Rekordowy wzrost zakażeń w Polsce – minionej doby odnotowano 4280 nowych przypadków. 76 osób zakażonych zmarło. Resort zdrowia poinformował, że cały kraj zostanie objęty żółtą strefą. Oznacza to, że od 10 października zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej będzie konieczne w całym kraju. Do strefy czerwonej trafiło 38 powiatów. Rekordowe liczby nowych przypadków są odnotowywane na całym świecie. Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia tylko w czwartek odnotowano 338 779 nowych zakażeń, co jest najwyższym wynikiem od początku epidemii. Najważniejsze informacje związane z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie zebraliśmy dla Was w naszym raporcie dnia!
- Podczas konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ogłoszono, że od 10 października na terytorium całego kraju obowiązywać będą zasady ze stref żółtych. Oznacza to, że zakrywanie ust i nosa od soboty będzie obowiązywało w całym kraju.
- Zapowiedziano, że maksymalnie 75 osób będzie mogło brać udział w imprezach, także rodzinnych. Wszystkie lokale gastronomiczne będą otwarte tylko do godziny 22:00.
- Rząd zaktualizował listę powiatów w strefie czerwonej. Jest ich 38.
- Resort zdrowia poinformował dziś o śmierci aż 76 chorych na Covid-19 i wykryciu 4 280 nowych zakażeń koronawirusem.
- Minionej doby wykonano ponad 44 tys. testów w kierunku Covid-19.
- Aktualny bilans pandemii w Polsce to 111 599 zakażeń i 2 867 ofiar śmiertelnych.
- Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia tylko w czwartek odnotowano 338 779 nowych zakażeń, co jest najwyższym wynikiem od początku epidemii.
Nawet 160 euro trzeba zapłacić w prywatnych laboratoriach we Włoszech za test na obecność koronawirusa - poinformowali obrońcy praw konsumentów. Na podstawie monitoringu w ponad 150 przychodniach w sześciu regionach obliczyli, że średnia cena testu to 94 euro.
Testy serologiczne, wykazujące przeciwciała, kosztują średnio 48 euro, ale ich cena sięga czasem 90 euro.
Sytuację w placówkach prywatnej służby zdrowia m.in. w Lacjum, Kampanii, Piemoncie i Lombardii, gdzie można wykonać testy, przeanalizowała konsumencka organizacja Altroconsumo.
Jak odnotowała, nigdzie nie zapłaci się za test na obecność koronawirusa mniej niż 65 euro.
U pięciu dominikanów wykryto zakażenie koronawirusem; ich stan jest dobry, nie wymagają hospitalizacji; żaden z nich nie ma kontaktu z wiernymi - przekazał PAP o. Piotr Ciuba, przeor klasztoru dominikanów w Krakowie.
W czwartek na stronie internetowej klasztoru zamieszczone zostało oświadczenie, w którym o. Piotr Ciuba poinformował, że działalność duszpasterska wspólnoty została zawieszona.
W związku z przypadkami zakażenia wirusem Sars-CoV-2 w naszej wspólnocie, zdecydowaliśmy o zawieszeniu publicznego sprawowania wszystkich Mszy św., nabożeństw i sakramentu spowiedzi, a także działalności grup i duszpasterstw - do odwołania - napisał przeor. Powierzone nam intencje mszalne będziemy odprawiali w wewnętrznej kaplicy klasztoru - dodał.
Obrońca piłkarskiej reprezentacji Słowacji Milan Skriniar jest zakażony koronaiwrusem i nie zagra w barażowym meczu eliminacji mistrzostw Europy z Irlandią. Zawodnik został odizolowany od reszty drużyny i czuje się dobrze.
Przestrzegamy wszystkich zalecanych procedur i kontynuujemy przygotowania. Milan nie ma żadnych symptomów choroby i czuje się dobrze. W najbliższych dniach zostanie poddany kolejnemu testowi - poinformowała słowacka federacja.
