"Dziękujemy za zwycięstwo i za walkę" – mówił we wtorek Władysław Kosiniak-Kamysz do żołnierzy-olimpijczyków, którzy uczestniczyli w ceremonii odznaczeń i wyróżnień związanych ze świętem Sił Zbrojnych RP. Medaliści z Paryża wyróżnieni zostali medalami "za zasługi dla obronności kraju". We wtorek w Warszawie uhonorowano także m.in. żołnierzy służących na granicy z Białorusią.

We wtorek w siedzibie MON odbyła się zorganizowana w ramach całotygodniowych obchodów Święta Wojska Polskiego uroczystość wręczenia odznaczeń i wyróżnień żołnierzom. Odznaczenia otrzymało kilkudziesięciu żołnierzy z różnych rodzajów wojska, w tym sportowcy-żołnierze, którzy wzięli udział w zakończonych w niedzielę Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Wyróżnienia otrzymali także m.in. żołnierze zasłużeni podczas służby na granicy polsko-białoruskiej, a także ci, którzy zasłużyli się pomocą cywilom.

"Niezależnie, skąd pochodzimy i gdzie jesteśmy, wszyscy Polacy są spadkobiercami 1920 roku"

Po wręczeniu odznaczeń Kosiniak-Kamysz podkreślił, że uroczystość związana jest z obchodami Święta Wojska Polskiego, obchodzonego w rocznicę polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 r. 15 sierpnia to data niezwykła (...) to jest patriotyzm zwycięski. To nasza duma, chwała i chluba, nasze szlachectwo. Niezależnie, skąd pochodzimy i gdzie jesteśmy, wszyscy Polacy są spadkobiercami 1920 roku. Mają to szlachectwo w sobie - mówił.

Szczególne szlachectwo i szczególne wyróżnienie mają żołnierze Wojska Polskiego. Szczególne uhonorowanie należy się dzisiaj żołnierzom Wojska Polskiego - tym, którzy dzisiaj służą w Siłach Zbrojnych RP, we wszystkich rodzajach sił zbrojnych, którzy bronią granicy, i jeżeli trzeba, to tak jak sierż. Mateusz Sitek, oddają za nią życie, za bezpieczeństwo państwa polskiego. Ci, którzy służą w Polskich Kontyngentach Wojskowych na misjach. Wszędzie na świecie gdzie taka potrzeba niesienia sztandaru wolności i sprawiedliwości (...) istnieje, tam są polscy żołnierze - powiedział szef MON.

Macie wielkie wsparcie od całego narodu, wszystkich Polaków (...) jesteście godnymi spadkobiercami najlepszych tradycji polskiego oręża - zwrócił się Kosiniak-Kamysz do żołnierzy. Podziękował wszystkim żołnierzom i ich rodzinom za ich służbę i ofiarność.

Wyróżnienia dla olimpijczyków

Szef MON zwrócił się również do żołnierzy, którzy jako członkowie polskiej reprezentacji wzięli udział w zakończonych w niedzielę Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Medaliści wyróżnieni zostali medalami "za zasługi dla obronności kraju". Jedyna polska złota medalistka - we wspinaczce sportowej na czas - Aleksandra Mirosław otrzymała złoty medal za zasługi, natomiast srebrne medalistki - bokserka Julia Szeremeta i kajakarka Klaudia Zwolińska odpowiednio srebrne medale ze zasługi. Dziękujemy za zwycięstwo i za walkę - zwrócił się do odznaczonych sportowców Kosiniak-Kamysz.

Ponadto brązowym medalem za zasługi odznaczeni zostali pozostali wojskowi medaliści z Paryża: Fabian Barański, Dominik Czaja, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup oraz Natalia Kaczmarek. Wszyscy pozostali żołnierze, którzy pojechali na Igrzyska do Paryża, otrzymali pamiątkowy ryngraf. Łącznie w Igrzyskach wzięło udział ponad 80 żołnierzy WP; stanowili oni ok. 1/3 całej polskiej reprezentacji.

Znak specjalny za ochronę granicy

Kosiniak-Kamysz odznaczył także "znakiem specjalnym za ochronę granicy Rzeczypospolitej Polskiej" 11 żołnierzy, którzy zasłużyli się w służbie na granicy polsko-białoruskiej. Ponadto kilkudziesięciu żołnierzy z różnych jednostek i rodzajów sił zbrojnych otrzymało medale "Siły Zbrojne w służbie Ojczyzny" oraz medale "za zasługi dla obronności kraju". Wyróżniona została także ósemka żołnierzy, którzy zasłużyli się w pomocy cywilom - poszkodowanym w wypadkach drogowych, ofiarom pożarów czy wspierając służby w zatrzymaniu nietrzeźwego kierowcy.