W połowie tygodnia Ministerstwie Zdrowia poinformuje, czy zmieni się lista powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. "W tej chwili nie ma planów włączenia do niej żadnych miast wojewódzkich, w tym Krakowa" - zapewnia wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Od soboty rygory zostały wprowadzone w 19 powiatach - dziewięciu w strefie czerwonej i dziesięciu w żółtej. W strefie czerwonej trzeba nosić maseczki w przestrzeni publicznej i zabronione są między innymi imprezy sportowe.
Grzegorz Kwolek dopytywał o ten zakaz. Jak usłyszał, usunięcie danego powiatu z listy tych stref uzależnione jest od spełnienia dwóch warunków. Dla strefy czerwonej liczba zachorowań na dziesięć tysięcy mieszkańców musi spaść poniżej dwunastu, dla żółtej poniżej sześciu.
Ministerstwo będzie też sprawdzać, jak wygląda liczba zachorowań w ostatnich trzech dni przed podjęciem decyzji.
Myślę, że jest bardzo prawdopodobne, że w tym tygodniu dowiemy o tym, że jakieś powiaty zostaną z tej listy wykreślone. Wiemy, że w niektórych miejscach ta sytuacja się poprawia - zapewnia wiceminister Janusz Cieszyński.
Dziś resort podał informację o 619 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Najwięcej - 175 zakażeń - było w Małopolsce.
Ostatnie wzrosty zachorowań w Małopolsce to efekt badań przesiewowych w dużych zakładach pracy, podobne badania odbywają się jeszcze w powiecie ostrzeszowskim w Wielkopolsce.
Od soboty strefa czerwona obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim - ostrzeszowski, w woj. małopolskim - nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński. Strefa żółta obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim - jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim - powiat kępiński, w woj. małopolskim - oświęcimski, w woj. świętokrzyskim - pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.