Aktualny bilans koronawirusa w Polsce to 25 410 zakażonych i 1 137 ofiar śmiertelnych. Na całym świecie zakażenie koronawirusem potwierdzono już u ponad 6,6 mln osób. Ministesrtwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce wykonano ponad milion testów na obecność Covid-19. Eksperci ostrzegają: 10-15 proc. osób jest odpowiedzialnych za 80 proc. zakażeń. Największe ryzyko zakażenia jest na siłowniach, dyskotekach i weselach. Najważniejsze informacje na temat pandemii koronawirusa z kraju i ze świata znajdziecie w naszym raporcie dnia.
- Aktualny bilans koronawirusa w Polsce to 25 410 zakażonych i 1 137 ofiar śmiertelnych.
- W Polsce wykonano już ponad milion testów na koronawirusa, z czego 18,3 tys. w ostatniej doby.
- Na całym świecie zakażenie COVID-19 potwierdzono u 6 663 729 osób, z których 391 656 zmarło.
- Najwięcej zakażeń potwierdzono w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Rosji.
- Najwięcej osób zmarło w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Brazylii.
- UE zapowiedziała, że do końca czerwca mają zostać zniesione kontrole na granicach krajów członkowskich.
Ponad jedna trzecia Amerykanów niewłaściwie używała chemicznych środków czyszczących i dezynfekujących chroniąc się przed koronawirusem - wynika z sondażu opublikowanego przez federalne Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Wśród najczęściej wymienianych błędów w ankiecie wymieniono mycie żywności wybielaczem, używanie niebezpiecznych środków czyszczących lub dezynfekujących i aplikowanie ich na gołą skórę oraz celowe wdychanie lub nawet spożywanie czy wstrzykiwanie sobie tego rodzaju specyfików.
Minister edukacji rządu Madagaskaru został zwolniony za plan zakupu lizaków za 2 miliony dolarów. Lizaki miały zabić w ustach uczniów gorzki smak ziołowej mikstury, która miała uchronić dzieci przez zachorowaniem na Covid-19.
Badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców z udziałem ponad 600 dzieci wskazuje, że koronawirus u dzieci jest mniej zaraźliwy niż u dorosłych. Wyniki testów przeczą tezie lansowanej na początku epidemii we Francji, jakoby dzieci były głównymi nosicielami nowego koronawirusa. Z omawianego badania i śledzenia ognisk zarażeń wynika, że od 70 do 90 proc. dzieci zaraziło się wcześniej od dorosłego, a nie od innego dziecka.
Jak podaje francuska Agencja Zdrowia Publicznego, dzieci stanowią od 1 do 5 proc. wszystkich przypadków Covid-19 na świecie, a ciężki przebieg choroby i zgony wśród zakażonych dzieci należą do rzadkości.
Liczba przypadków Covid-19 w Indiach podwaja się co trzy tygodnie, jednak ani w tym kraju, ani w regionie Azji Południowej nie zaobserwowano bardzo gwałtownego rozwoju pandemii. WHO podkreśla, że "zawsze jednak istnieje ryzyko, że tak się stanie".
46 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji. Tym samym liczba zgonów od początku pandemii wynosi we Francji 29 111.
Piątkowy bilans dotyczy zmarłych na Covid-19 w szpitalach. Nie obejmuje natomiast zgonów w domach opieki społecznej, których liczba zostanie zaktualizowana dopiero 9 czerwca.
Blisko 800 pracowników żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych przebadano w Gliwicach na zlecenie władz miasta. Nikt nie okazał się zakażony koronawirusem.
Kolejne zachorowania na Covid-19 wśród redemptorystów, którzy zarazili się podczas święceń kapłańskich w Tuchowie. Koronawirusa stwierdzono u 11 zakonników, w tym 6 w Tuchowie, jednak jak dowiedział się nasz reporter objawy choroby pojawiły się u kolejnych ośmiu duchownych.
Kwarantannie poddanych zostało 136 redemptorystów z dziesięciu domów zakonnych: w Braniewie, Bardzie, Głogowie, Kościelisku, Krakowie, Lubaszowej, Tuchowie, dwóch w Warszawie i we Wrocławiu.
