Resort zdrowia poinformował we wtorek o 16 300 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. 132 osoby zmarły. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział dodatkową pomoc dla dotkniętych restrykcjami firm. To m.in. zwolnienie ze składki ZUS, wypłaty postojowego i bezzwrotne dotacje. Pogarsza się sytuacja epidemiczna w Szwecji, niektóre regiony wprowadzają dodatkowe restrykcje. Najważniejsze informacje związane z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie zebraliśmy dla Was w naszym raporcie dnia!
-16 300 nowych przypadków zakażeń i śmierć 132 osób. To najnowsze dramatyczne dane z Ministerstwa Zdrowia,
-Najwięcej zakażeń odnotowano na Mazowszu - 3529, w Małopolsce - 1884 i w Wielkopolsce - 1577,
-Minionej doby wykonano ponad 66 tys. testów na koronawirusa,
-W całym kraju zajętych jest blisko 13,3 tys. łóżek dla pacjentów z Covid-19 (przybyło ponad 1 tys. pacjentów),
-Liczba zajętych respiratorów przekroczyła 1 tys. (uruchomiono kolejnych 79 urządzeń),
-Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie dla branż dotkniętych obostrzeniami. To między innymi zwolnienie ze składki ZUS za listopad, postojowe, bezzwrotne dotacje dla mikrofirm, zwolnienie z opłaty targowej za cały rok z rekompensatą dla samorządów.
-Koronawirus nie zwalnia również za granicą. Ponad 11 tys. nowych zakażeń odnotowano ostatniej doby w Niemczech i niemal 11 tys. w Czechach. Ogromne przyrosty również w USA. Tam minionej doby przybyło ponad 61 tys. chorych na Covid-19.
Resort zdrowia Bułgarii zapowiedział we wtorek nowe restrykcje w związku z wzrostem zakażeń koronawirusem. Od czwartku w całym kraju zamknięte zostaną m.in. gimnazja i wyższe uczelnie, nie będą działać dyskoteki i nocne kluby, zakazane zostaną grupowe wycieczki.
To tylko część restrykcji przewidzianych w wydanym we wtorek wieczorem rozporządzeniu ministra zdrowia Kostadina Angelowa. Na razie obostrzenia obowiązywać będą do 12 listopada.
We wtorek odnotowano w Bułgarii rekordowy wzrost liczby zakażeń - 2243. Na Covid-19 zmarły 42 osoby.
33 417 zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby we Francji. Zmarło 523 chorych na Covid-19, najwięcej od 22 kwietnia - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju. Premier Jean Castex ocenił, że wkrótce francuskie szpitale będą kompletnie przepełnione.
Hospitalizowano 1194 chorych, 148 osób trafiło na oddziały intensywnej terapii. Przez drugi dzień z rzędu liczba osób, które trafiają do szpitali przekroczyła 1000.
Minister obrony Jaroslav Nad’ przeprosił we wtorek za rozesłanie ulotek z błędnymi informacjami, dotyczącymi terminu zbliżających się powszechnych testów na obecność koronawirusa. Ulotki wysłano zanim centralny sztab kryzysowy zdecydował w poniedziałek o skróceniu testów z trzech dni do dwóch.
Flandria zdecydowała o zaostrzeniu restrykcji związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w regionie - ogłosił we wtorek wieczorem flamandzki minister-prezydent Jan Jambon.
Pomimo środków, które już zostały podjęte, liczby nadal zmieniają się niekorzystnie - powiedział Jambon, cytowany przez "Brussels Times".W regionie będzie nadal nie będzie można gromadzić się w grupach powyżej 4 osób, a od północy do 5 rano obowiązywać będzie godzina policyjna.
Biblioteki pozostają otwarte, ale wszystkie inne obiekty kulturalne muszą zostać zamknięte. W weselach, pogrzebach i nabożeństwach może uczestniczyć maksymalnie 40 osób.
Kontrolerzy komunikacji publicznej De Lijn otrzymują uprawnienia do nakładania grzywien na osoby, które nie przestrzegają obowiązku noszenia maseczki na twarz.
W Szkocji od przyszłego tygodnia poluzowane zostaną ograniczenia dotyczące otwarcia pubów, barów i restauracji, a także podawania w nich alkoholu - zapowiedziała we wtorek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.
