Ponad 360 tys. uczniów klas III gimnazjów będzie w poniedziałek, wtorek i środę pisać obowiązkowy egzamin gimnazjalny. Pierwszego dnia będzie sprawdzana ich wiedza humanistyczna, drugiego - matematyczno-przyrodnicza, trzeciego - z języków obcych. Po zakończeniu egzaminu na RMF24.pl opublikujemy arkusze wraz z rozwiązaniami przygotowanymi przez nauczycieli.
Każdego dnia uczniowie otrzymają do rozwiązania dwa bloki zadań - pierwszy o godzinie 9., drugi o godzinie 11. Pomiędzy nimi będzie przerwa.
Arkusze wraz wraz z rozwiązaniami przygotowanymi przez nauczycieli będziemy publikować po każdym egzaminie na RMF24.pl.
W poniedziałek na egzaminie z wiedzy humanistycznej uczniowie jako pierwszy dostaną blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na ich rozwiązanie będą mieli 60 minut (uczniowie z dysleksją 80 minut). Drugi blok będzie zawierał zadania z języka polskiego. Na rozwiązanie ich gimnazjaliści będą mieli 90 minut (dyslektycy 135 minut).
We wtorek na egzaminie z wiedzy matematyczno-przyrodniczej uczniowie w pierwszym bloku znajdą zadania z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. W drugim bloku będą zadania z matematyki. Na rozwiązanie zadań z pierwszego bloku gimnazjaliści dostaną 60 minut (dyslektycy 80 minut), a z drugiego - 90 minut (dyslektycy 135 minut).
W środę egzamin z języka obcego przeprowadzany zostanie na dwóch poziomach. Najpierw będzie test na poziomie podstawowym. Na rozwiązanie zadań uczniowie będą mieli 60 minut (dyslektycy 80 minut). Po przerwie gimnazjaliści przystąpią do testu na poziomie rozszerzonym. Potrwa on 60 minut (dla dyslektyków 90 minut).
Egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym musi zdawać każdy gimnazjalista. Egzamin na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko dla uczniów, którzy na egzaminie wybrali język, którego uczyli się również w szkole podstawowej. Mogą do niego przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić poziom swoich umiejętności językowych.
Aż 86 proc. gimnazjalistów zadeklarowało przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a 81 proc. zdających przystąpi również do egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym przystąpi 11 proc. gimnazjalistów, a do egzaminu na poziomie rozszerzonym – 3 proc. Na trzecim miejscu w wyborach uczniów jest język rosyjski. Przystąpienie do niego zadeklarowało 2,4 proc. na poziomie podstawowym, a 0,7 proc. na poziomie rozszerzonym.
Aby ukończyć gimnazjum, uczeń musi przystąpić do egzaminu. Jeśli z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może teraz zdawać egzaminu, to będzie go pisać w drugim terminie - 1, 2 i 3 czerwca.
Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz. Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum.
Wyniki egzaminu uczniowie poznają w 17 czerwca. Egzaminu gimnazjalnego nie można zdawać jeszcze raz, by uzyskać lepszy wynik.
To właśnie rezultat egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.
(mpw)