Zaostrzone restrykcje zaczęły obowiązywać w kolejnych dwóch województwach: na Mazowszu i w Lubuskiem. Wcześniej surowsze obostrzenia wprowadzono na Warmii i Mazurach oraz Pomorzu. Na świecie trwa dyskusja o bezpieczeństwie szczepionki przeciw Covid-19 koncernu AstraZeneca. Choć nie ma dowodów na to, by szczepionka zwiększała ryzyko zakrzepów krwi, szczepienia szwedzko-brytyjskim preparatem wstrzymało już kilkanaście europejskich krajów. W poniedziałek taką decyzję podjął Cypr, Niemcy, Holendrzy, Włosi, Francuzi, Hiszpanie, Portugalczycy i Słoweńcy. Najważniejsze informacje związane z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie zbieraliśmy dla Was przez cały dzień.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

* Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 10 896 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i śmierci 28 chorych na Covid-19.

* W województwach mazowieckim i lubuskim obowiązują dodatkowe obostrzenia. Wcześniej surowsze restrykcje wprowadzono na Warmii i Mazurach oraz Pomorzu. PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>>> 

* Nową ścieżkę testowania na obecność koronawirusa zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski: na badanie będzie można zarejestrować się samodzielnie, bez pośrednictwa lekarza. WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ >>>> 

* Adam Niedzielski ostrzegł również przed scenariuszem krajowego lockdownu: "Jeżeli będziemy mieli do czynienia z przyśpieszeniem dynamiki zakażeń, będą decyzje o obostrzeniach w całym kraju".

* W całej Polsce wykonano dotąd ponad 4,5 mln szczepień przeciw Covid-19. W poniedziałek ruszyły szczepienia osób przewlekle chorych.

* Koncern AstraZeneca ogłosił po przeanalizowaniu dużej partii danych, że nie znalazł dowodów na to, by jego szczepionka przeciw Covid-19 zwiększała ryzyko powstawania zakrzepów krwi. WIĘCEJ PISZEMY TUTAJ >>>> 

* Szczepienia preparatem firmy AstraZeneca wstrzymały tymczasem Niemcy, Holandia, Irlandia, Włochy, Francja, Hiszpania, Słowenia, Portugalia, a także Cypr. WIĘCEJ PISZEMY TUTAJ >>>>

* We Włoszech w części regionów wprowadzany jest trzytygodniowy lockdown: obejmie niemal 50 z 60 mln mieszkańców kraju.

00:00 Relacja dobiegła końca

Relacja zakończyła się. Poniżej dostępny jest całodniowy raport o pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie. Zebraliśmy tutaj najważniejsze informacje.

23:29 Słowenia również wstrzymuje szczepienia AstraZeneką

Również Słowenia tymczasowo wstrzymała stosowanie szczepionki AstraZeneca na koronawirusa. W ten sposó dołączyła do szeregu krajów Unii Europejskiej, podała w poniedziałek krajowa agencja informacyjna STA, powołując się na ministra zdrowia Janeza Poklukara.

Grupa ekspertów zasugerowała z ostrożności tymczasowe wstrzymanie do czasu decyzji Europejskiej Agencji Leków - przekazała STA cytując Janeza Poklukara.

22:39 Portugalia kolejnym krajem wstrzymującym szczepienia preparatem AstraZeneca

Władze Portugalii zawiesiły w poniedziałek podawanie szczepionek przeciwko koronawirusowi firmy AstraZeneca. Wcześniej potwierdziły u osób, które przyjęły ten produkt, dwa przypadki zakrzepicy.

Właśnie z powodu tych zdarzeń postanowiliśmy zarekomendować wstrzymanie szczepień dawkami AstraZeneca - powiedziała podczas wieczornej konferencji w Lizbonie szefowa podległej rządowi Generalnej Dyrekcji Zdrowia (DGS) Graca Freitas. Dodała, że nie są to ciężkie przypadki zakrzepicy.

21:41 Norwegia: W Oslo najsurowsze restrykcje

Burmistrz Oslo Raymond Johansen ogłosił w poniedziałek wprowadzenie najsurowszych od początku pandemii restrykcji koronawirusowych. W stolicy Norwegii będzie można przyjmować w domu jedynie do dwóch gości.

Wiem, że to bardzo restrykcyjny środek, ale wielu ludzi spotykało się na prywatnych imprezach w domu i nawiązywało zbyt dużo nowych kontaktów - oświadczył na specjalnie zwołanej konferencji Johansen.