W poniedziałek w Szkocji wejdzie w życie pięciostopniowa skala restrykcji, wprowadzanych z powodu koronawirusa, która podobna jest do tej obowiązującej już w Anglii, ale dodany został też poziom zero, oznaczający niemal normalne życie, na tyle, na ile jest to możliwe przy braku szczepionki bądź lekarstwa, oraz poziom czwarty, będący powrotem do pełnego lockdownu. To, która z 32 jednostek administracyjnych Szkocji znajdzie się na którym poziomie, ogłoszone zostanie w czwartek.
Sturgeon poinformowała, że puby, bary i restauracje na obszarach na poziomie drugim - gdzie najprawdopodobniej znajdzie się większość terytorium kraju - będą mogły podawać alkohol wewnątrz lokalu, choć tylko wraz z posiłkiem i do godz. 20, natomiast na zewnątrz - do godz. 22.30. Obecnie alkohol może być podawany wyłącznie na zewnątrz do godz. 22.
Natomiast na obszarach na poziomie trzecim lokale, które mają licencję na sprzedaż alkoholu, będą mogły być otwarte do godz. 18, ale będzie w nich można sprzedawać tylko jedzenie i napoje bezalkoholowe. Obecnie w środkowej Szkocji - która jak się oczekuje znajdzie się na poziomie trzecim - otwarte mogą być tylko te lokale gastronomiczne, które nie mają licencji na sprzedaż alkoholu, lecz one również muszą być zamykane o 18.
Rząd Włoch przyjął dekret o przyznaniu 5 mld euro pomocy dla branż, które ponoszą straty w wyniku działania nowych restrykcji, wprowadzonych z powodu drugiej fali epidemii koronawirusa. 1 mld euro przeznaczono dla placówek kultury i dla turystyki.
Dekret przewiduje odszkodowania, które mają wynosić nawet czterokrotność rekompensat, przyznanych na wiosnę z powodu spadku wpływów w wyniku lockdownu.
Wsparcie otrzyma głównie branża gastronomiczna oraz turystyczna i właściciele siłowni, klubów fitness, zamkniętych na mocy najnowszej decyzji rządu. Rada Ministrów zdecydowała, że rekompensata nie może przekraczać 150 tys. euro dla jednego podmiotu.
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow udał się na samoizolację - poinformowało we wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji. Minister miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Wszystkie jego wizyty i spotkania zostały przeniesione na późniejsze terminy.
Minister czuje się dobrze - podała agencja TASS, powołując się na służby prasowe MSZ.
Nie ujawniono, gdzie i kiedy minister miał kontakt z osobą zainfekowaną SARS-CoV-2. W poniedziałek Ławrow był w Atenach, gdzie m.in. rozmawiał z premierem Kyriakosem Micotakisem i szefem dyplomacji Nikosem Dendiasem. Spotkał się również z przedstawicielem opozycji Aleksisem Ciprasem.
Czeski rząd chce przedłużenia stanu wyjątkowego do grudnia. Jak ogłosił premier Andrej Babiš wymaga tego sytuacja - w kraju wciąż notuje się wiele zakażeń. Dodał, że byłoby świetnie, gdyby firmy zaczęły zamawiać pracownikom biurka do domu.
221 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19. To najwyższa od kilku miesięcy liczba zgonów. Wykryto prawie 22 tys. następnych zakażeń koronawirusem - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Wykonano 174 tys. testów.
Bilans zmarłych od początku epidemii w lutym wzrósł do 37700.
Według danych resortu obecnie koronawirusa ma co najmniej 255 tys. osób.
Hospitalizowanych jest obecnie około 14 tys. najciężej chorych na Covid-19. Od poniedziałku liczba ta wzrosła o 950. Na oddziały intensywnej terapii przyjęto następnych 127 pacjentów. Łącznie przebywa ich tam ponad 1400.
W ciągu doby do wtorku rano w Szwajcarii zarejestrowano 5924 nowe potwierdzone laboratoryjnie przypadki nosicielstwa koronawirusa oraz 16 zgonów osób nim zakażonych - poinformował szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).
W poprzedniej dobie, dla której przedstawiono odrębne dane, czyli przez 24 godziny do piątku rano, wykryto 6592 nowych nosicieli, a 10 zainfekowanych zmarło.