Rząd Irlandii usunął cztery ostatnie kraje z "zielonej listy" podróżnej, czyli tych, po przyjeździe z których nie obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się. Żaden kraj nie spełnia już warunków, by zostać uznany za bezpieczny epidemicznie.
W połowie września rząd Irlandii wprowadził nowe kryteria tworzenia tzw. zielonej listy. Warunkiem uznania danego kraju za bezpieczny jest to, że według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich 14 dni nie może przekraczać 25 na 100 tys. mieszkańców.
Po poprzedniej aktualizacji, przed tygodniem, pozostały na niej cztery państwa - Cypr, Finlandia, Liechtenstein i Łotwa, jednak w czwartek stwierdzono, że obecnie nie ma kraju znajdującego się poniżej maksymalnego poziomu. Zmiany w zasadach wyjazdów do tych krajów i przyjazdów z nich wejdą w życie o północy w nocy z niedzieli na poniedziałek.
W Portugalii w ciągu ostatniej doby również wzrosła dynamika zgonów na Covid-19 i zakażeń koronawirusem. Ze statystyk ministerstwa zdrowia w Lizbonie wynika, że między środą a czwartkiem przybyło 10 nowych ofiar śmiertelnych. Dobę wcześniej zarejestrowano ich osiem.
W sumie portugalskie służby medyczne zanotowały 2050 zgonów u pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, z czego większość w aglomeracji Lizbony oraz w północnych dystryktach kraju.
Ostatnia doba przyniosła też drugą najwyższą w Portugalii dzienną liczbę zakażeń od rozpoczęcia epidemii. Od środy przybyło 1278 infekcji, a łączna liczba przypadków zakażenia wynosi 82 534.
W Hiszpanii odnotowano od środy ponad 12,4 tys. nowych infekcji koronawirusem.
W czwartkowym komunikacie ministerstwo zdrowia Hiszpanii poinformowało, że podczas minionej doby potwierdzono 12 423 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W sumie w całym kraju stwierdzono 848 324 zakażenia.
Resort sprecyzował, że w dalszym ciągu pod względem ogólnej liczby infekcji przewodzi wspólnota autonomiczna Madrytu; podczas ostatnich 24 godzin zanotowano ponad 3,1 tys. nowych infekcji.
We Francji w czwartek odnotowano drugi dzień z rzędu ponad 18 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem (18 129), przez co ogólna liczba wykrytych zakażeń SARS-CoV-2 w tym kraju wzrosła do ponad 671 tys. - poinformował resort zdrowia.
Liczba osób, które zmarły z powodu Covid-19 we Francji, wzrosła w ciągu ostatniej doby o 76, do 32 521.
Szpitale w regionie paryskim przeszły w czwartek w "tryb ratunkowy", odwołując urlopy personelu i odkładając mniej pilne operacje, ponieważ pacjenci z koronawirusem stanowili blisko połowę wszystkich pacjentów na oddziałach intensywnej terapii - informuje Reuters.
Opublikowane w czwartek wyniki ogólnokrajowego badania serologicznego wykazały, że zaledwie 5,5 proc. mieszkańców Izraela ma przeciwciała przeciw koronawirusowi, co jest dalekie od odporności stadnej. W społecznościach ultraortodoksyjnych wskaźnik ten jest 5 razy wyższy.
Badanie, którego wyniki przedstawiło ministerstwo zdrowia, objęło 55 tys. osób, czyli ok. 0,6 proc. populacji kraju. Wykazano, że wirus był bardziej rozpowszechniony niż pokazywały to oficjalne statystyki, ale nie w takim stopniu jak sądzono.
W czwartek na całym świecie odnotowano rekordową liczbę nowych potwierdzonych przypadków infekcji koronawirusem: 338 779 - wynika z danych opublikowanych na stronach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Łączna liczba przypadków przekroczyła w czwartek 36 mln.