Jak wskazują statystyki, za 30-40 proc. nowych zakażeń w Oslo odpowiadają dzieci w wieku 6-12 lat. 

Władze miasta ponownie od środy wprowadzą nauczanie na dystans w starszych klasach szkół podstawowych oraz w szkołach średnich. Przedszkola i świetlice będą zamknięte w tygodniu wielkanocnym.

21:10 Francja: Ponad 400 przypadków na 100 tys. mieszkańców Paryża i okolic

W regionie stołecznym Ile-de-France wskaźnik zachorowań na Covid-19 na 100 tys. mieszkańców wyniósł w poniedziałek 404, co stanowi krytyczny próg ustalony przez premiera Jeana Castexa w kwestii wprowadzenia lokalnego lockdownu.

Według danych Agencji Zdrowia publicznego (SPF) w poniedziałek zapadalność na Covid-19 wzrosła o 14 proc. w porównaniu do niedzieli.

Zdecydowaliśmy o regionalnych lockdownach w regionach, gdzie wskaźnik zapadalności wynosił 400 na 100 tys. mieszkańców - stwierdził Castex w niedzielę.

20:16 Zaszczepiono ok. 500 tys. polskich nauczycieli

Zaszczepionych zostało około 500 tys. nauczycieli - poinformował w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. 

Możemy powiedzieć, że rzeczywiście są bardzo zaawansowane szczepienia nauczycieli, od wychowania przedszkolnego po nauczycieli akademickich - ocenił.

Szef MEiN pytany był w poniedziałek w TV Trwam o szczepienia nauczycieli przeciw Covid-19, czy już się zakończyły i jaka część nauczycieli została zaszczepiona.

Jak podaje resort, we wszystkich trzech turach łącznie zarejestrowało się 590 tys. osób.

19:12 Włochy: Punkt błyskawicznych szczepień w Mediolanie

Punkt błyskawicznych szczepień został zainaugurowany dziś w Mediolanie przez włoskie wojsko. Szczepienia będą tam wykonywane w samochodach, średnio co 5 minut. W ostrej fazie trzeciej fali pandemii we Włoszech pogarsza się sytuacja w szpitalach.

Wojskowy punkt medyczny w stolicy Lombardii to jeden z elementów zapowiedzianego przyspieszenia kampanii szczepień w kraju. W jej nowym planie zapisano podawanie do pół miliona dawek dziennie.

W nowym punkcie typu drive through zamierzano podawać preparat AstraZeneca. Włoska Agencja Leków czasowo zawiesiła szczepienia nim na całym terytorium kraju.

18:28 Hiszpania wstrzymuje szczepienia preparatem AstraZeneca

Szczepionek koncernu AstraZeneca nie będzie używała Hiszpania. Wstrzymanie szczepień preparatem tej firmy potrwa w tym kraju co najmniej 15 dni.

Wcześniej, decyzję o zawieszeniu szczepień AstrąZenecą podjęły Niemcy, Włosi i Francuzi. 

17:52 Śląskie: Prawie pół miliona zaszczepionych przeciwko Covid-19

485 448 dawek szczepionki przeciw Covid-19 podano do poniedziałku mieszkańcom woj. śląskiego. 

Dwie dawki przyjęło blisko 172 tys. osób. Do szpitali trafia mniej chorych na Covid-19 seniorów powyżej 70 lat - poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Według niego mniejsza liczba w szpitalu pacjentów covidowych powyżej 70 lat, to dowód na to, że szczepienia mają sens.

17:23 MZ: W Polsce nadal szczepimy preparatem AstraZeneca

Postępujemy zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Agencji Leków. Nie ma na tę chwilę decyzji o wstrzymaniu w Polsce szczepień preparatem od firmy AstraZeneca - powiedział dziś Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik odniósł się w ten sposób do doniesień o zawieszaniu szczepień w niektórych krajach.

16:56 Niemcy, Francja i Włochy wstrzymują używanie preparatu AstraZeneca

Niemcy idą za przykładem innych krajów i wstrzymują szczepienia preparatem firmy AstraZeneca. Taki komunikat wydał właśnie niemiecki resort zdrowia. Taką samą decyzję podjęli również Włosi i Francuzi.

Sama firma uspokaja. Przekazała wczoraj - po przeanalizowaniu dużej partii danych - że nie znalazła dowodów na to, by opracowana przez nią szczepionka przeciw Covid-19 zwiększała ryzyko występowania zakrzepów krwi u osób zaszczepionych.

Mimo wszystko, "prewencyjnie" szczepienia tym preparatem wstrzymują kolejne kraje. Dzisiaj to Włochy, Francja i Niemcy.

16:01 Niemcy zawieszają szczepienia preparatem AstryZeneki

Niemcy zawiesili szczepienia preparatem koncernu AstraZeneca.

15:49 Dworczyk: Jutro zaszczepimy pierwszą dawką 3-milionowego pacjenta

"Wszystko wskazuje na to, że jutro zaszczepimy pierwszą dawką trzymilionowego pacjenta" - oświadczył na konferencji prasowej szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

"To jest cel, który od kilku miesięcy sobie stawialiśmy: by w pierwszym kwartale zaszczepić pierwszą dawką trzy miliony pacjentów. Jesteśmy w połowie marca, w związku z tym udaje nam się osiągnąć ten cel dwa tygodnie przed czasem" - podkreślił.

15:25 Minister zdrowia o ryzyku krajowego lockdownu

"Jeżeli będziemy mieli do czynienia z przyśpieszeniem dynamiki zakażeń, będą decyzje o obostrzeniach w całym kraju" - zapowiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

To odpowiedź na niepokojące wzrosty bilansów zakażeń koronawirusem notowane w Polsce w ostatnich tygodniach.

15:14 Adam Niedzielski: Będzie nowa ścieżka testowania na obecność koronawirusa

Nową ścieżkę testowania na obecność koronawirusa zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Cytat

Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej z tego, żeby zlecać za pośrednictwem lekarza badania w kierunku covid. Będzie można to zrobić samodzielnie, bez konieczności korzystania z (pośrednictwa) lekarza.
Minister zdrowia Adam Niedzielski

13:57 Blisko 390 tysięcy dawek szczepionki Pfizera dotarło do Polski

387 tysięcy dawek szczepionki Pfizera jest już w Polsce: najnowsza dostawa dotarła zgodnie z planem.

W tym tygodniu do naszego kraju trafić ma jeszcze jedna partia szczepionek przeciw Covid-19: tym razem firmy Moderna. Będzie to 210 tysięcy dawek. Producent nadal nie potwierdził jednak daty transportu.

13:34 Bruksela nie prowadzi rozmów z producentami rosyjskiej szczepionki Sputnik V

Komisja Europejska oświadczyła, że nie prowadzi rozmów z producentami rosyjskiej szczepionki Sputnik V nt. dostaw tego preparatu do Unii Europejskiej.

Cytat

Obecnie nie ma żadnych rozmów pomiędzy unijnym zespołem negocjacyjnym a producentem rosyjskiej szczepionki.
Rzecznik Komisji Europejskiej Stefan De Keersmaecker

To reakcja na doniesienia agencji informacyjnej Reuters, która powołując się na unijne źródła, podała, że Bruksela rozważa dopuszczenie rosyjskiej szczepionki na unijny rynek.

Z nieoficjalnych ustaleń Reutera wynikało, że zatwierdzenie preparatu może nastąpić w maju.

Już wcześniej Sputnika V kupili Węgrzy i Słowacy, zainteresowani są nim Czesi.

13:05 Portugalscy uczniowie wracają do szkół

W Portugalii wznowiły w poniedziałek pracę szkoły podstawowe, które z powodu nasilenia się epidemii Covid-19 były zamknięte od końca stycznia. Pomimo luzowania restrykcji kontrole na granicy Portugalii z Hiszpanią będą utrzymane do 6 kwietnia.

13:03 Problemy w Płocku

Podczas poniedziałkowej telekonferencji szef płockiego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przekazał, że aktualnie przebywa tam 71 pacjentów z Covid-19, w tym 45 w samym szpitalu wojewódzkim, a 26 w będącym oddziałem tej placówki szpitalu tymczasowym; 8 pacjentów z ogólnej liczby tej grupy przebywa pod respiratorem, w tym 6 na oddziale zakaźnym, a 2 na OIOM.

WSzZ w Płocku dysponuje 35 łóżkami dedykowanymi dla chorych na Covid-19 na dwóch oddziałach - zakaźnym i OIOM; z kolei w tamtejszym szpitalu tymczasowym z ok. 200 łóżek przygotowanych dla tej grupy pacjentów, ze względu na liczbę personelu, uruchomiono dotąd dwa moduły - w sumie 56 łóżek.

Z powodu pełnego obłożenia łóżek dedykowanych przypadkom Covid-19, część pacjentów tej grupy chorych hospitalizowana jest w izolatkach na poszczególnych oddziałach.