BAG nie publikuje w soboty i niedziele dobowych raportów sytuacyjnych dotyczących pandemii, zastępując to w poniedziałki raportami obejmującymi trzy poprzednie doby.
Do poniedziałku w Szwajcarii odnotowano łącznie 126 604 przypadki zakażenia koronawirusem, czyli 1209,2 na 100 tys. mieszkańców. Prawie połowa z nich - a dokładnie 59 236 - została wykryta w ciągu ubiegłych dwóch tygodni. Zgonów osób zainfekowanych było w sumie 1929, w tym 112 przez ostatnie 14 dni.
W Szwecji w ciągu ostatnich dni odnotowano największą od początku epidemii liczbę zakażeń koronawirusem. Epidemią szczególnie dotknięty jest region Skania, którego władze wprowadziły dodatkowe restrykcje.
Sytuacja w Szwecji pogorszyła się. W ubiegłym tygodniu liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła o 70 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem - oświadczył we wtorek główny epidemiolog kraju Anders Tegnell, dodając, że to jeden z największych zaobserwowanych w Szwecji przyrostów zakażeń.
W Szwecji od piątku koronawirusa potwierdzono u 5191 osób, łączny bilans to 115 785 przypadków. Jak podano we wtorek, największy dobowy przyrost od początku pandemii nastąpił w piątek, kiedy zakażenie wykryto u 1870 osób. Poprzedni rekord miał miejsce 24 czerwca (1698 przypadków).
W ostatnich dniach największy przyrost nowych przypadków koronawirusa odnotowywany jest w regionach Sztokholm i Uppsala oraz na południu Szwecji. W Skanii, gdzie w ciągu kilku tygodni dzienna średnia przypadków koronawirusa wzrosła ponad dwukrotnie, do ok. 185, lokalne władze zdecydowały o objęciu tej części kraju dodatkowymi obostrzeniami.
W tym regionie utrzymany zostanie zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, mimo że w zeszłym tygodniu rząd zezwolił na organizację imprez do 300 osób w przypadku zapewnienia miejsc siedzących oraz jednometrowych odstępów. Mieszkańcom Skanii zalecono unikanie transportu publicznego, centrów handlowych, a także poradzono spotykać się jedynie z osobami z własnego grona.
20 konsultantów Poczty Polskiej zostało oddelegowanych do obsługi infolinii Głównego Inspektora Sanitarnego - poinformowała we wtorek spółka. Odpowiadają oni na pytania dotyczące kwarantanny, izolacji czy trybu postępowania w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną Covid-19.
Dodano, że udzielają też odpowiedzi ws. sposobu postępowania w przypadku zamknięcia szkoły lub przedszkola oraz zasad kierowania na testy Covid-19, a także możliwości wjazdu na teren Polski oraz wyjazdu zagranicę.
Czas walki z epidemią wymaga od nas wszystkich podjęcia szczególnych działań. Każdego dnia dokładamy wszelkich starań, by pomagać instytucjom, które są na pierwszej linii walki z Covid-19. Nasi pracownicy wspierają infolinię GIS, zapewniamy też usługi wsparcia logistycznego dostarczając specjalistyczny sprzęt do szpitali, zajmując się magazynowaniem i konfekcjonowaniem środków ochrony osobistej - mówi, cytowany w komunikacie, prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.
Prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) Gianni Infantino miał pozytywny wynik badania na koronawirusa - poinformowano w komunikacie. Szwajcar ma tylko łagodne objawy i podda się izolacji przez co najmniej 10 dni.
Wszystkie osoby, które miały kontakt z prezydentem FIFA w ciągu ostatnich kilku dni, otrzymały stosowną informację, zalecono im podjęcie odpowiednich kroków - napisano w komunikacie FIFA.
50-letni Infantino kieruje światową centralą od 26 lutego 2016 roku. Wcześniej pełnił funkcję sekretarza generalnego Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA). Do zmiany władzy doszło w wyniku wielkiej afery korupcyjnej, wskutek której posadę szefa FIFA stracił Joseph Blatter.
W woj. podkarpackim w 118 placówkach oświatowo-opiekuńczych obowiązuje zawieszenie zajęć lub nauczanie zdalne - wynika z wtorkowych danych podkarpackiego sanepidu.
