Farmaceuci znów będą mogli podawać szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Taki plan zakłada przyjęta dziś przez sejmową Komisję Zdrowia nowelizacja ustawy refundacyjnej.

Apteki przestały być punktami szczepień przeciwko Covid-19 wraz z początkiem lipca i zniesieniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

Zgodnie z przyjętymi dziś zmianami szczepionkę na Covid-19 będą mogły dostać w aptece osoby, które skończyły już 15 lat - informuje reporter RMF FM. Do tej pory obowiązywała granica 18 lat.

Plan zakłada, że jesienią w aptekach będzie można zaszczepić się przeciwko grypie i przeciwko koronawirusowi, a także niewykluczone, że przeciwko pneumokokom.

Przed kolejnym sezonem infekcyjnym szczepienia przeciwko koronawiruowi mają być wciąż bezpłatne, a szczepienia przeciwko grypie na pewno będą darmowe dla kobiet w ciąży i seniorów. Dla pozostałych preparat przeciwko grypie ma być w połowie refundowany - dowiedział się nasz dziennikarz w Ministerstwie Zdrowia.

Szczepienia w aptekach od 2021 roku

Farmaceuci uzyskali uprawnienia do realizacji szczepień ochronnych czasowo - na okres trwania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. Stało się to na mocy ustawy z dnia 21.01.2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

1 lipca 2023 r., przestał obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w Polsce w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzono w Polsce 16 maja 2022 r. Wcześniej obowiązywał stan epidemii.



Opracowanie: