Ponad połowa populacji Europejczyków zarazi się w przeciągu 6 do 8 najbliższych tygodni nowym wariantem koronawrusa – Omikronem. Takie wyliczenia przedstawia Światowa Organizacja Zdrowia.
WHO ostrzega: w przeciągu 6 do 8 tygodni Omikronem zarazi się ponad połowa Europejczyków. Na naszym kontynencie tylko w pierwszym tygodniu 2022 roku ponad 7 milionów przypadków, w kolejnym liczba ta się podwoiła.
ONZ-owska organizacja mówi o "tsunami zakażeń".
"Faktycznie tsunami przypadków jest tak wielkie i szybkie, że przytłacza systemy opieki zdrowotnej na całym świecie" - powiedział szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Omikron obecnie jest już w co najmniej 128 państwach.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował w poniedziałek, że w Polsce potwierdzono badaniami 193 przypadki Omikrona.
"Ten siedmio-, ośmioprocentowy udział omikronu pokazuje, jak szybko Omikronu w Polsce przybywa. Jeszcze niedawno mówiliśmy o udziale na poziomie jednego procenta, czy też 2,5 proc. W tej chwili sekwencjonujemy w granicach 2 tys. próbek tygodniowo, ale decyzją ministra Adama Niedzielskiego najbliższych 2-3 tygodniach będziemy sekwencjonować w granicach 5 tys. próbek tygodniowo" - poinformował Wojciech Andrusiewicz.
Przedstawił wyliczenia, według których najwięcej zakażeń Omikronem występuje w woj. pomorskim - to 62 zakażenia i w mazowieckim - 53 zakażenia.
Omikron przyczynił się też do zgonu dwóch osób w Polsce.
"Są to dwie osoby z woj. małopolskiego, dwie osoby starsze - w wieku 92 i 85 lat - obaj to mężczyźni, (...) niezaszczepieni" - powiedział rzecznik MZ. Zmarli mieli też choroby współistniejące.
Dr Michael Ryan, dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych, powiedział, że spekulacje o tym, że Omikron może być ostatnim wariantem pandemii jest "pobożnym życzeniem" i ostrzegł: "w tym wirusie jest mnóstwo energii".
Na Cyprze już zdiagnozowano przypadki nowej wersji koronawirusa, który jest kombinacją Omikrona i Delty. Naukowcy nazwali ten szczep "Deltakronem" ze względu na jego sygnatury genetyczne, podobne do obu wariantów.