Rekord za rekordem. Piątek to kolejny dzień z bardzo wysoką liczbą zakażeń. Resort poinformował o ponad 35 tys. nowych przypadkach. Biskupi apelują do kapłanów i świeckich o przestrzeganie w kościołach zasad bezpieczeństwa sanitarnego, a Adam Niedzielski nie wyklucza wydłużenia i zaostrzenia restrykcji.
- Rekordowo dużo zachorowań na Covid-19 w Polsce: w piątek - ponad 35 tysięcy, w czwartek - 34 tys. SPRAWDŹ PIĄTKOWY RAPORT ZAKAŻEŃ>>>
- Minister zdrowia nie wyklucza kolejnych obostrzeń, tym razem regionalnych. Zapowiada, że wprowadzone obostrzenia mogą potrwać dłużej niż dwa tygodnie. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
- Episkopat apeluje do proboszczów o przestrzeganie limitów w kościołach, zwłaszcza w świątecznym czasie. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
- Surowe restrykcje w niemal w całej Europie. Od godziny policyjnej po kary za zagraniczne wyjazdy. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
Grupa dwunastu wpływowych aktywistów antyszczepionkowych jest odpowiedzialna za 65 proc. szkodliwych i niebezpiecznych materiałów dezinformujących o szczepionkach, które ukazują się w sieciach społecznościowych - wynika z raportu amerykańskiej organizacji CCDH.
Tajlandia od 1 lipca zniesie wymóg kwarantanny dla zaszczepionych gości przybywających na wyspę Phuket, co otwiera drogę do ewentualnej turystyki do innych miejsc kraju, ratując gospodarkę, która w 20 procentach jest zależna od tej dziedziny przemysłu.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podtrzymuje swoją rekomendację dalszego używania szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca - przekazała w piątek jej wiceszefowa Mariangela Simao. Dodała, że WHO wciąż bada możliwe związki preparatu z "bardzo rzadkimi" efektami ubocznymi.
Wciąż badamy potencjalny związek z bardzo rzadkimi efektami ubocznymi, których częstotliwość występowania może wynosić jeden na milion - powiedziała na konferencji prasowej Simao, zastępca dyrektora generalnego WHO ds. dostępu do leków i szczepionek.
Liczba śmiertelnych ofiar Covid-19 przekroczyła w piątek w Hiszpanii 75 tys., podała minister zdrowia Carolina Darias.
Szefowa resortu zdrowia sprecyzowała, że pomiędzy czwartkiem a piątkiem nastąpił wzrost liczby zmarłych zakażonych koronawirusem o 590 do poziomu 75 010.
Darias wskazała na drastyczne zwiększenie dynamiki zgonów w Katalonii, na północnym wschodzie, gdzie podczas ostatniej doby potwierdzono 524 zmarłych na Covid-19.
Zaznaczyła, że ostatnia doba, podczas której potwierdzono 7589 infekcji koronawirusem, była największą w tym tygodniu pod względem nowych zakażeń. W sumie zakażeniu uległo już 3,25 mln obywateli Hiszpanii.
Przedstawiciele ONZ podali, że Serbia jest pierwszym w Europie krajem, który rozpoczął w piątek szczepienia przeciwko Covid-19 migrantów i uchodźców przebywających w obozach i ośrodkach azylowych. Rozpoczęto też w kraju szczepienie cudzoziemców.
Szczepienia migrantów przebywających w obozach w Serbii rozpoczęto od obozu w miejscowości Krnjaca w pobliżu Belgradu. Zarejestrowanych na szczepienie jest tam ponad 500 migrantów.
Dzisiaj jest bardzo, bardzo szczególny dzień, gdyż prowadzimy szczepienia uchodźców i osób starających się o azyl. Jest to poważna oznaka wsparcia Serbii dla uchodźców i bardzo dobry przykład włączenia ich do serbskiego społeczeństwa - powiedziała Francesca Bonelli, przedstawicielka ONZ w Serbii.
90 tys. policjantów będzie pilnować zakazu przemieszczania się na lotniskach, dworcach i drogach w 19 zamkniętych departamentach, w tym w Paryżu - poinformował rząd w piątek.
Środki te wprowadzamy w momencie, gdy sytuacja jest krytyczna w związku z trzecią fali pandemii i dominacją wariantu brytyjskiego - stwierdził szef MSW Gerard Darmanin. W 19 ze 101 francuskich departamentów, w tym w Paryżu nie można oddalać się od domu na więcej niż 10 km oraz nie można przemieszczać się między departamentami. Na terenie całego kraju niezmiennie obowiązuje również godzina policyjna od 19.
W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 41 869 osób. W szpitalach na Covid-19 zmarło 303 chorych. Natomiast zaktualizowane po 10 dniach dane dotyczące domów opieki wskazują na 594 zgony. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła łącznie o 897 do 94 305 - podała w piątek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).
We Włoszech niektóre pary narzeczonych zmuszone do przekładania ślubu z powodu pandemii i ograniczeń rozstają się - na to zjawisko zwrócili uwagę przedstawiciele branży usług ślubnych, którzy zorganizowali protesty w kilku miastach. Branża żąda rekompensat.
Rząd niemiecki zaklasyfikował w piątek Francję jako obszar wysokiego ryzyka ze względu na gwałtowny wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem - informuje agencja dpa.
Oznacza to, że od niedzieli przekraczający granicę z Niemcami będą musieli mieć przy wjeździe ważne testy na Covid-19.
W czwartek we Francji zakażenie koronawirusem potwierdzono u 45 641 osób.
