Składniki:
- 0,5 kg mąki pszennej
- niecała szklanki wrzącej wody
- szczypta soli
- jajko całe
Farsz:
- 30 dag prawdziwków lub podgrzybków (suszonych)
- 3-4 łyżki masła
- 1 duża cebula do przyrumienienia na maśle
- sól
- pieprz - do smaku
Na ciasto składniki zagniatamy, podlewając wrzątkiem i siekając nożem. Potem zostawiamy je pod przykryciem. Uważać, by nie wyschło! Jak będzie gotowy farsz, nakładamy go na wycięte szklanką formy. Grzyby moczymy kilka godzin, później gotujemy, drobno siekamy i podsmażamy je na maśle. Pieprzymy, solimy do smaku. Przygotowany farsz nakładamy na krążki wykrojone z rozwałkowanego ciasta. Ulepione pierogi wrzucamy na gotującą, osoloną wodę. Gotujemy kilka minut, jak wypłyną wyciągamy. Podajemy polane masłem.
Składniki:
- 18 dag mąki
- 8 dag cukru pudru
- łyżeczka soku z cytryny
- skórka z cytryny
- łyżka stołowa gęstego miodu
- pół łyżeczki sody oczyszczonej
- dwie łyżeczki przyprawy do piernika
- łyżeczka cynamonu
- jedno jajko
Powyższe produkty wyrobić na jednolitą masę. Jeśli przy wyrabianiu byłaby zbyt sucha, można dodać jeszcze odrobinę soku z cytryny. Tak przygotowane ciasto rozwałkować na placek o grubości 4-5 milimetrów. Przy pomocy foremek wyciąć pierniki. Wycięte pierniki ułożyć na blachę posmarowaną masłem w dość sporych odległościach, ponieważ ciasto wyrośnie. Piec w temperaturze 160 st. C od 8 do 10 minut.
Lukier: Sok z cytryny (lub wino) wymieszać z cukrem pudrem do uzyskania jednolitej gęstej masy. Następnie pędzelkiem nakładać na pierniki. Gdy lukier wyschnie, przełożyć pierniki do szczelnego pojemnika. By szybciej zmiękły, można do pojemnika dołożyć kawałek skórki z cytryny lub pomarańczy.
Przepis na barszcz Sosnowskiego znajdziecie na następnej stronie!