Jutro do Tuchowa ma przyjechać specjalny wymazowóz, który będzie wykonywał testy u osób, które mogły mieć kontakt z chorymi na Covid-19.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump uważa, że jego kraj poradził sobie z pandemią koronawirusa. Covid-19 wciąż zabija codziennie w USA około 1000 osób.
W piątek brytyjscy naukowcy ogłosili wstrzymanie prac nad stosowaniem hydroksychlorochiny w leczeniu Covid-19. Stwierdzili bowiem, że lek ten jest bezużyteczny w przypadku tej choroby, wywołanej wirusem SARS-CoV-2.
Zarówno w Hiszpanii jak i w Portugalii w dalszym ciągu liczba dobowych zakażań koronawirusem utrzymuje się na poziomie przekraczającym ponad 300 przypadków.
W Hiszpanii od poniedziałku najliczniej zamieszkałe wspólnoty autonomiczne tego kraju, Madryt i Katalonia, wejdą w przedostatnią fazę programu eliminowania obostrzeń z powodu epidemii koronawirusa. Zniesione zostaną tam m.in. obostrzenia co do godzin wychodzenia z domów w ciągu dnia dla określonych grup wiekowych.
85 osób zakażonych koronawirusem zmarło minionej doby we Włoszech. Łączny bilans zmarłych zwiększył się do 33 774. Zanotowano znaczny wzrost nowych zakażeń - o 518, w tym około 400 w Lombardii.
Do przełomu doszło w regionie Basilicata na południu, gdzie w dziewiątym dniu bez wykrytych nowych zakażeń w szpitalach nie ma już ani jednego chorego na Covid-19.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 233 nowych zakażeniach koronawirusem, kolejne 10 osób zmarło. Łącznie w Polsce to 25 tys. 410 przypadków i 1137 zgonów.
Tradycyjnie najwięcej zakażeń jest na Śląsku, ale nie ma już tak wielkiej różnicy z kolejnym pod względem liczny zachorowań województwem. W Śląskiem tych przypadków jest 96, a na Mazowszu - 58. W Łódzkiem odnotowano 47 pozytywnych próbek. W pozostałych województwach nie więcej niż po kilkanaście.
Wśród ofiar śmiertelnych - osób głównie w podeszłym wieku jest też 45-letni kobieta leczona w szpitalu w Gliwicach.
Od 15 czerwca niemieccy turyści będą mogli przyjeżdżać do Włoch - to wynik rozmów, jakie przeprowadził w Berlinie szef włoskiego MSZ Luigi Di Maio ze swym niemieckim odpowiednikiem Heiko Maasem. Di Maio zabiega o to, by turyści przyjeżdżali do Italii.
Liczba ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii przekroczyła 40 tysięcy. Brytyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek o 357 zgonach w ciągu ostatniej doby, co oznacza, że w kraju tym na Covid-19 zmarło w sumie 40 261 osób.
Wielka Brytania jest drugim krajem na świecie, a pierwszym w Europie, w którym liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 przekroczyła 40 tys. Więcej zgonów zarejestrowano tylko w USA (ponad 108 tys.).
Premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział, że od 15 czerwca jego kraj przywróci swobodny ruch lotniczy, a także otworzy granice z Hiszpanią. Ma on nadzieję, że połowie miesiąca na terenie całej UE nastąpi pełne przywrócenie ruchu turystycznego.
10 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Potwierdzone zachorowania dotyczą sześciu osób z personelu medycznego oraz czwórki pacjentów, w tym dwójki dzieci. Zakażone osoby to pielęgniarki, salowe, rejestratorka oraz lekarz z kardiochirurgii. Wszyscy przebywają w izolacji i czekają na wyniki kolejnych testów w kierunku koronawirusa. W związku z zakażeniami oddział kardiochirurgii przyjmuje tylko pacjentów z zagrożeniem życia.
Powszechne stosowane leki na nadciśnienie tętnicze krwi wbrew wcześniejszym obawom nie zwiększają ryzyka zakażenia koronawirusem. Z najnowszych badań chińskich wynika nawet, że mogą być one przydatne w leczeniu ciężkiej postaci Covid-19.
