Dziś ostatni dzień egzaminu ósmoklasistów. Od godziny 9:00 uczniowie mierzyli się z testem z języka obcego. Zdecydowana większość uczniów wybrała język angielski. Drugim najczęściej wybieranym był niemiecki. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 90 minut.
Uczniowie ósmych klas mają za sobą dwa dni egzaminów. W poniedziałek zmierzyli się z językiem polskim, we wtorek zaś z królową nauk - matematyką. Na rozwiązanie zadań mieli w większości 100 minut, ale w przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu - np. uczniów z dysleksją, test mógł być przedłużony do 150 minut.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019. JĘZYK POLSKI: ARKUSZ I ODPOWIEDZI >>>
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019. MATEMATYKA: ARKUSZ I ODPOWIEDZI >>>
W ostatnim dniu egzaminu uczniowie piszą test z języka obcego. W zdecydowanej większości - mowa o 94,98 procent - postanowili zmierzyć się z językiem angielskim. Drugim najczęściej wybieranym językiem był niemiecki. Od 2022 roku trzeciego dnia egzaminów uczniowie będą pisać również sprawdzian z przedmiotu, który sami sobie wybiorą.
Wynik egzaminu uczniowie poznają 14 czerwca. Będzie to miało wpływ na przyjęcie ucznia do szkoły ponadgimnazjalnej.
Rozpoczęty w poniedziałek egzamin ósmoklasisty to pierwsza w historii sesja tego sprawdzianu. Jego wprowadzenie jest konsekwencją reformy edukacji wygaszającej gimnazja i wydłużającej naukę w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat.
Tegoroczny egzamin wystartował w ósmym dniu ogólnopolskiego strajku nauczycieli. We wszystkich szkołach zdołano jednak skompletować komisje nadzorujące przebieg sprawdzianu.
Wszystko odbywa się zgodnie z prawem i procedurami, nie ma absolutnie żadnych zakłóceń - potwierdziła szefowa MEN Anna Zalewska na konferencji prasowej w trakcie wtorkowego sprawdzianu.
We wtorek ZNP poinformowało, że na wniosek związku na czwartek zwołano posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z szefową RDS Dorotą Gardias i zgodził się z jej propozycją, by okrągły stół ws. oświaty odbył się w "formule rozszerzonej Rady Dialogu Społecznego". Zadeklarował, że jest gotów udostępnić na te obrady Belweder.