Najwięcej nowych infekcji wykryto w ciągu ostatniej doby w Indiach (78 tys.), Brazylii (41 tys.), USA (38 tys.) i we Francji (18 tys.). Z danych WHO wynika, że od środy zmarło 5514 pacjentów, u których zdiagnozowano Covid-19, zaś łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii to 1 049 810.
Mimo rekordowej liczby nowych przypadków na Covid-19 umiera obecnie znacznie mniej osób niż podczas wiosennej fali - 17 kwietnia zmarło 12 393 osób.
U trzech funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju (Lubelskie) stwierdzono zakażenie koronawirusem. Komenda funkcjonuje normalnie - zapewnia oficer prasowy komendy Joanna Klimek
Lista osób, które mogły mieć kontakt z zarażonymi funkcjonariuszami została przekazana do sanepidu. Pomieszczenia oraz pojazdy służbowe zostały zdezynfekowane - powiedziała Klimek.
To sanepid zdecyduje, czy i które osoby z tej listy zostaną skierowane na kwarantannę.
W Małopolsce, gdzie już pod koniec zeszłego tygodnia ze względu na rosnącą liczbę zachorowań, podjęto decyzję o poszerzeniu bazy łóżkowej dla chorych z COVID-19. Obecnie zajętych jest 509 z 778 łóżek oraz 49 z 63 respiratorów dostępnych w regionie.
W izolatorium przebywają 63 osoby. Miejsc jest 160.
Jak poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo cały czas trwają prace, by powiększyć liczbę dostępnych łóżek, zarówno w szpitalach wojewódzkich jak i powiatowych.
W Małopolsce padł kolejny dobowy rekord zachorowań. Według danych Sanepidu badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 552 mieszkańców województwa, z czego większość - 437 to tzw. przypadki rozproszone.
Służby poinformowały także o śmierci 12 osób w wieku od 66 do 95 lat, z których 11 miało choroby współistniejące, potwierdzono, że przyczyną ich zgonu był COVID-19. Od początku pandemii w Małopolsce zmarło z powodu koronawirusa 230 chorych.
Minister zdrowia Roman Prymula poinformował o wprowadzeniu przez rząd kolejnych ograniczeń, związanych z pandemią SARS-CoV-2. Od piątku na dwa tygodnie zostaną zamknięte baseny i siłownie. Od poniedziałku nieczynne będą kina i teatry, a także część szkół.
Od poniedziałku zakaz będzie dotyczyć zawodów i treningów sportowych - zarówno zawodowych, jak amatorskich. Wyjątkiem będą imprezy międzynarodowe, ale bez widzów.
Wśród obowiązujących od piątku ograniczeń jest też zakaz działalności restauracji po godzinie 20, a przy jednym stole mogą siedzieć jedynie cztery osoby. Jeszcze mniej klientów, bo tylko dwóch, będzie mogło siedzieć przy jednym stole w restauracjach i barach w galeriach handlowych. W tych miejscach ma zostać wyłączony Internet. Prymula tłumaczył, że jednym z powodów jest uniemożliwienie gromadzenia się młodzieży w centrach handlowych.
Szwedzki napastnik zespołu AC Milan Zlatan Ibrahimovic jest nadal chory na Covid-19. Drugi test, przeprowadzony dwa tygodnie po pierwszym, także dał wynik pozytywny. Słynny 39-letni piłkarz przechodzi cały czas kwarantannę - poinformował włoski klub.
By móc wrócić do składu Milanu Ibrahimovic musi mieć dwukrotnie negatywny wynik testu na koronawirusa. Nie wiadomo zatem, czy kontrowersyjny zawodnik będzie mógł wystąpić w derbach Mediolanu z Interem, które zaplanowane są na 17 października.
Klub poinformował, że pozytywny wynik na Covid-19 miał także obrońca Leo Duarte. Brazylijczyk również przechodzi kwarantannę.