Zaostrzone restrykcje zaczęły obowiązywać w kolejnych dwóch województwach: na Mazowszu i w Lubuskiem. Wcześniej surowsze obostrzenia wprowadzono na Warmii i Mazurach oraz Pomorzu. Na świecie trwa dyskusja o bezpieczeństwie szczepionki przeciw Covid-19 koncernu AstraZeneca. Choć nie ma dowodów na to, by szczepionka zwiększała ryzyko zakrzepów krwi, szczepienia szwedzko-brytyjskim preparatem wstrzymało już kilkanaście europejskich krajów. W poniedziałek taką decyzję podjął Cypr, Niemcy, Holendrzy, Włosi, Francuzi, Hiszpanie, Portugalczycy i Słoweńcy. Najważniejsze informacje związane z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie zbieraliśmy dla Was przez cały dzień.
* Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 10 896 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i śmierci 28 chorych na Covid-19.
* W województwach mazowieckim i lubuskim obowiązują dodatkowe obostrzenia. Wcześniej surowsze restrykcje wprowadzono na Warmii i Mazurach oraz Pomorzu. PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>>>
* Nową ścieżkę testowania na obecność koronawirusa zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski: na badanie będzie można zarejestrować się samodzielnie, bez pośrednictwa lekarza. WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ >>>>
* Adam Niedzielski ostrzegł również przed scenariuszem krajowego lockdownu: "Jeżeli będziemy mieli do czynienia z przyśpieszeniem dynamiki zakażeń, będą decyzje o obostrzeniach w całym kraju".
* W całej Polsce wykonano dotąd ponad 4,5 mln szczepień przeciw Covid-19. W poniedziałek ruszyły szczepienia osób przewlekle chorych.
* Koncern AstraZeneca ogłosił po przeanalizowaniu dużej partii danych, że nie znalazł dowodów na to, by jego szczepionka przeciw Covid-19 zwiększała ryzyko powstawania zakrzepów krwi. WIĘCEJ PISZEMY TUTAJ >>>>
* Szczepienia preparatem firmy AstraZeneca wstrzymały tymczasem Niemcy, Holandia, Irlandia, Włochy, Francja, Hiszpania, Słowenia, Portugalia, a także Cypr. WIĘCEJ PISZEMY TUTAJ >>>>
* We Włoszech w części regionów wprowadzany jest trzytygodniowy lockdown: obejmie niemal 50 z 60 mln mieszkańców kraju.
Relacja zakończyła się. Poniżej dostępny jest całodniowy raport o pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie. Zebraliśmy tutaj najważniejsze informacje.
Również Słowenia tymczasowo wstrzymała stosowanie szczepionki AstraZeneca na koronawirusa. W ten sposó dołączyła do szeregu krajów Unii Europejskiej, podała w poniedziałek krajowa agencja informacyjna STA, powołując się na ministra zdrowia Janeza Poklukara.
Grupa ekspertów zasugerowała z ostrożności tymczasowe wstrzymanie do czasu decyzji Europejskiej Agencji Leków - przekazała STA cytując Janeza Poklukara.
Władze Portugalii zawiesiły w poniedziałek podawanie szczepionek przeciwko koronawirusowi firmy AstraZeneca. Wcześniej potwierdziły u osób, które przyjęły ten produkt, dwa przypadki zakrzepicy.
Właśnie z powodu tych zdarzeń postanowiliśmy zarekomendować wstrzymanie szczepień dawkami AstraZeneca - powiedziała podczas wieczornej konferencji w Lizbonie szefowa podległej rządowi Generalnej Dyrekcji Zdrowia (DGS) Graca Freitas. Dodała, że nie są to ciężkie przypadki zakrzepicy.
Burmistrz Oslo Raymond Johansen ogłosił w poniedziałek wprowadzenie najsurowszych od początku pandemii restrykcji koronawirusowych. W stolicy Norwegii będzie można przyjmować w domu jedynie do dwóch gości.
Wiem, że to bardzo restrykcyjny środek, ale wielu ludzi spotykało się na prywatnych imprezach w domu i nawiązywało zbyt dużo nowych kontaktów - oświadczył na specjalnie zwołanej konferencji Johansen.
Jak wskazują statystyki, za 30-40 proc. nowych zakażeń w Oslo odpowiadają dzieci w wieku 6-12 lat.
