Wielka Brytania zatwierdziła - jako pierwszy kraj świata - szczepionkę przeciwko Covid-19 opracowaną przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki: to trzecia zachodnia szczepionka, która dała pozytywne wyniki. W Stanach Zjednoczonych - gdzie całkowita liczba wykrytych zakażeń koronawirusem zbliża się do 20 mln - prezydent elekt Joe Biden wezwał Donalda Trumpa, by ten publicznie zaszczepił się przeciw SARS-CoV-2. W Polsce rzecznik resortu zdrowia zapowiedział na 11-15 stycznia akcję masowego testowania pod kątem koronawirusa nauczycieli klas 1-3. Potwierdził również nieoficjalne ustalenia RMF FM, że po feriach możliwy jest powrót najmłodszych uczniów do szkół.
* Resort zdrowia poinformował w środę o 12 955 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce i śmierci 565 chorych na Covid-19. Aktualny bilans pandemii w naszym kraju to 1 281 414 wykrytych zakażeń i 28 019 ofiar śmiertelnych.
* Od 11 do 15 stycznia przeprowadzona zostanie operacja testowania na obecność koronawirusa nauczycieli klas 1-3 szkół podstawowych - zapowiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Potwierdził również nieoficjalne ustalenia dziennikarza RMF FM Krzysztofa Berendy o tym, że rząd chce, by po feriach najmłodsi uczniowie wrócili do szkół. WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ >>>>
* Według nieoficjalnych informacji naszego reportera, po 17 stycznia możliwe jest także otwarcie hoteli i stoków narciarskich, zamknięte mają natomiast pozostać siłownie i restauracje. WIĘCEJ PISZEMY TUTAJ >>>>
* Rząd Mateusza Morawieckiego wciąż nie potrafi dać jasnej odpowiedzi na pytanie, czy w noc sylwestrową będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu. O sprawie PISZEMY TUTAJ >>>>
* W większości krajów Unii Europejskiej środa jest czwartym dniem szczepień przeciw Covid-19. W Polsce w pierwszych trzech dniach kampanii zaszczepiliśmy ponad 14 tysięcy przedstawicieli sektora ochrony zdrowia. Do szczepień zgłosiło się dotąd natomiast 40 procent uprawnionych: 400 tysięcy z miliona.
* Wielka Brytania zatwierdziła - jako pierwszy kraj świata - szczepionkę przeciwko Covid-19 opracowaną przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki. Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ogłosił, że dzięki tej decyzji kraj ma szansę na wyjście z pandemii koronawirusa do wiosny. PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>>>
* Kiedy możemy zaszczepić się przeciwko Covid-19? Jak zapisać się na szczepienie? Przygotowaliśmy dla Was PORADNIK: PRZECZYTAJCIE! >>>>
* Jakie mogą być skutki uboczne szczepionki na Covid-19? Czy jest się czego bać? ZBIERAMY FAKTY, ROZPRAWIAMY SIĘ z MITAMI >>>>
Rząd Kanady wprowadza obowiązek przeprowadzenia testu na Covid-19 nie później niż na trzy dni przed przylotem do kraju. Krajowe media komentują tymczasem skandal z udziałem ministra finansów prowincji Ontario, który w grudniu poleciał na wakacje na Karaiby.
Rząd wprowadza dodatkową "warstwę zabezpieczeń", jak powiedział w środę minister bezpieczeństwa publicznego Bill Blair, czyli obowiązek okazania negatywnego wyniku testu na Covid-19 uzyskanego nie później niż trzy dni przed wejściem do samolotu.
Test nie będzie zwalniał z obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny dla przylatujących do Kanady, a od wtorku na kanadyjskich lotniskach jest więcej urzędników, którzy upewniają się, że pasażerowie rozumieją obowiązek kwarantanny. Rząd federalny wspólnie z rządem prowincji Alberta prowadzi też pilotażowy program testowania pasażerów po przylocie - u ok. 1 proc. badanych wynik jest pozytywny. Ministrowie podkreślali podczas konferencji prasowej, że odradzają Kanadyjczykom podróże, choć nie mogą ich zabronić.
W związku z nową odmianą koronawirusa w Irlandii o północy ze środy na czwartek przywrócony zostanie najwyższy, piąty poziom restrykcji, co oznacza kolejny lockdown, który potrwa co najmniej do 31 stycznia - ogłosił w środę wieczorem irlandzki rząd.
Premier Micheal Martin powiedział, że sytuacja jest niezwykle poważna, bo nowa odmiana "rozprzestrzenia się w tempie przekraczającym najbardziej pesymistyczne dostępne modele".
W najbliższych dniach liczby ulegną dalszemu pogorszeniu. Wobec obecności nowego szczepu i tempie rozprzestrzeniania się to nie jest czas na zniuansowane reakcje. Musimy uruchomić hamulce, aby zatrzymać poruszanie się (osób) i fizyczne interakcje w całym kraju. Musimy wrócić do pełnej skali ograniczeń na poziomie 5 na okres przynajmniej jednego miesiąca - powiedział Martin.
Wprowadzone ograniczenia obejmują nakaz pozostawania w domach z wyjątkiem wyjść do pracy, do szkoły czy z innych wyszczególnionych powodów, w tym ćwiczeń fizycznych nie dalej niż w odległości 5 km od domu, zakaz odwiedzin w prywatnych domach lub ogrodach, z wyjątkiem opieki nad dziećmi, osobami starszymi lub wymagającymi opieki, i z wyjątkiem tzw. baniek wsparcia, zakaz spotkań towarzyskich lub rodzinnych w każdym otoczeniu, z wyjątkiem wesel z udziałem maksymalnie sześciu gości i pogrzebów z udziałem maksymalnie 10 żałobników. Zamknięte zostaną wszystkie sklepy z wyjątkiem tych, które sprzedają towary pierwszej potrzeby, a także siłownie, baseny i wszystkie miejsca rekreacji.
