W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia zwalniającą z kwarantanny m.in. obywateli UE przejeżdżających przez Polskę. Nowe przepisy doprecyzowują również, że obowiązek odbywania kwarantanny mają też osoby przekraczające granicę wewnętrzną transportem zbiorowym.
Opublikowana w Dzienniku Ustaw nowelizacja rządowego rozporządzenia zwalnia z obowiązku odbywania kwarantanny obywateli: państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonków i dzieci, którzy będą jedynie przejeżdżać przez Polskę do miejsca swojego zamieszkania lub pobytu.
Nowela doprecyzowuje również, że obowiązkowi odbywania kwarantanny podlegają także osoby wjeżdżające do Polski przez granicę wewnętrzną Polski - z Unią Europejską, które podróżują transportem zbiorowym. Jak wskazywali projektodawcy ma to wyeliminować wątpliwości interpretacyjne, jakie mógł budzić przepis rozporządzenia z 21 grudnia.
Zgodnie z rządowym rozporządzeniem z 21 grudnia osoby, które przekroczą granicę zewnętrzną UE w terminie do 17 stycznia muszą przekazać Straży Granicznej informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będą odbywać obowiązkową 10-dniową kwarantannę. Powinny również przekazać swój numer telefonu.
Obowiązek odbycia kwarantanny dotyczy także osób przekraczających granicę wewnętrzną środkami transportu zbiorowego. W takim przypadku przewoźnik powinien poinformować pasażerów o konieczności odbycia obowiązkowej kwarantanny, zaś osoba przekraczająca granicę powinna przed jej przekroczeniem przekazać przewoźnikowi informację o miejscu odbycia kwarantanny. Z kolei przewoźnik powinien niezwłocznie przekazać ją jednostce podległej ministrowi zdrowia w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia.
Z obowiązku odbycia kwarantanny wyłączono m.in. osoby z wystawionym zaświadczeniem o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko Covid-19. Kwarantanny nie muszą odbywać także osoby przekraczające granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych.