Szczepionka przeciwko Covid-19 jeszcze przed Bożym Narodzeniem? To bardzo możliwe - donosi nasza korespondentka w Brukseli. Europejska Agencja Leków poinformowała we wtorek, że komitet zatwierdzający preparat firmy Pfizer-BioNTech zbierze się już 21 grudnia. Pierwotnie planowano posiedzenie 29 grudnia.

Przyspieszenia procedury domagały się głównie Niemcy, ale też inne unijne kraje, które niepokoiły się, że państwa spoza UE już szczepią swoich obywateli.

Europejska Agencja Leków, która ma wydać ocenę na podstawie dostarczonych przez Pfizer-BioNTech danych, poinformowała, że otrzymała już od firmy farmaceutycznej dodatkowe wymagane informacje, w związku z tym, komitet oceniający może się zebrać 21 grudnia.

Zaznaczono natomiast że "w razie potrzeby spotkanie zaplanowane na 29 grudnia zostanie utrzymane".

Agencja tłumaczy, że po wydaniu opinii, kwestia dopuszczenia preparatu na unijny rynek i tak należeć będzie do KE. Jej urzędnicy twierdzą, że zrobią to w ciągu kilku dni.

Procedura jest konieczna - bo jak tłumaczy Europejska Agencja Leków - szczepionki przeciwko Covid-19 muszą spełniać wysokie standardy, podobnie jak inne specyfiki dostępne na unijnym rynku.

Kraje Unii naciskają, by EMA przyspieszyła decyzję ws. szczepionki Pfizera

We wtorek szef niemieckiego resortu zdrowia Jens Spahn oświadczył na konferencji prasowej, że liczy na pozytywną decyzję EMA jeszcze przed świętami i uruchomienie programu szczepień przed końcem roku. O przyspieszenie decyzji apelował także premier Mateusz Morawiecki.

Niemieccy politycy zwracają uwagę, że choć szczepionka została opracowana w Niemczech, to inne kraje - jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Kanada - wprowadzają ją na rynek wcześniej.

Londyn rozpoczął szczepienia na Wyspach wcześniej, bowiem zatwierdził szczepionkę w trybie pilnym. I teoretycznie każdy kraj Unii może wprowadzić u siebie preparat Pfizer-BioNTech w trybie pilnym, zanim decyzję wyda Europejska Agencja Leków. Kraje UE uzgodniły jednak, że zrobią to wspólnie, czekając na zielone światło z Agencji i Komisji Europejskiej. Tej unijnej solidarności nie zmierzają łamać także Niemcy.

Niektóre kraje chciałyby podać pierwsze szczepionki jeszcze w tym roku, większość nastawia się natomiast na początek stycznia.

Rząd Mateusza Morawieckiego przygotował Narodowy Program Szczepień

W Polsce rząd ogłosił w minionym tygodniu projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19. Celem Programu jest doprowadzenie w przyszłym roku do odporności populacyjnej.

Szczepionki mają być darmowe i dobrowolne.

W pierwszej kolejności szczepienia prowadzone mają być wśród pracowników służb medycznych, mieszkańców domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, wśród żołnierzy i ludzi powyżej 65. roku życia.

Opracowanie: