Ma próbnej maturze z języka polskiego uczniowie mieli za zadanie zinterpretować tekst Marcina Napiórkowskiego "Nie sposób tego zagwizdać". Sprawiło im to sporo problemów, dlatego postanowili się zwrócić bezpośrednio do autora. Odpowiedzi jednak nie znał nawet Napiórkowski.

Wczoraj o 9 uczniowie rozpoczęli próbną maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Musieli m.in. zmierzyć się z tekstem Marcina Napiórkowskiego pt. "Nie sposób tego zagwizdać". Autor analizuje w nim zjawisko sequelozy. Chodzi o kręcenie kolejnych części filmów.

"Myśląc o współczesnej sequelozie, warto mieć w pamięci długą historię zjawiska. Sequele, prequele, a nawet "łączone uniwersa" wcale nie są wynalazkiem chciwych macherów z hollywoodzkich wytwórni. To raczej stare pomysły. Przecież przygody Heraklesa i Odysa, Achillesa i Syzyfa dzieją się w tym samym uniwersum. Powracają w nich ci sami bohaterowie, obowiązują te same zasady" - brzmi fragment tekstu.

Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytanie, "czy Marcin Napiórkowski zgadza się z tym, że sequeloza jest zjawiskiem powstałym współcześnie? Uzasadnij odpowiedź".

"Nie mam pojęcia"

Przyszli maturzyści postanowili zgłosić się bezpośrednio do autora, żeby ten postarał się odpowiedzieć na dwa pytania. Ten jednak na początku przyznał, że nie zna odpowiedzi.

"Z całego serca życzę Wam dziś powodzenia na próbnej maturze z polskiego! Ale przestańcie mi wysyłać DMy (prywatne wiadomości - przyp. red.). Nie mam pojęcia, jak odpowiedzieć na te pytania. Serio" - napisał Napiórkowski na Twitterze.

Później jednak uzupełnił swoją wypowiedź: "Poprawna odpowiedź (moim zdaniem) brzmi: i tak, i nie. Ten tekst jest o tym, że mamy w ostatnich latach zalew sequeli A ZARAZEM wykorzystują one bardzo stare mechanizmy funkcjonowania mitów" - podkreślił autor.

Drugie pytanie, dotyczyło "chciwego machera". "Sformułowanie chciwy macher użyte w tekście Marcina Napiórkowskiego ma charakter wartościujący". Tutaj uczniowie musieli wybierać pomiędzy odpowiedziami "Prawda", "Fałsz".

CKE publikuje odpowiedzi

Dziś Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała odpowiedzi do arkusza z języka polskiego.

Na pierwsze z wymienionych pytań należało odpowiedzieć, że autor się nie zgadza z twierdzeniem, iż sequeloza jest zjawiskiem powstałym współcześnie. Przykładowa odpowiedź podana przez CKE: "Nie zgadza się. Udowadnia, że sięganie po sprawdzone pomysły fabularne ma swoją długą tradycję w kulturze sięgającą starożytności".

Z kolei sformułowanie "chciwy macher" użyte w tekście Marcina Napiórkowskiego ma charakter wartościujący, jest prawdą.

Matura próbna 2023 - język polski. Pytania i odpowiedzi

Matura próbna 2023. Język polski. TESTY. Arkusz PDF do pobrania >>>

Matura próbna 2023. Język polski. WYPRACOWANIE. Arkusz PDF do pobrania >>> 


ZASADY OCENIANIA PLUS PROPOZYCJE ODPOWIEDZI. Matura próbna z języka polskiego, testy. POBIERZ >>>

ZASADY OCENIANIA PLUS PROPOZYCJE ODPOWIEDZI. Matura próbna z języka polskiego, testy. POBIERZ >>>