O 421 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce i śmierci 11 chorych na COVID-19 poinformował w środę resort zdrowia. Lekarze - którzy od teraz mogą zdalnie, na podstawie teleporady, kierować pacjentów na testy na koronawirusa - zgłaszają problemy z aplikacją, dzięki której wystawienie takiego skierowania jest możliwe. W temacie testów na koronawirusa wypowiedział się również szef MEN Dariusz Piontkowski: zapowiedział, że nie będzie masowych badań na COVID-19 dla nauczycieli. "New York Times" donosi natomiast, że powodem wstrzymania testów europejskiej szczepionki przeciwko COVID-19 mogły być obawy o pojawienie się groźnego powikłania.
- Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 421 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i śmierci 11 chorych na COVID-19.
- Minister edukacji Dariusz Piontkowski przekazał, że nie będzie masowych testów na koronawirusa dla nauczycieli. Szef MEN stwierdził, że nie ma powodu, by "ta grupa zawodowa poddawana była bezpłatnemu i powszechnemu testowaniu na COVID-19".
- Alarmujące dane nadeszły z Czech: u naszych południowych sąsiadów odnotowano w środę rekordową liczbę nowych zakażeń SARS-CoV-2. W Portugalii zarejestrowano najwyższy od kwietnia dobowy przyrost liczby infekcji.
- Drugi najwyższy od początku pandemii dobowy przyrost liczby zakażeń zarejestrowano natomiast we Francji.
- Koronawirusowe restrykcje - w reakcji na znaczący wzrost zachorowań - zaostrza rząd w Londynie. Na Węgrzech wprowadzono całkowity zakaz odwiedzania chorych w szpitalach.
- "New York Times" informuje, że powodem wstrzymania testów brytyjsko-szwedzkiej szczepionki przeciwko COVID-19 mogło być tzw. poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego u jednego z pacjentów uczestniczących w badaniach klinicznych III fazy.
Od poniedziałku zakazane będzie w Anglii spotykanie się w grupach liczących więcej niż sześć osób - zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni: zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami brytyjski premier Boris Johnson ogłosił zaostrzenie koronawirusowych restrykcji.
"Musimy działać teraz, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Tak więc upraszczamy i zaostrzamy zasady dot. kontaktów społecznych" - podkreślił na konferencji prasowej.
4 kleryków i 3 wychowawców Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w wielkopolskim Gnieźnie zostało objętych kwarantanną ze względu na kontakt z osobą, u której wykryto koronawirusa.
Seminarium funkcjonuje bez zakłóceń.
W Wielkopolsce odnotowano do tej pory blisko 6 100 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego ponad tysiąc to przypadki aktywne. 231 chorych zmarło, a niemal 5 tysięcy wyzdrowiało.
Całkowity zakaz odwiedzania chorych w szpitalach na całych Węgrzech wprowadził naczelny lekarz kraju.
W ostatnich tygodniach znacznie wzrosły tam dobowe przyrosty zakażeń koronawirusem - w poniedziałek było to rekordowe 576 infekcji.
Z powodu wysokiej liczby zakażeń koronawirusem niemiecki resort spraw zagranicznych odradził turystom podróżowanie do wielu miejsc w Europie, m.in. do Pragi, Genewy, Dubrownika i na Korsykę.
W Portugalii zanotowano najwyższy od kwietnia dobowy przyrost liczby nowych zakażeń koronawirusem: w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono ich 646.
Tym samym całkowita liczba przypadków infekcji SARS-CoV-2 w tym kraju wzrosła do 61 541.
W Hiszpanii z kolei wykryto w ciągu minionej doby 8 964 nowe zakażenia koronawirusem, a całkowita liczba infekcji potwierdzonych w tym kraju od początku pandemii wzrosła do 543 379.
O 8 577 nowych zakażeniach koronawirusem poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia: to drugi co do wielkości dobowy przyrost liczby infekcji od początku pandemii w tym kraju.
W Wielkiej Brytanii zarejestrowano w ciągu ostatniej doby 2 659 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło również 8 chorych na COVID-19.
W efekcie dotychczasowa liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju wzrosła do 41 594. W tym tragicznym zestawieniu Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami i Meksykiem.
Z kolei liczba zakażeń SARS-CoV-2, wykrytych na Wyspach od początku epidemii, przekroczyła już 355 tysięcy.
Liczba nowych zakażeń koronawirusem wzrosła w Holandii w ciągu ostatniej doby o 1 140: to najwyższy dobowy przyrost potwierdzonych infekcji od kwietnia.
Holenderski minister zdrowia Hugo de Jonge ostrzegł, że sytuacja "nie zmierza w dobrą stronę".
Ostatnio najwięcej przypadków koronawirusa diagnozuje się w Holandii u ludzi młodych, w wieku od 20 do 24 lat. Ustalono również, że do zakażeń dochodzi głównie w domu.
W trybie mieszanym pracuje obecnie w Polsce 87 placówek oświatowych, zaś 45 pracuje w trybie zdalnym - przekazało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Pozostałe - a więc niemal 48 400 placówek, czyli 99,73 procent wszystkich - funkcjonują normalnie.
Dzień wcześniej MEN informował o 58 placówkach pracujących w trybie mieszanym i 37 pracujących w trybie zdalnym.