Władze miasta ponownie od środy wprowadzą nauczanie na dystans w starszych klasach szkół podstawowych oraz w szkołach średnich. Przedszkola i świetlice będą zamknięte w tygodniu wielkanocnym.
W regionie stołecznym Ile-de-France wskaźnik zachorowań na Covid-19 na 100 tys. mieszkańców wyniósł w poniedziałek 404, co stanowi krytyczny próg ustalony przez premiera Jeana Castexa w kwestii wprowadzenia lokalnego lockdownu.
Według danych Agencji Zdrowia publicznego (SPF) w poniedziałek zapadalność na Covid-19 wzrosła o 14 proc. w porównaniu do niedzieli.
Zdecydowaliśmy o regionalnych lockdownach w regionach, gdzie wskaźnik zapadalności wynosił 400 na 100 tys. mieszkańców - stwierdził Castex w niedzielę.
Zaszczepionych zostało około 500 tys. nauczycieli - poinformował w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Możemy powiedzieć, że rzeczywiście są bardzo zaawansowane szczepienia nauczycieli, od wychowania przedszkolnego po nauczycieli akademickich - ocenił.
Szef MEiN pytany był w poniedziałek w TV Trwam o szczepienia nauczycieli przeciw Covid-19, czy już się zakończyły i jaka część nauczycieli została zaszczepiona.
Jak podaje resort, we wszystkich trzech turach łącznie zarejestrowało się 590 tys. osób.
Punkt błyskawicznych szczepień został zainaugurowany dziś w Mediolanie przez włoskie wojsko. Szczepienia będą tam wykonywane w samochodach, średnio co 5 minut. W ostrej fazie trzeciej fali pandemii we Włoszech pogarsza się sytuacja w szpitalach.
Wojskowy punkt medyczny w stolicy Lombardii to jeden z elementów zapowiedzianego przyspieszenia kampanii szczepień w kraju. W jej nowym planie zapisano podawanie do pół miliona dawek dziennie.
W nowym punkcie typu drive through zamierzano podawać preparat AstraZeneca. Włoska Agencja Leków czasowo zawiesiła szczepienia nim na całym terytorium kraju.
Szczepionek koncernu AstraZeneca nie będzie używała Hiszpania. Wstrzymanie szczepień preparatem tej firmy potrwa w tym kraju co najmniej 15 dni.
Wcześniej, decyzję o zawieszeniu szczepień AstrąZenecą podjęły Niemcy, Włosi i Francuzi.
485 448 dawek szczepionki przeciw Covid-19 podano do poniedziałku mieszkańcom woj. śląskiego.
Dwie dawki przyjęło blisko 172 tys. osób. Do szpitali trafia mniej chorych na Covid-19 seniorów powyżej 70 lat - poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Według niego mniejsza liczba w szpitalu pacjentów covidowych powyżej 70 lat, to dowód na to, że szczepienia mają sens.
Postępujemy zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Agencji Leków. Nie ma na tę chwilę decyzji o wstrzymaniu w Polsce szczepień preparatem od firmy AstraZeneca - powiedział dziś Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Rzecznik odniósł się w ten sposób do doniesień o zawieszaniu szczepień w niektórych krajach.
Niemcy idą za przykładem innych krajów i wstrzymują szczepienia preparatem firmy AstraZeneca. Taki komunikat wydał właśnie niemiecki resort zdrowia. Taką samą decyzję podjęli również Włosi i Francuzi.
Sama firma uspokaja. Przekazała wczoraj - po przeanalizowaniu dużej partii danych - że nie znalazła dowodów na to, by opracowana przez nią szczepionka przeciw Covid-19 zwiększała ryzyko występowania zakrzepów krwi u osób zaszczepionych.
Mimo wszystko, "prewencyjnie" szczepienia tym preparatem wstrzymują kolejne kraje. Dzisiaj to Włochy, Francja i Niemcy.
Niemcy zawiesili szczepienia preparatem koncernu AstraZeneca.
"Wszystko wskazuje na to, że jutro zaszczepimy pierwszą dawką trzymilionowego pacjenta" - oświadczył na konferencji prasowej szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
"To jest cel, który od kilku miesięcy sobie stawialiśmy: by w pierwszym kwartale zaszczepić pierwszą dawką trzy miliony pacjentów. Jesteśmy w połowie marca, w związku z tym udaje nam się osiągnąć ten cel dwa tygodnie przed czasem" - podkreślił.