Białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz została laureatką literackiej Nagrody Nobla. Pisarka była główną kandydatką do tego wyróżnienia. Swietłana Aleksijewicz urodziła się na Ukrainie, mieszka na Białorusi i tworzy w języku rosyjskim.
W 2015 roku Aleksijewicz została uhonorowana Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" - zbiór reportaży o homo sovieticus. W 2011 r. jej "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" także dostała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Literacką Nagrodę Europy Środkowej "Angelus".
Swietłana Aleksijewicz ma wkrótce odwiedzić Polskę. Autorka jest na liście gości krakowskiego Festiwalu Conrada, którego siódma edycja odbędzie się w dniach 19-25 października.
Szwedzkie media już wcześniej informowały, że literacki Nobel dla Swietłany Aleksijewicz byłby ukłonem w stronę twórczości Ryszarda Kapuścińskiego, także dziennikarza i reportażysty. "Dagens Nyheter" pisał, że źródła w Akademii Szwedzkiej jednoznacznie twierdzą, że Kapuściński miał otrzymać Nagrodę Nobla w 2007 r. W styczniu tegoż roku jednak zmarł, a literackiego Nobla przyznano wówczas brytyjskiej pisarce Doris Lessing.
Oficjalna lista kandydatów do Nagrody Nobla jest tajna, a dokumenty związane z procesem wyboru noblisty zostaną ujawnione dopiero po 50 latach. W 2014 roku do literackiej Nagrody Nobla nominowano 210 osób. Na liście znalazło się 36 osób, których nazwiska pojawiły się po raz pierwszy.
Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 114 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 109 nagrodzonych pisarzy znalazło się 13 kobiet.
Najczęściej Nobla dostawali pisarze i poeci z obszaru języka angielskiego.
(abs)