12:45 Brak większych problemów podczas szczepień przeciwko Covid-19 w województwie łódzkim

Nie ma informacji o poważniejszych utrudnieniach podczas akcji szczepień w regionie. Rozpoczęły się zabiegi dla osób przewlekle chorych - powiedziała w poniedziałek pełnomocniczka wojewody łódzkiego ds. szczepień Jolanta Kowalik-Gęsiak.

Akcja szczepień w regionie przebiega zgodnie z ustaloną kolejnością poszczególnych grup. Nie zgłaszano mi żadnych większych problemów przy zabiegach - zadeklarowała pełnomocniczka.

Rozpoczęły się szczepienia przewlekle chorych - poinformowała w poniedziałek Kowalik-Gęsiak. Dotyczy to osób dializowanych, chorych na raka - przebywających w szpitalu bądź poddawanych chemioterapii w 2020 r. i w roku bieżącym - osób po przeszczepach i pacjentów poddawanych tzw. wentylacji mechanicznej - podała pełnomocniczka.


12:32 Niedzielski o niepokojącym wzroście zachorowań

"Dzisiejszy skok dziennej liczby zachorowań o ponad 75 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia to bardzo niepokojący sygnał. Może to oznaczać odwrócenie trendu malejącej dynamiki liczby nowych zachorowań w ostatnim czasie" - ocenił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.


11:53 Niemcy kontynuują szczepienia preparatem AstryZeneki

Na wstrzymanie szczepień z użyciem preparatu firmy AstraZeneca nie zdecydowały się Niemcy - informuje Reuters. Rzecznik niemieckiego ministerstwa zdrowia podkreślił, że w opinii Europejskiej Agencji Leków (EMA) nie ma dowodów, że szczepionka ta zwiększa ryzyko zakrzepów. Zaznaczył jednak, że pilnie analizowane są dane dotyczące ewentualnych jej działań ubocznych, w tym również ryzyka powstawania zakrzepów krwi.

11:50 Holandia przedstawia dane

Holenderski ośrodek monitorujący bezpieczeństwo leków Lareb poinformował, że w całym kraju otrzymał doniesienia o 10 przypadkach znaczących efektów ubocznych po podaniu szczepionki AstraZeneca przeciwko koronawirusowi. Władze Holandii wstrzymały szczepienia tym preparatem w poniedziałek.

Jak wynika z komunikatu Lareb, ośrodek otrzymał dziesięć doniesień o skutkach ubocznych, w których zakrzepy krwi mogły grać rolę.

Jednocześnie w Holandii nie odnotowano ani jednego przypadku, który byłby podobny do tych w Danii i Norwegii, gdzie u sześciu pacjentów poza zakrzepicą zaobserwowano też obniżony poziom płytek krwi (trombocytów). Jak zaznaczył Lareb, taka kombinacja objawów zdarza się rzadko.


11:14 Producent: Sputnikiem V zaszczepiło się 3,5 mln Rosjan

3,5 mln Rosjan zaszczepiło się dotąd dwoma dawkami Sputnika V, krajowej szczepionki przeciw Covid-19 - poinformował w poniedziałek Kiriłł Dmitrijew, szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (FRPI), który jest producentem tego preparatu.

11:08 Brytyjczycy zapewniają o bezpieczeństwie szczepionki firmy AstraZeneca

Brytyjska agencja ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych MHRA oświadczyła, że nie ma związku pomiędzy podawaniem produkowanej przez firmę AstraZeneca szczepionki przeciw Covid-19 a zakrzepami krwi i można ją dalej przyjmować.

Jest to reakcja na decyzję rządu Irlandii, który w niedzielę zdecydował o tymczasowym wstrzymaniu szczepień tym preparatem po doniesieniach o czterech przypadkach zakrzepów krwi u osób zaszczepionych w Norwegii, choć w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła, iż nie ma dowodów, by miało to związek ze szczepieniami.

Jesteśmy świadomi działań podejmowanych w Irlandii. Uważnie analizujemy doniesienia, ale biorąc pod uwagę dużą liczbę podanych dawek oraz częstotliwość, z jaką w sposób naturalny mogą powstawać zakrzepy krwi, dostępne dowody nie wskazują na to, że przyczyną jest szczepionka. Ludzie nadal powinni przyjmować tę szczepionkę przeciw Covid-19, jeśli zostaną poproszeni do szczepienia - powiedział Phil Bryan z działu bezpieczeństwa szczepionek w MHRA.


