanie i precyzyjnie wskazać fundamentalne interesy państwa polskiego, które mogą być osłabione w związku z aferą podsłuchową - mówi Tusk.

15:17 Nikt nie powinien lekceważyć lekcji, jaka płynie z nagrań - dodał Tusk.

15:16 Chcę podkreślić znaczenie polityczne i prawdziwie głębokie problemy, jakie są związane z aferą - mówi premier.

15:15 Ze względu na to, że nielegalne podsłuchy zostały ujawnione, ci którzy wstydzą się za to, w jaki sposób się zachowywali, mają osobisty, indywidualny, a także polityczny obowiązek wytłumaczenia się z tego przed opinią publiczną - począwszy od własnego domu, skończywszy na parlamencie - mówi.

15:15 Tusk: Osoby podsłuchujące mogły kierować się złymi intencjami.

15:14 Tocząca się obecnie wielka dyskusja i oczywisty kryzys polityczny wywołany jest przez przestępstwo - mówi premier.

15:00 Do Sejmu przybyli ministrowie rządu Tuska.

Wniosek o to, by premier przedstawił posłom informacje w związku z podsłuchami złożył klub SLD po tym jak ujawniono pierwsze dwie rozmowy: szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza i prezesa NPB Marka Belki oraz b. ministra transportu Sławomira Nowaka i b. wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza.

W uzasadnieniu wniosku wskazano, że urzędnicy państwowi, których rozmowy zostały nagrane, "stawiali się ponad prawem ustalając w sposób pozaprawny zmiany w rządzie, w prawie oraz wyniki przyszłych wyborów". W poniedziałek tygodnik "Wprost" opublikował kolejne stenogramy z rozmów polityków, m.in. szefa MSZ Radosława Sikorskiego i b. ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Po wystąpieniu premiera przewidziane są 10-minutowe wystąpienia klubów; posłowie będą mogli również zadawać pytania.

Upublicznienie rozmów doprowadziło do kryzysu politycznego. Opozycja żąda odwołania szefa MSW i szefa MSZ; PiS zapowiedziało złożenie wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu i rozpoczęło już rozmowy z innymi ugrupowaniami sejmowymi, szukając dla niego poparcia. SLD zaapelował do premiera, aby zgłosił w Sejmie wniosek o wotum zaufania dla rządu, a Twój Ruch - złożył projekt uchwały o skrócenie kadencji Sejmu.