Z danych podkarpackiego kuratorium oświaty wynika, że na Podkarpaciu działają 1122 szkoły podstawowe i 753 przedszkola (publiczne i niepubliczne).
Na Podkarpaciu według stanu na wtorek pojawiły się 742 nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej w powiatach: mieleckim - 63 osoby, jarosławskim - 62, dębickim - 58 i w ropczycko-sędziszowskim - 54.
Od początku pandemii badaniami laboratoryjnymi na Podkarpaciu potwierdzono 16 559 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zanotowano 338 zgonów, a hospitalizowanych obecnie jest 741 chorych na Covid-19.
Prawie połowa ratowników pogotowia z Polic w Zachodniopomorskiem jest albo zakażona koronawirusem, albo przebywa na kwarantannie. Są problemy z obsadzeniem karetek.
Jak informuje nasza reporterka Aneta Łuszkowska, zdarzyło się już, że po pacjenta wysłano ambulans z oddalonego mniej więcej 20 kilometrów Szczecina.
Na Podkarpaciu działa 27 punktów, w tym od wtorku jeden nowy, gdzie pacjenci ze skierowaniem od lekarza rodzinnego mogą bezpłatnie wykonać badanie w kierunku koronawirusa. Wszystkie punkty wydłużyły w ostatnich dniach czas przyjęć łącznie o 174 godziny tygodniowo.
Rzecznik NFZ w Rzeszowie Rafał Śliż zapewnił, że Fundusz wraz z pracownikami punktów pobrań dąży do tego, aby czas oczekiwania na pobranie wymazu był jak najkrótszy.
Burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński poinformował, że jest zakażony koronawirusem. Samorządowiec przekazał też, że czuje się dobrze i do czasu wyzdrowienia przechodzi na zdalny tryb pracy.
Wiadomość o potwierdzeniu u niego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 Mrowiński przekazał mieszkańcom miasta w mediach społecznościowych.
24 nowe przypadki koronawirusa wykryto we wtorek w łódzkich placówkach edukacyjnych prowadzonych przez miejski samorząd - poinformował we wtorek Urząd Miasta Łodzi. W związku z tym w niektórych placówkach wprowadzono częściowo zdalne nauczanie.
Służby prasowe łódzkiego magistratu przekazały, że wśród 24 kolejnych zakażonych SARS-CoV-2 w miejskich placówkach edukacyjnych jest 11 uczniów i 13 pracowników szkół i przedszkoli. Dodatkowo 62 osoby, w tym 14 przedszkolaków, 38 uczniów i 10 pracowników, trafiły na kwarantannę z powodu kontaktu z osobą zakażoną.
Starosta powiatu kaliskiego jest zakażony koronawirusem - poinformowała we wtorek PAP rzecznik prasowy urzędu Wioletta Przybylska.
Starosta zdecydował się na zrobienie testu w poniedziałek rano ze względu na towarzyszący mu uciążliwy kaszel. Do pracy już nie wrócił. Ale że tego dnia rozmawiał ze swoim zastępcą, skarbnikiem i sekretarką, oni również zrobili badanie - wyjaśniła rzecznik prasowy urzędu Wioletta Przybylska.
W hali Expo przy ul. Politechniki w Łodzi powstanie pierwszy w regionie szpital tymczasowy na 250-275 łóżek - poinformował wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Planuje się, że pierwszych pacjentów będzie można w nim przyjąć w połowie listopada.
Koszt adaptacji przestrzeni hali wystawienniczo-konferencyjnej ma wynieść ok. 7 mln zł brutto - nie wliczono do tej kwoty kosztów sprzętu.
W ciągu ostatniej doby w Iranie na Covid-19 zmarło 346 osób - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia. To największa dzienna liczba zgonów od początku pandmii. Zarejestrowano też rekordową liczbę nowych infekcji - 6968.
Poprzedni rekord padł zaledwie dzień wcześniej, kiedy zmarło 337 zakażonych osób i wykryto 6191 nowych infekcji.
Wszystkie łóżka na OIOM-ie szpitala wojewódzkiego zajęte. "Leczymy tu najcięższe przypadki niewydolności oddechowej, które występują podczas COVID-19" - powiedział ordynator placówki dr Dariusz Maciejewski. Na oddziale są pacjenci z całego województwa. Ma on 13 stanowisk wszechstronnie przygotowanych do leczenia zakażonych.