11:00 Raport o szczepieniach

Do tej pory w Polsce wykonano 4 530 783 szczepień.


10:56 Kraska o powikłaniach po szczepionce

W Polsce dotychczas nie stwierdziliśmy przypadku powikłań zakrzepowo-zatorowych po szczepionce AstraZeneca - poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że Polska w kwestii podawania tego preparatu postępuje zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków.

Wiceminister na poniedziałkowym briefingu w Siedlcach przyznał, że od kilkunastu dni "jest bardzo duży szum" wokół szczepionki AstraZeneca.

Zwrócił uwagę, że w niektórych krajach wskazywano na występowanie powikłań zakrzepowo-zatorowych po podaniu tej szczepionki. W Polsce takiego przypadku do dzisiaj nie stwierdziliśmy - zaznaczył.



10:44 Nowe dane o pandemii w Polsce

Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane dotyczące pandemii w Polsce.


10:20 UE dopuści rosyjską szczepionkę na rynek

Unia Europejska rozważa dopuszczenie rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi na swój rynek - podał w poniedziałek Reuters, powołując się na unijne źródła. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zatwierdzenie szczepionki Sputnik V może nastąpić w maju.

Agencja Reutera wskazuje, że choć UE publicznie odrzuciła rosyjską globalną kampanię szczepionkową przeciwko koronawirusowi, traktując ją jako chwyt propagandowy Kremla, to jednak za kulisami kontaktuje się z Moskwą w sprawie Sputnika V.

Urzędnik unijny, który negocjuje z producentami szczepionek w imieniu Wspólnoty, powiedział agencji Reutera, że rządy państw UE rozważają rozpoczęcie rozmów z twórcami Sputnika V i że rozpoczęcie tego procesu wymagałoby wniosków czterech krajów Unii.


10:16 Nowe dane o koronawirusie



W szpitalach jest 20 249 chorych z Covid-19, 2084 osoby są podłączone do respiratorów - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że dla pacjentów z Covid-19 przygotowane jest 28 473 łóżka i 2882 respiratory.

W niedzielę MZ podało, że hospitalizowanych jest 19 654 chorych z Covid-19, w sobotę - 19 541, zaś w piątek - 19 102. Tydzień temu, 8 marca, resort informował, że w szpitalach przebywa 17 337 pacjentów.
Ministerstwo przekazało w poniedziałek, że na kwarantannie jest 280 008 osób. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 1 574 455 zakażonych.


10:10 Kiedy powrót dzieci do szkół?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że do Świąt Wielkanocnych nie jest spodziewana zmiana rekomendacji ws. nauki w szkołach. Eksperci mówią, że szczyt trzeciej fali zakażeń będzie na przełomie marca i kwietnia, więc jeszcze 2-3 tygodnie ciężkie przed nami - powiedział.

Wiceminister w poniedziałek w TVP1 był pytany o ewentualne rekomendacje w sprawie powrotu uczniów do nauczania w szkołach, w związku z kończącymi się szczepieniami nauczycieli.

Myślę, że do świąt jeszcze nie, bo widzimy, że jest trzecia fala. Eksperci mówią, że szczyt będzie właśnie na przełomie marca i kwietnia, więc jeszcze te 2-3 tygodnie są ciężkie przed nami. Jaka będzie sytuacja po świętach, trudno mi w tej chwili powiedzieć - ocenił Kraska.


09:55 Jak może wyglądać tegoroczna Wielkanoc? O tym mówił w RMF FM Michał Dworczyk

Przestrzegając dyscypliny sanitarnej i przepisów, które obowiązują, mamy szansę, że lockdown nie będzie niezbędny. Oczywiście, patrząc na rozwój epidemii, nie można wykluczać żadnego scenariusza" - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, zapytany o to, jak będzie wyglądać tegoroczna Wielkanoc. "Widzimy cały czas utrzymującą się na bardzo wysokim poziomie liczbę zachorowań na Covid-19. Oglądałem różne modele matematyczne, które przewidują rozwój pandemii. Niestety, dynamika rozwoju Covid-19 i zmienne, które mają na nią wpływ, jest na tyle duża, że realizują się te gorsze scenariusze" - dodał.


09:52 Prezydent Węgier apeluje o zaszczepienie się

O szczepienie się przeciw koronawirusowi zaapelował w poniedziałek prezydent Węgier Janos Ader w przemówieniu z okazji święta narodowego upamiętniającego wybuch rewolucji węgierskiej 1848 roku. W tym roku nie odbędą się uroczystości publiczne z okazji święta.

