„Ida” – polski kandydat do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny – jest pokazywana w Stanach Zjednoczonych na specjalnych pokazach. Osobą odpowiedzialną za promowanie polskiego filmu jest Nancy Willen, która doprowadziła do Oscara "Wielkie piękno" Paolo Sorrentino.

Producentka "Idy", Ewa Puszczyńska opowiedziała o przedoscarowej promocji "Idy" na specjalnej konferencji prasowej. Elementem kampanii prowadzonej w Ameryce są specjalne, połączone z lunchami i kolacjami, pokazy tego filmu - oprócz tych regulaminowych, z których pierwszy, dla członków Akademii, odbył się w poniedziałek w Los Angeles.

Paweł poleciał wczoraj do Stanów Zjednoczonych. Odbędzie się pokaz prywatny "Idy" u państwa Rothschildów - relacjonowała Puszczyńska. Dodała, że w USA gospodarzami prywatnych pokazów "Idy" będą też m.in. Maggie Gyllenhaal i Peter Sarsgaard, wpływowe w Hollywood aktorskie małżeństwo, natomiast w Londynie - gdzie także organizowane są projekcje i gdzie również film Pawlikowskiego obejrzeć mogą członkowie amerykańskiej Akademii - reżyser "Grawitacji" Alfonso Cuaron. Duże zainteresowanie "Idą" wykazuje Barbra Streisand; na temat filmu Pawlikowskiego bardzo pochlebną recenzję przysłała ponadto aktorka Debra Winger - wyliczała.

Rekordowa liczba kandydatów

Kandydatów do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny jest w tym roku wyjątkowo dużo - łącznie z "Idą" - 83. Konkurentami filmu Pawlikowskiego są m.in. zgłoszony przez Kanadę "Mommy" Xaviera Dolana, rosyjski "Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa oraz turecki "Zimowy sen" Nuri Bilge Ceylana.

Pod koniec grudnia amerykańska Akademia Filmowa zaprezentować ma listę dziewięciu filmów, które przejdą do drugiego etapu oscarowego konkursu, czyli do rywalizacji o nominacje. Finałowa piątka nominowanych zostanie wyłoniona 15 stycznia; Akademia poda wtedy pełną listę nominacji do Oscarów w różnych kategoriach.

Pytana, w których z nich szansę na nagrodę mają twórcy i obsada "Idy", Puszczyńska odparła, że kandydatura zgłoszona będzie w kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, reżyseria, scenariusz, zdjęcia oraz drugoplanowa rola kobieca, za kreację Agaty Kuleszy. Potencjalne konkurentki Kuleszy, to m.in. Patricia Arquette (za "Boyhood") i Julianne Moore (za "Mapy gwiazd").

87. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 22 lutego 2015 r.

"Ida" (2013) jest koprodukcją polsko-duńską, zrealizowaną (zdjęcia powstawały m.in. w Łodzi) przez Opus Film i Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Dofinansowały ją m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy. Akcja toczy się na początku lat 60. XX w. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. Konfrontacja z przeszłością staje się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.

(MN)