Oddział chirurgii klatki piersiowej i nowotworów nie realizuje przyjęć planowych z powodu zakażenia personelu wirusem SARS-CoV-2 - poinformowało w lakonicznym komunikacie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej koło Bielska-Białej.
W woj. kujawsko-pomorskim kolejnych 1499 osób zostało zakażonych koronawirusem, co jest najgorszym wynikiem od początku pandemii — wynika z ogłoszonego we wtorek raportu Ministerstwa Zdrowia. Najwięcej zakażeń stwierdzono w Bydgoszczy - 293.
Wcześniej liczba zakażeń w regionie tylko dwukrotnie przekroczyła tysiąc przypadków. W piątek zanotowano 1207 zakażeń, a w niedzielę - 1150.
Szybko zapełniają się w Małopolska łóżka dla chorych z najpoważniejszymi objawami Covid-19 zajętych jest już 1907, a więc o 144 więcej niż dzień wcześniej. Z pomocy respiratorów korzysta już 188 osób. W rezerwie zostały tylko 4 "sztuczne płuca".
Minionej doby potwierdzono 43 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, a 11 w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na kwarantannie jest łącznie ponad 700 górników, głównie z PGG. Przedstawiciele spółek zapewniają, że praca kopalń nie jest zakłócona.
Jak wynika z wtorkowych danych spółek węglowych, obecnie z wirusem zmaga się 249 górników z PGG, 37 z JSW, 21 z kopalń spółki Tauron Wydobycie oraz 5 ze spółki Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek.
Do wtorkowego popołudnia kordonem sanitarnym w Hiszpanii objęto pięć wspólnot autonomicznych, położonych na północy kraju. Dotychczas restrykcje związane z Covid-19 w przemieszczaniu się obywateli wprowadzono na terenie blisko 2,5 tys. z 8 tys. hiszpańskich gmin.
We wtorek kordonem sanitarnym zostały objęte Kraj Basków, Asturia oraz Aragonia, w których mieszka łącznie ponad 4,5 mln osób. Regionalne władze uzasadniły konieczność ogłoszenia nowych restrykcji rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem.
Kolejne ognisko koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej na Mazowszu. Jak informuje nasz dziennikarz Michał Dobrołowicz - dodatni wynik testu ma trzech pensjonariuszy Domu nad Stawami w Siedlcach. Wszyscy z wysoką gorączką trafili do szpitala wojewódzkiego.
Personel, który miał kontakt z zakażonymi zanim wystąpiły objawy, został skierowany na kwarantannę.
To właśnie w woj. mazowieckim odnotowano minionej doby najwięcej zakażeń, bo aż 3 529.
W ciągu ostatniej doby w Indonezji wykryto 3520 nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, a na Covid-19 zmarło 101 chorych - poinformowały władze we wtorek.
Na Filipinach odnotowano 1524 nowych infekcji i 14 zgonów. Rośnie liczba zakażeń w Malezji.
Indonezja jest najbardziej dotkniętym pandemią krajem Azji Południowo-Wschodniej. Od początku epidemii zakaziły się tam 396 454 osoby, z których 322 248 wyzdrowiało, a 13 512 zmarło.
Rekordowo wysoką liczbę zgonów na Covid-19 zanotowano w ciągu ostatniej doby na Węgrzech: zmarły 63 osoby cierpiące na tę chorobę - wynika z danych opublikowanych we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.
W ciągu ostatniej doby stwierdzono też 2079 nowych zakażeń koronawirusem, co podnosi liczbę wszystkich wykrytych przypadków od początku pandemii do 63 642.
Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poddał się samoizolacji. W ostatnich dniach miał kontakt z osobą zarażoną koronawirusem - dowiedziała się we wtorek PAP w Ministerstwie Sprawiedliwości. U szefa resortu nie wykonano jeszcze testu na Covid-19.
Ostatniej doby wykonano 66 tys. testów na obecność koronawirusa, o 15,6 tys. więcej niż dzień wcześniej - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Lekarze rodzinni wypisali w tym czasie 73,7 tys. skierowań na badanie.