Ader mówił w swym wystąpieniu o potrzebie większej niż kiedykolwiek jedności wobec wroga, który zagraża życiu i wolności Węgrów.

Czy ugasimy pożar epidemii prostą decyzją o zaszczepieniu się, czy też pozostaniemy ofiarami, bezradnie czekając na jakiś cud? Czy potrafimy działać na rzecz ojczyzny, naszej rodziny i społeczności, naszych sąsiadów i wspólnej wolności, czy weźmiemy na siebie przypadającą na nas część wspólnej walki z wrogiem?
- zapytał prezydent.


09:37 Dostawy szczepionek do Polski


Dzisiaj dotarło do Polski ponad 380 tys. szczepionek firmy Pfizer - poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że w tym tygodniu spodziewana jest również dostawa 200 tys. szczepionek Moderny.

Wiceminister w TVP1 był pytany, czy możliwe są zmiany w harmonogramie szczepień w związku z zapowiedziami producentów o innej niż zapowiadana liczbie dostarczanych dawek.

"Rzeczywiście producenci podają co chwila różne ilości szczepionek, które będą do Polski docierały. Firma Pfizer zadeklarowała, że z tej umowy - w pierwszym kwartale 4,5 mln szczepionek - się wywiąże. I rzeczywiście dzisiaj dotarło do Polski ponad 380 tys. szczepionek firmy Pfizer" - powiedział. Dodał, że w tym tygodniu ma być dostarczone ponad 200 tys. szczepionek firmy Moderna.


08:54 Poseł zakażony koronawirusem

Właśnie otrzymałem pozytywny wynik testu na COVID. Objawy mam prawie książkowe. Nie straciłem tylko węchu i smaku. Uważajcie bardzo na siebie - napisał w mediach społecznościowych poseł Lewicy Andrzej Rozenek.

Rozenek o zakażeniu poinformował na Twitterze. "Przez rok udało się uniknąć. Niestety wreszcie i mnie dopadł. Właśnie otrzymałem pozytywny wynik testu na COVID" - napisał polityk Lewicy.

"Objawy mam prawie książkowe. Nie straciłem tylko węchu i smaku. Uważajcie bardzo na siebie. Dystans, dezynfekcja, maseczka" - dodał Rozenek. 


07:50 Poważna sytuacja w województwie śląskim

Powiat żywiecki i powiat bielski to wciąż miejsca z największym wzrostem liczby chorych na Covid-19. W całym województwie odnotowano wczoraj ponad 2 300 przypadków zakażenia. Ponad 470 zakażeń przypada na te dwa powiaty. Podobnie było w sobotę - blisko pół tysiąca przypadków nowych zachorowań było łącznie właśnie w powiatach żywieckim, bielskim oraz w Bielsku Białej.

Niestety zła sytuacja utrzymuje się już od kilkunastu dni, a miejsc w szpitalach na południu województwa jest mało. Dopiero dziś szpital w Żywcu ma udostępnić dla zakażonych 30 łóżek z dostępem do tlenu. Są tam też stanowiska respiratorowe.

Dziś w całym województwie śląskim ma być o 300 miejsc więcej dla zakażonych niż w ubiegłym tygodniu. Te miejsca maja powstawać w miarę możliwości niemal w każdym szpitalu. Rozważane jest też uruchomienie kolejnych 100 miejsc w szpitalu tymczasowym w Katowicach. 


07:46 Mazowsze: 80 proc. łóżek covidowych zajętych

80 procent łóżek dla pacjentów covidowych zajętych jest na Mazowszu. Wykorzystywanych jest też ponad trzy czwarte respiratorów. A to właśnie na Mazowszu poprzedniej doby potwierdzono najwięcej, prawie trzy i pół tysiąca zakażeń koronawirusem - z ponad 17 tysięcy zarejestrowanych w Polsce.

Coraz więcej łóżek zajętych jest w szpitalu na Stadionie Narodowym. W czasie weekendu trafiło tam ponad 60 nowych pacjentów. Tam na szczęście wciąż jest zapas: zajętych jest 270, czyli ponad połowa wszystkich miejsc. Sytuacja na Mazowszu jest na tyle poważna, że w czasie weekendu pierwsi pacjenci trafili do tymczasowego szpitala wojskowego na warszawskim Okęciu.


