Najważniejsze zasady zachowania w czasie zagrożenia epidemicznego to dbanie o higienę, częste mycie rąk, czyszczenie powierzchni wspólnych takich jak klamki, biurka i poręcze. Niezwykle ważna jest izolacja. Jak najmniejszy kontakt z drugim człowiekiem. Razem z Wami szukamy pozytywnych zachowań, które nam wszystkim mogą ułatwić życie w tym wyjątkowym czasie.

Ograniczenia w aptekach

W środku maksymalnie dwie albo trzy osoby. Pozostali klienci czekają na zewnątrz, przed drzwiami wejściowymi. Takie zabezpieczenia, które zmniejszają ryzyko zakażenia koronawirusem, można zauważyć w aptekach w całej Polsce. Właśnie o takich sposobach na ułatwienie życia sobie i innym - w trudnym czasie - mówimy w ramach akcji "Odpowiedzialny Polak". 

Czekam na zewnątrz, bo to zmniejsza ryzyko. Tę zasadę widzę w wielu miejscach, między innymi w piekarni. Myślę, że nikt nie ma do tego pretensji, bo to nie jest wymysł aptekarza. Stosujemy się do tego dla własnego dobra - podkreślają mieszkańcy Warszawy, których nasz reporter spotkał przed jedną z aptek na stołecznej Ochocie. 

Zmień termin, nie odwołuj

"Zmień termin. Nie odwołuj." To hasło akcji, którą na trudny czas pandemii poleca Polska Organizacja Turystyczna. Chodzi o to, żebyśmy nie anulowali teraz wyjazdów na majówkę albo wakacje. Tylko przesuwali - w miarę możliwości - na inny termin.

Pomysłodawcą akcji jest Piotr Sućko, prezes biura podróży Fun Club, który przyznaje, że koncepcja została bardzo pozytywnie odebrana przez klientów.

Wcześniejsza korespondencja telefoniczna czy mailowa z reguły była prowadzona w duchu niepokoju, braku zrozumienia i złości ze strony turystów. Akcja miała na celu uświadomienie klientów, w jakiej sytuacji znalazła się branża turystyczna i wywołanie w nich poczucia empatii. Dzięki inicjatywie #ZmienTerminNieOdwoluj, udało się przekonać wiele osób do anulowania wcześniej zrobionej anulacji wyjazdu — dodaje Piotr Sućko.

Akcja jest promowana także za granicą. W jej promocję włączyły się wszystkie zagraniczne ośrodki Polskiej Organizacji Turystycznej. Działają one bowiem na rynkach, z których przyjeżdża większość turystów zagranicznych odwiedzających Polskę. Za granicą w mediach społecznościowych będzie używany hashtag #PolandDontCancelPostpone.

Przesunąłbym termin, nawet o pół roku, sytuacja rozwija się, oby tylko na zmianę planów pozwolił mi pracodawca, ale myślę, że nie powinno być z tym większego problemu. Wszyscy wiemy, że branża turystyczna mocno cierpi przez obecną sytuację - podkreślają w rozmowie z naszym reporterem mieszkańcy Warszawy

Zapłać już teraz kosmetyczce albo fryzjerowi

Zapłać już dziś swojemu fryzjerowi albo kosmetyczce, a z usługi skorzystaj za kilka tygodni. To jeden z wielu pomysłów, jak ułatwić nam życie w trudnym, także ekonomicznie, czasie pandemii koronawirusa. Znam moją kosmetyczkę od lat, tym bardziej trzeba jej pomóc. Z usługi skorzystam pewnie w maju, akurat na moje imieniny - zdradza w rozmowie z reporterem RMF FM jedna z mieszkanek Warszawy. 


ZAKUPY

Belgowie wprowadzają godzinowy podział w sklepach. W porannych godzinach na zakupy chodziłyby osoby starsze, bardziej narażone na szkodliwe działanie koronawirusa, po południu korzystałyby osoby młodsze. Podobne propozycje pojawiają się też w Polsce. 

Z apelem o takie działanie zwrócił się prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. Wierzę, że zarówno właściciele sklepów jak i mieszkańcy zrozumieją potrzebę dodatkowych środków ostrożności - mówi prezydent w swoim oświadczeniu.

To bardzo dobre rozwiązanie, które chroniłoby starsze osoby. I zmniejszyłoby ryzyko, że będą mieć kontakt z wirusem - przekonuje rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych doktor Michał Sutkowski. Według niego trzeba namawiać do racjonalnych, odpowiedzialnych społecznie zachowanych, żeby ograniczać epidemię koronawirusa.

Jeżeli znalazłoby się nawet kilkanaście procent osób które z takiego pomysłu skorzysta, na pewno będzie to dobrze z punktu widzenia odpowiedzialności nas wszystkich - takie pomysły, na wagę złota)- podkreśla.

Zrób zakupy seniorowi lub pomóż mu załatwić to przez internet. Wiele miast oferuje też taką pomoc dla osób starszych i niepełnosprawnych jak dowóz zakupów. Przekaż taką informację dalej, nie wszyscy biegle korzystają z internetu i umieją to załatwić.


Ogranicz obrót gotówką. Płać kartą, a jeśli to możliwe telefonem, na którym będziesz mógł potwierdzić transakcję.


PRACA

W dobie zdalnej pracy wiele osób zostało w domach. Choć zasady życia w blokach umożliwiają prowadzenie remontów od 6 do 22, pomyśl o innych. Chcesz wykorzystać pobyt w domu na remonty, pamiętaj, że być może sąsiad za ścianą zdalnie rozwiązuje właśnie problem awarii w twoim banku, z którego za chwilę będziesz chciał korzystać. 

Praca w domu jest dla nas wielu nowością. Ułatwmy to sobie. Toleruj! W domu nie będziesz miał tak idealnych warunków, jak w swoim zamkniętym biurze, twoi domownicy będą rozmawiać, pies sąsiada będzie szczekał. Akceptuj!

DBAJ O SIEBIE

Chroń się nie tylko przed koronawirusem. W obecnej sytuacji każde inne zachorowanie także jest kłopotliwe i generuje niepotrzebny ruch w placówkach zdrowotnych. Uprawiaj sport, ale z głową.


KONTAKTUJ SIĘ BEZPIECZNIE

Pamiętaj o seniorach. Dzwoń do dziadków i rodziców, nawet kilka razy dziennie. Siedzą sami w domu z informacjami, które powodują, że czują się zagubieni w obecnej sytuacji. Oferuj pomoc, ale rozmawiaj także na inne tematy. Niezajęci organizowaniem sobie zdalnego życia, internetową rozrywką,  gorzej znoszą alienację. Ułatw im pobyt w domu.


UŚWIADAMIAJ - NIE OCENIAJ

W sieci można znaleźć ogromną liczbę komentarzy krytykujących zachowania innych, starszej osoby, która idzie do sklepu, matki, która wyszła z dzieckiem na spacer. Uświadamiaj, co realnie stwarza ryzyko. Podpowiadaj rozwiązania, ale nie oceniaj.

Każdy próbuje odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości, każda sytuacja jest indywidualna.