Argentyński regulator w środę zatwierdził do użytku awaryjnego w kraju szczepionkę przeciw Covid-19 opracowaną przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki - poinformował ten koncern farmaceutyczny.
Szczepionkę zaaprobował argentyński Krajowy Administrator ds. Żywności i Technologii Medycznych (ANMAT), co uczyniło Argentynę "jednym z pierwszych krajów na świecie, które wydały zezwolenie" na ten lek - podała AstraZeneca.
Wcześniej w środę brytyjski regulator dał zgodę na stosowanie tego preparatu.
We wtorek w Argentynie rozpoczęto szczepienia przeciw Covid-19 rosyjską szczepionką Sputnik V.
Argentyna jest czwartym krajem w Ameryce Łacińskiej, który rozpoczął kampanię szczepień przeciwko Covid-19. Jednak w pozostałych trzech - w Meksyku, Kostaryce i Chile - wybrano szczepionkę firm Pfizer/BioNTech.
W ciągu ostatniej doby we Francji zarejestrowano zakażenie koronawirusem u 26 457 kolejnych osób. W szpitalach zmarło 304 pacjentów chorych na Covid-19 - poinformowała w środę Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).
Łączna liczba wykrytych infekcji w kraju wzrosła do 2 600 498. W ciągu ostatniej doby do szpitali trafiło 1404 chorych, w tym 209 na oddziały intensywnej terapii, gdzie przebywa obecnie 2662 pacjentów z Covid-19.
Liczba osób hospitalizowanych zmniejszyła się o 183 i wynosi obecnie 24 593. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa od początku pandemii wynosi 64 381.
Coraz więcej Amerykanów zmuszonych do przebywania w domach ze względu na pandemię koronawirusa decyduje się na przydomowy chów kur. Zwierzęta mają zapewnić ludziom towarzystwo i stały zapas świeżych jaj - poinformowała w środę agencja AP.
Według hodowców w ostatnich latach popularność amatorskiego chowu kur rośnie, a pandemia przyspieszyła ten trend.
Kolejne dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi trafią do Berlina później, niż oczekiwano. "To sprawia nam teraz wielkie trudności, ponieważ stworzyliśmy nasze plany w oparciu o te zobowiązania" - powiedziała w środę rozgłośni rbb minister zdrowia landu Berlin Dilek Kalayci.
Federalne ministerstwo zdrowia ogłosiło w środę, że następna dostawa 670 tys. szczepionek będzie gotowa od 8 stycznia. Berlin początkowo zakładał jednak, że już 4 stycznia miasto powinno otrzymać kolejne 29 250 dawek szczepionki.
Kalayci przypomniała, że te dawki szczepionek są potrzebne już na początku roku, aby można było zacząć szczepić osoby powyżej 80. roku życia. "Oczywiście nie możemy tego teraz zrobić" - dodała. Dlatego już od środy tylko osoby powyżej 90. roku życia będą zapraszane na szczepienia.
W Belgii cały czas spadają liczby hospitalizacji i nowych przypadków Covid-19. I choć eksperci ostrzegają przed zbytnim optymizmem, to kraj radzi sobie szczególnie dobrze w porównaniu z innymi krajami europejskimi - informuje telewizja VRT.
Średnio 158 pacjentów z Covid-19 trafiało do szpitala każdego dnia między 23 a 29 grudnia, co stanowi spadek o 14 procent w porównaniu z poprzednim tygodniem.
We wtorek hospitalizowanych musiało być 199 osób, a 201 zostało wypisanych ze szpitali. Liczba pacjentów z koronawirusem w belgijskich szpitalach wynosi 2423, z czego 499 osób jest na intensywnej terapii. 274 pacjentów jest w ciężkim stanie.
Codziennie od 20 do 26 grudnia notowano średnio 1801 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - to o 29 procent mniej niż w poprzednim tygodniu.
Spada też liczba zgonów. W ostatnim tygodniu notowano średnio 77 dziennie, a to o 18 procent mniej niż tydzień wcześniej.
Ministerstwo Zdrowia: pozyskanie i podanie sześciu dawek z jednej fiolki Corminaty jest optymalne, dopuszczalne i bezpieczne.
Z powodu nowej odmiany koronawirusa brytyjski minister zdrowia Matt Hancock podniósł restrykcje na kolejnych obszarach kraju.
Od jutra ponad 44 miliony osób, czyli więcej niż trzy czwarte ludności Anglii, podlegać będzie najwyższym obostrzeniom.
Niestety nowy wariant koronawirusa rozprzestrzenia się w bardzo dużej części Anglii. To powoduje, że musimy wprowadzić restrykcje czwartego poziomu na jeszcze większym obszarze - mówił Matt Hancock.
Oznacza to zakaz wychodzenia z domu poza najważniejszymi potrzebami oraz zakaz spotkań z osobami spoza własnego gospodarstwa domowego.
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia zwalniającą z kwarantanny m.in. obywateli UE przejeżdżających przez Polskę. Nowe przepisy doprecyzowują również, że obowiązek odbywania kwarantanny mają też osoby przekraczające granicę wewnętrzną transportem zbiorowym.