07:23 W czasie pandemii nasiliła się skala oszustw

Każdego dnia przestępcy próbują wyłudzić w wyniku kradzieży danych osobowych prawie 700 tys. zł - powiedział ekspert serwisu ChronPESEL.pl Bartłomiej Drozd. W pandemii nasiliła się działalność oszustów wyłudzających dane osobowe.

Jak dodał ekspert, z danych z "Systemu Dokumenty Zastrzeżone" wynika, że w 2020 r. "udaremniono 6 884 próby wyłudzenia kredytów na skradziony dowód osobisty na prawie 254 mln zł". Liczba udaremnionych prób wzrosła w stosunku do 2019 r. o prawie 36 proc. Spadła natomiast liczba zastrzeżonych dokumentów. "W ubiegłym roku było to prawie 157 tys., a więc o 20 tys. mniej niż w 2019 r." - poinformował Drozd.



07:19 Niemiecki dziennik chwali Polskę za akcję szczepień

Pod względem szczepień przeciw Covid-19 Niemcy są w złej sytuacji w porównaniu z innymi krajami europejskimi - napisał dziennik "Die Welt", podając, że lepiej sobie radzi m.in. Polska. W Polsce wykonano dotąd ponad 4,5 mln szczepień, z czego ponad 1,6 mln drugą dawką.

"Pod względem szczepień Niemcy są w złej sytuacji w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Przy wskaźniku szczepień wynoszącym około dziesięciu procent kraj ten zajmuje dopiero jedenaste miejsce w UE. To nieszczęście jest spowodowane przez nas samych" - napisał w niedzielę dziennik "Die Welt".

Gazeta podaje przykłady państw, które radzą sobie ze szczepieniami lepiej niż Niemcy, wymienia m.in. Polskę, której strategii szczepień "Die Welt" poświęcił też w ten weekend osobny, obszerny artykuł. Podkreślano w nim, że żaden z głównych krajów UE nie szczepi się tak szybko jak Polska.

"W rzeczy samej żaden z głównych krajów UE nie szczepi się tak szybko jak Polska" - pisze "Die Welt". "Pod względem liczby szczepień, przy obecnych 10,8 dawkach na stu mieszkańców, Polska wciąż wyprzedza Hiszpanię, gdzie kampania szczepień również nabiera tempa" - wskazano.


06:22 Kolejne dostawy szczepionki Pfizera do Polski

W poniedziałek do Polski powinno dotrzeć 387 tys. dawek szczepionki od firmy Pfizer - powiedział prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Dodał, że w tym tygodniu powinno dotrzeć też ok. 210 tys. dawek szczepionki od Moderny.

W poniedziałek rano spodziewamy się dostawy 387 tys. dawek szczepionki od firmy Pfizer - mówił Kuczmierowski. Dodał, że dostawy te mają być dystrybuowane do punktów szczepień we wtorek oraz środę. Dawki od Pfizera będą wykorzystywane do szczepienia seniorów w punktach populacyjnych  - wskazał.

Prezes Agencji poinformował, że w połowie tygodnia spodziewana jest też dostawa szczepionek od Moderny. Jak mówił będzie to ok. 210 tys. dawek.


06:21 Problem z miejscami w szpitalach w Małopolsce

W małopolskich szpitalach nie ma już wolnych miejsc dla chorych na Covid-19, albo zostały pojedyncze, jak w szpitalu w Nowym Targu, ale i one błyskawicznie się zapełniają - mówi dyrektor szpitala w Nowym Targu Marek Wierzba.

Oddział liczy 18 łóżek, w tym sześć łóżek intensywnego nadzoru w standardzie OIOM-u. Na tym oddziale jest hospitalizowanych 17 pacjentów, mamy tylko jedno miejsce wolne. Mamy tam trzech pacjentów ze Słowacji, są to pacjenci w pod respiratorem, stanie ciężkim - zaintubowani  - opowiadał reporterowi RMF FM Wierzba.


06:03 Nowy Jork upamiętnił ofiary Covid-19


Rok po śmierci pierwszej ofiary Covid-19 Nowy Jork upamiętnił w niedzielę ponad 30 tysięcy zmarłych z tego powodu mieszkańców. Uroczystości miały miejsce m.in. na Moście Brooklińskim.

Pierwszą znaną ofiarą śmiertelną koronawirusa w Nowym Jorku była 11 marca ubiegłego roku 82-letnia kobieta na Brooklynie. Zmarła w tamtejszym centrum medycznym Wyckoff Heights.

