1700 skierowań na test na koronawirusa wystawiono ostatniej doby dzięki aplikacji gabinet.gov.pl – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przyznał, że w niektórych miejscach są jeszcze problemy, które resort stara się zlikwidować.
Wiceszef MEN pytany był w czwartek na konferencji prasowej o sygnały od lekarzy, którzy zgłaszali, że nie mogą wypisywać skierowań na test na koronawirusa chorych podejrzanych o zachorowanie na COVID-19 przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej przez specjalną zakładkę w aplikacji gabinet.gov.pl.
Ostatniej doby przez zakładkę na gabinet.gov.pl 1700 testów zostało zleconych. Wiemy, że są w niektórych miejscach jeszcze problemy techniczne. Dlatego staramy się, żeby to na bieżąco uzupełnić, zlikwidować te problemy, bo to jest jedna z szybszych metod do zlecenia testu - odpowiedział Kraska.
Pacjent, który trafia po takim zleceniu elektronicznym, w punkcie drive-thru będzie pokazywał tylko dowód osobisty, nie potrzeba żadnego, czy papierowego, czy innego, skierowania na wykonanie tego testu - dodał.
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może obecnie wystawić skierowanie na pobranie wymazu. Ósmego dnia kwarantanny pacjent otrzyma SMS-a z informacją o kontakcie z lekarzem. Jeśli w wyniku teleporady lub wizyty domowej lekarz POZ uzna, że wystąpiły u niego objawy charakterystyczne dla COVID-19, wystawi skierowanie na wykonanie testu. Lekarz zawiadomi też o tym sanepid. Lekarz POZ może również wcześniej skierować pacjenta na test, jeśli ten źle się poczuje.
Podczas konferencji prasowej wiceminister był pytany o to, ile szczepionek przeciwko grypie i w jakich transzach trafi do Polski. Kraska wyjaśnił, że transze, które obecnie trafiają do Polski, zostały zaplanowane wcześniej. Wskazał, że najwięcej osób szczepi się zawsze na przełomie września i października.