Ministerstwo Zdrowia Mali poinformował, że w kraju tym nie ma już przypadków zakażenia wirusem ebola. Według resortu ostatni pacjent hospitalizowany z tego powodu został wypisany w czwartek ze szpitala. Dotąd w Mali zmarło na ebolę sześć osób.
Drugi przypadek wyzdrowienia chorego obywatela Mali zakażonego wirusem ebola został zarejestrowany oficjalnie w czwartek w Bamako - powiedział agencji AFP pragnący zachować anonimowość przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia. Dodał, że już 5 grudnia testy nie wykazały u pacjenta obecności wirusa ebola. Jednak z powodu innej choroby zatrzymano go w szpitalu. Dzisiaj jest już całkowicie zdrowy - powiedział rozmówca AFP.
Ten pacjent był jedyną w Mali osobą leczoną z powodu eboli od 29 listopada, kiedy to ze szpitala wyszedł pierwszy wyleczony z tej choroby pacjent. Od wielu dni nie wykryto w kraju żadnego nowego przypadku choroby.
Według ostatnich danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w trzech najbardziej dotkniętych przez ebolę państwach Afryki Zachodniej - Liberii, Gwinei i Sierra Leone - zarejestrowano 6331 zgonów na ebolę. Sierra Leone wyprzedziło Liberię jako państwo z największą liczbą zachorowań. W sumie zakażonych zostało 17 800 osób.
Ebola, którą po raz pierwszy wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.