"Dziś wieczorem oddajemy hołd ludziom, których straciliśmy w wyniku tej strasznej pandemii i łączymy się jako miasto w opłakiwaniu, leczeniu i spoglądaniu w lepszą przyszłość (...) Głosy z całego miasta łączą się, aby zademonstrować w solidarność i pokazać, jak pozostajemy silni, pełni nadziei i zdeterminowani" - mówił burmistrz Bill de Blasio.

Przemawiał on w trakcie oficjalnej ceremonii zwanej "Dniem pamięci Covid-19". Towarzyszyła jej na moście iluminacja świetlna z wizerunkami przesyłanych przez krewnych ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Według gazety "New York Post" do niedzieli zmarło z tego powodu w mieście 30 258 osób. Było pośród nich ok. 500 pracowników służby zdrowia, w tym dwóch polskich lekarzy.


05:56 Otwarte domy opieki społecznej w Szczecinie

Po roku od wprowadzonych z powodu epidemii obostrzeń, szczecińskie domy pomocy społecznej znów otwierają się dla odwiedzających.

Od dziś rodziny mogą odwiedzić swoich krewnych, bo seniorzy zostali już zaszczepieni.

Podczas spotkań obowiązuje reżim sanitarny. Odwiedzający muszą nosić maski i dezynfekować dłonie.

05:50 Włochy

We Włoszech w połowie regionów wprowadzany jest trzy- tygodniowy lockdown! Obejmie niemal 50 z 60 milionów mieszkańców tego kraju. W efekcie wczoraj tłumy wyległy do centrów wielkich miast, na plaże i do parków.



05:36 Włoska Agencja Leków: Nieuzasadniony alarm ws. szczepionki AstraZeneki

Włoska Agencja Leków uznała w niedzielę za "nieuzasadniony" alarm w kraju wokół bezpieczeństwa szczepionek przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca. W wydanym oświadczeniu Agencja podkreśliła, że "nie udowodniono żadnej przyczynowości" między podaniem preparatu a zgonem kilku osób.

Po tym, gdy we Włoszech zmarły w ostatnich dniach trzy osoby zaszczepione specyfikiem AstraZeneki, Agencja w nocie zaznaczyła, że istnieje jedynie "czasowy związek" między zgonem a podaniem preparatu. Nie ma natomiast związku przyczynowego - dodała.

Krajowa agencja zapewniła, że trwa monitoring farmakologiczny we współpracy z Europejską Agencją Leków, dotyczący możliwych efektów związanych ze szczepieniami.


05:25 Irlandzki rząd liczy, że przerwa w podawaniu szczepionki AstraZeneki będzie krótka

Rząd poinformował, że zgodnie z rekomendacją Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień (NIAC) zdecydowano zapobiegawczo, by wstrzymać szczepienia preparatem AstraZeneca po doniesieniach o czterech przypadkach zakrzepów krwi w Norwegii u osób, które otrzymały szczepionkę.

Zobaczymy, co EMA (Europejska Agencja Leków - PAP) powie w najbliższych dniach, ale mamy nadzieję, że nie jest to nic więcej niż bardzo krótkie wstrzymanie. Raporty z Norwegii należy traktować poważnie i są one traktowane poważnie. Zawsze spodziewaliśmy się, że mogą zaistnieć sytuacje, w których konieczne będzie tymczasowe wstrzymanie (szczepień). To jest jedna z nich - powiedział w niedzielę wieczorem minister zdrowia Stephen Donelly.


05:20 Holandia wstrzymuje szczepienia preparatem AstryZeneki


"Na podstawie nowych informacji Holenderski Urząd ds. Leków zalecił, jako środek zapobiegawczy i do czasu dalszego dochodzenia, wstrzymanie podawania szczepionki AstraZeneca przeciwko Covid-19" - podało w komunikacie prasowym holenderskie ministerstwo zdrowia.

Wcześniej, po doniesieniach o pojawieniu się zakrzepów krwi u osób zaszczepionych preparatem AstraZeneca użycie tej szczepionki wstrzymały m.in. Irlandia, Norwegia, Islandia, Dania, Austria, Estonia, Litwa, Łotwa, Luksemburg i Włochy.


05:15 AstraZeneca wydaje oświadczenie po zawieszeniu szczepienia ich preparatem w kilku krajach

Brytyjsko-szwedzka firma AstraZeneca przekazała w niedzielę po przeanalizowaniu dużej partii danych, że nie znalazła dowodów na to, że opracowana przez nią szczepionka przeciw Covid-19 zwiększa ryzyko występowania zakrzepów krwi u osób zaszczepionych.