Jednocześnie austriacki kraj związkowy Tyrol, a także Czechy i Słowacja zostaną usunięte z listy obszarów niebezpiecznych - ogłosił w piątek Instytut Roberta Kocha. W ten sposób zostanie zniesiona znaczna część ograniczeń wjazdu dla tych krajów i regionów.
RKI poinformował w piątek o 21 573 nowych przypadkach koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin w Niemczech.
We Włoszech krzywa wzrostu zakażeń zwalnia - poinformował w piątek Instytut Służby Zdrowia. "Widzimy pierwsze sygnały stabilizacji" - podkreślił szef Instytutu Silvio Brusaferro, analizując dane z monitoringu przebiegu pandemii.
Na konferencji prasowej profesor Brusaferro powiedział, że obecnie średni wiek osób zakażonych wynosi 40-50 lat.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby zmarło 457 osób i wykryto 23 987 nowych zakażeń. Wykonanych zostało prawie 355 tysięcy testów. 6,8 procent z nich dało wynik pozytywny.
Bilans zmarłych wzrósł do 107 256. Jest wśród nich 343 lekarzy.
Działania miasta Krakowa realizowane w czasie pandemii na rzecz seniorów zostały docenione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i opisane w raporcie na temat ageizmu, czyli dyskryminacji ze względu na wiek - podał w piątek magistrat.
Opublikowany w marcu 2021 r. raport WHO na temat dyskryminacji ze względu na wiek przybliża to zjawisko w międzynarodowym kontekście i zawiera rekomendacje konkretnych działań, które mogą przełożyć się na jego ograniczanie.
W dokumencie przywołano działania Krakowa realizowane w związku z pandemią w ramach polityki senioralnej miasta. Wyróżniono rozwiązania w dostępie do potrzebnych informacji dla starszych mieszkańców Krakowa.
Kończy się optymizm firm i pracowników na rynku pracy, a rosnące koszty kolejnych lockdownów mogą oznaczać pesymistyczny scenariusz dla rynku pracy - uważa Konfederacja Lewiatan.
Kolejny lockdown to jeszcze większe problemy na rynku pracy i dla pracodawców, i dla pracowników. Kończy się optymizm, a koszty pandemii są groźne dla firm i zatrudnienia - komentuje prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
Według Lewiatana kolejne ograniczenia jeszcze bardziej osłabią wiarę pracodawców i pracowników, że jest szansa na szybki powrót do normalności.
5095 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzono ostatniej doby w woj. śląskim - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Liczba łóżek dla chorych na Covid-19 to blisko 4 tys. Rozpoczął się rozruch drugiego szpitala tymczasowego w regionie - w Pyrzowicach.
Spodziewamy się, że ten weekend i kolejny tydzień będzie bardzo trudny, jest duża mobilizacja w szpitalach i pogotowiu - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. Na 653 wyjazdy zrealizowane w ostatniej dobie przez zespoły ratownictwa medycznego 397 to transport pacjentów zakażonych koronawirusem.
Według piątkowych danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w szpitalach I, II i III poziomu jest obecnie 3905 łóżek przeznaczonych dla chorych na Covid-19, w tym 3141 zajętych, oraz 305 łóżek respiratorowych, z czego 277 jest zajętych.
W piątek rozpoczął się rozruch szpitala tymczasowego w Pyrzowicach, na miejsce pojechała kadra z placówki patronackiej - Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu. Zapoznają się z obiektem i sprzętem, do miejsc dla chorych podłączany jest tlen - relacjonowała Alina Kucharzewska. 28 łóżek w tym szpitalu ma być dostępnych dla pacjentów od poniedziałku.
Jestem już w domu. Z moim zdrowiem jest lepiej, ale wciąż potrzebna jest rekonwalescencja - napisał w piątek po południu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w mediach społecznościowych. Trafił on tam z powodu zakażenia koronawirusem 23 marca, a zachorował 12 marca.
Mieszkańcy Szczuczyna (Podlaskie), którzy chcą się dowiedzieć, czy przeszli zakażenie koronawirusem, mogą zrobić badanie oznaczenia przeciwciał w punkcie, który burmistrz pomógł zorganizować w ich mieście. Nie muszą jeździć na takie badanie do innych miast.
Gmina chce w ten sposób pomóc zainteresowanym mieszkańcom zdobyć wiedzę, czy przechorowali Covid-19.
Gmina udostępniła do badań pomieszczenie, na szkolnym korytarzu, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego, gdzie można oddać krew do oznaczeń. Za badanie płacą sami mieszkańcy. Od trzech tygodni, raz w tygodniu, do tego punktu w Szczuczynie przyjeżdżają medycy i pobierają krew do oznaczeń od osób zainteresowanych. Do tej pory krew do oznaczeń przeciwciał oddało 495 osób - poinformował w piątek PAP burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński i ocenił, że to dużo.
"Oczekujemy słowa "przepraszam". Prywatne firmy i ich personel codziennie pomagają ratować zdrowie i życie Polaków, w tym zakażonych koronawirusem" - to fragment listu do premiera, jaki wysłali ratownicy medyczni, pielęgniarki i dyspozytorzy prywatnej firmy Falck, zajmującej się transportem medycznym.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
Szczepienia przeciw Covid-19 służb mundurowych z województwa świętokrzyskiego rozpoczęły się w piątek po południu w szpitalu MSWiA w Kielcach. Szczepionki przeciw Covid-19 przyjmowali w piątek funkcjonariusze policji.
Pierwszą dawkę preparatu przyjęła m.in. mł. insp. dr Agata Malasińska-Nagórny, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach do spraw logistycznych, która koordynuje realizację procesu szczepienia funkcjonariuszy.