Episkopaty krajów członkowskich UE poparły plan przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera w sprawie obowiązkowego rozmieszczenia uchodźców we wszystkich państwach unijnych - pisze dziennik "L'Osservatore Romano". Plan KE przewiduje rozdzielenie między państwa Unii 160 tysięcy uchodźców według ustalonych kwot oraz przyjęcie w UE stałego mechanizmu relokacji.
"L'Osservatore Romano" pisze o stanowisku przyjętym przez Komisję Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE). W artykule "Wspólne wyzwanie" watykański dziennik przytacza zasadnicze punkty oświadczenia, którego sygnatariusze zapytali: "Czyż Unia Europejska nie została zbudowana na solidarności Europejczyków?".
Biskupi podkreślili też: "Problem uchodźców jest wspólnym wyzwaniem i w konsekwencji wymaga wspólnego europejskiego rozwiązania”.
„Przyjmujemy - ostatnią inicjatywę Komisji w sprawie bardziej sprawiedliwego rozmieszczenia uchodźców i wspólnych norm w kwestii azylu w Europie” - głosi komunikat COMECE.
Następnie europejskie episkopaty odnotowały, że na realizację tych planów potrzebne będą dodatkowe środki, bo - jak zauważono - „napływ uchodźców do Europy stawia państwa naszego kontynentu w obliczu ogromnych wyzwań”. Ponadto w stanowisku komisji konferencji biskupów wyrażono przekonanie, że „system z Dublina nie funkcjonuje”. To nawiązanie do konwencji dublińskiej, zgodnie z którą uchodźcy powinni ubiegać się o azyl w pierwszym kraju Unii, do którego dotrą. O jego natychmiastową rewizję apelują Włochy, na których wybrzeża trafiło od początku tego roku ponad 120 tysięcy imigrantów i uchodźców.
(mpw)