Prawie 900 nowych infekcji Sars-CoV-2 zarejestrowano na Białorusi w ciągu ostatniej doby, sześć kolejnych osób zmarło. Liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 46 868, a śmiertelny bilans wynosi według oficjalnych danych 259.
Białorusini zastanawiają się, kiedy będą mogli wyjechać za granicę. Wielu obawia się, że może to być utrudnione ze względu na to, że w kraju nie było odgórnie zarządzonej kwarantanny.
W czasie pandemii koronawirusa niemal co trzecia osoba (30 proc.) pijąca alkohol ograniczyła jego spożycie, w tym całkowicie z niego zrezygnowała - wynika z badania przeprowadzonego w dziewięciu krajach dla organizacji zrzeszającej firmy produkujące piwa, wina i inne alkohole. O wynikach badania poinformowała agencja Reutera. Polska nie była wśród krajów objętych tym badaniem.
Dobra wiadomość z Gliwic! Koronawirusa pokonała 94-letnia kobieta. To jedna z najstarszych osób wyleczonych z Polsce. Była pacjentką w Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, który jest obecnie szpitalem zakaźnym jednoimiennym.
GIS opublikował w piątek zaktualizowane wytyczne m.in. dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Zakładają one zwiększenie liczebności grupy z 12 do 16 dzieci i zmniejszenie z 4 do 3 mkw. minimalnej powierzchni przypadającej na jedno dziecko w salach zabaw i zajęć.
23 pacjentów oddziału chorób wewnętrznych Szpitala Powiatowego w Zawierciu jest zarażonych koronawirusem - potwierdziła w piątek placówka. Szpital czasowo wstrzymał przyjęcia na oddziały chorób wewnętrznych i chirurgii ogólnej.
Przedstawiciele zawierciańskiego szpitala poinformowali, że żaden z zakażonych pacjentów nie wykazuje objawów COVID-19 lub grypopodobnych.
"Wczoraj 9 pacjentów zostało przekazanych na oddział zakaźny naszego szpitala, 2 kolejne osoby trafiły do placówki w Tychach. Pozostali pacjenci z dodatnimi wynikami będą przekazywani do szpitali w Tychach i Raciborzu oraz do izolatorium w Goczałkowicach. Pacjenci z ujemnymi wynikami pozostają w szpitalu pod opieką kadry medycznej" - podał w piątek szpital.
Mobilną kabinę do dezynfekcji, która mierzy temperaturę zaprezentowali dziś polscy naukowcy. Wynalazek powstał między innymi dzięki grantowi Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Kabina może stanąć w szpitalach, galeriach handlowych, zakładach produkcyjnych albo hotelach. W ciągu godziny może z niej korzystać 250 osób.
Sprzeczne dane dotyczące Covid-19 pojawiły się na stronie internetowej ministerstwa zdrowia Bułgarii w piątek, nazajutrz po odwołaniu konferencji prasowych Krajowego Sztabu Operacyjnego. O odwołaniu informował dzień wcześniej premier Bojko Borisow.
Na stronie resortu zdrowia coronavirus.bg, na której mają być podawane informacje o nowych zakażeniach SARS-CoV-2 i zgonach osób zainfekowanych, pojawiły się w piątek zaskakujące dane.
Najpierw przekazano, że w ciągu ostatniej doby nie było nowych zgonów, czyli że ich łączna liczba od wybuchu epidemii koronawirusa wynosi 147. Następnie pojawiła się liczba 159; byłby to największy bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 od początku epidemii w Bułgarii.
Kościół katolicki we Francji apeluje o datki w związku z brakiem środków finansowych w wielu diecezjach z powodu kryzysu związanego z Covid-19. Zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu pisze w piątek w "Le Figaro", że 12 diecezjom zabraknie funduszy.
Akcja przekazywania datków zorganizowana przez Episkopat odbędzie się w dniach 13-28 czerwca za pośrednictwem platformy internetowej donnons.catholique.fr.
Biskupi ustanowili tymczasową wzajemną pomoc między diecezjami, ale ich zdaniem nie jest ona wystarczająca, stąd też czerwcowa zbiórka pieniędzy.
Po kilku godzinach protestu pracowników domagających się rekompensaty za przymusowe urlopy związane z pandemią koronawirusa w piątek wznowiono ruch w głównym porcie lotniczym Izraela, czyli na lotnisku Ben Guriona pod Tel Awiwem - poinformowała rzeczniczka lotniska.
Związek zawodowy pracowników lotnisk podał, że protest został odwołany na prośbę izraelskiej minister transportu Miri Regew, która na Twitterze określiła go mianem "nie do przyjęcia" i wezwała związek do wynegocjowania rozwiązania.
Przekazano również, że w poniedziałek związkowcy spotkają się z przedstawicielami resortów transportu i finansów.
Do końca czerwca mają być w Unii Europejskiej zniesione kontrole na granicach wewnętrznych Unii wprowadzone przez kraje członkowskie w związku z pandemia koronawirusa - to rezultat dzisiejszej wideokonferencji ministrów spraw wewnętrznych. Poinformowała o nim unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson. Jak ustaliła dziennikarka RMF FM Polska znowu niczego konkretnego nie zadeklarowała w sprawie otwarcia granic wewnętrznych a więc np. z Niemcami czy Słowacją.
W stołecznej straży miejskiej potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa - poinformował w piątek PAP inspektor Jerzy Jabraszko z referatu prasowego SM.
Jak przekazał PAP Jerzy Jabraszko, jeden z pracowników SM nagle źle się poczuł. "Z domu poszedł do lekarza. Wówczas okazało się, że jego wynik testu na koronawirusa jest pozytywny" - powiedział Jabraszko.
Dodał, że strażnik natychmiast powiadomił o tym swojego przełożonego i w jednostce wdrożono wszystkie niezbędne procedury oraz wytypowano osoby, które miały bezpośredni kontakt z zakażonym.
Hotele i pensjonaty w miejscowościach cieszących się największą popularnością wśród turystów, czeka weekendowe oblężenie - ocenił w piątkowej analizie Bartosz Turek z HRE Investments. Dodał, że wolnych jest w tych obiektach mniej niż jedna czwarta miejsc.
Jak podkreślił Turek, zdejmowanie ograniczeń z gospodarki skutkuje szybkim powrotem Polaków do najpopularniejszych rodzimych kurortów. "Hotele i pensjonaty w miejscowościach cieszących się największą popularnością wśród turystów, czeka weekendowe oblężenie" - ocenił. Wskazał, że z danych zebranych przez HRE Investments dla 10 najpopularniejszych kurortów wynika, że w hotelach i pensjonatach średnie obłożenie przekroczyło 75 proc. "To znaczy, że na chętnych czeka już mniej niż jeden pokój czy apartament na 4 dostępne na rynku" - wskazał.
56 zakażeń koronawiursem w zakładzie produkcyjnym w Działoszynie, to pierwsze i największe ognisko tego typu w województwie łódzkim. W powiecie pajęczańskim działa sztab kryzysowy, który na bieżąco monitoruje sytuację. Dziś w obradach sztabu wziął udział wojewoda łódzki.
W lipcu pasażerowie Lufthansa Group będą mogli udać się w podróż do Frankfurtu i Monachium z pięciu polskich lotnisk - poinformowała w piątek spółka. W sumie będzie to 59 cotygodniowych rejsów: m.in. z Warszawy i Krakowa 14 cotygodniowych połączeń do Frankfurtu oraz 5 rejsów w tygodniu do Monachium.
Ponadto, Lufthansa Group uruchomi także 7 cotygodniowych przelotów z Wrocławia i Poznania do Frankfurtu oraz 5 połączeń między Gdańskiem a Monachium. Pasażerowie z Krakowa będą mogli również udać się w podróż do Dusseldorfu dzięki 2 cotygodniowym przelotom oferowanym przez należącą do Lufthansa Group linię Eurowings. Jak dodano, oznacza to w sumie 59 cotygodniowych rejsów z Polski.
Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 1 mln 14 tys. 937 próbek pobranych od 924 tys. 896 osób - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 18,3 tys. testów - przekazał resort.