Paweł Mucha lub Anna Surówka-Pasek – to ci ministrowie kancelarii prezydenta pokierują pracami zespołu prawników, którzy przygotują prezydenckie projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym - dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM. Andrzej Duda zapowiedział, że jego propozycje reform będą gotowe za dwa miesiące.
Prezydenccy ministrowie zajmują się tworzeniem uzasadnienia do podwójnego weta. To wielostronicowy materiał prawniczy. Ale po jego przygotowaniu ruszą intensywne prace nad pisaniem nowych projektów - zapowiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.
Prezydent przede wszystkim będzie się kierował swoimi oczekiwaniami co do zmian w wymiarze sprawiedliwości oraz swoją wiedzą prawniczą - powiedział Łapiński dziennikarzowi RMF FM.
Czyli to Andrzej Duda przedstawi prawnikom swoją wizję reformy, a eksperci ubiorą pomysły prezydenta w artykuły. Dopiero kiedy ustawa będzie gotowa, trafi do konsultacji.
Prezydent oczekuje, że projekty, które przedstawi, znajdą uznanie w Sejmie i zostaną przyjęte jako prawo - dodał rzecznik Andrzeja Dudy.
Jak zauważa nasz dziennikarz Patryk Michalski, posłowie zarówno partii rządzącej jak i opozycji stawiają swoje warunki, dlatego o kompromis nie będzie łatwo.
Prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym może zawierać rozwiązania, których nie było nawet w zawetowanej ustawie. Andrzej Duda rozważa znaczące poszerzenie kompetencji Sądu Najwyższego - dowiedzieliśmy się od ministra Pawła Muchy z kancelarii prezydenta.
Według ministra Muchy, Andrzej Duda chce "nie tylko tworzyć Izbę Dyscyplinarną, ale także żeby rozważać kwestię rozpoznania merytorycznego sprawy na poziomie Sądu Najwyższego - w takich wypadkach, kiedy mamy do czynienia z rażącym naruszeniem prawa, kiedy jest potrzeba rozpoznania sprawy nie tylko w sensie kasacyjnym".
To bardzo znaczące uprawnienie, ale na razie bardzo niejasne i wymagające ogromnych zmian w procedurach - ocenia senator PO i adwokat Piotr Zientarski.
Nie wiem, co będzie decydowało o tym, że akurat dana sprawa ma trafić do Sądu Najwyższego w drodze trzeciej instancji, której nie ma w procedurach w ogóle - powiedział nam senator Zientarski.
Szczegółów projektu na razie brak. Sąd Najwyższy będzie go mógł ocenić dopiero, kiedy zostanie przygotowany - bez jego udziału.
Prezydent nie zamierza przygotowywać nowelizacji podpisanej ustawy o ustroju sądów powszechnych - powiedział rzecznik prezydenta dziennikarzowi RMF FM.
Prawo, które w najbliższych dniach wejdzie w życie, zostało wczoraj ostro skrytykowane przez wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej.
Frans Timmermans oświadczył, że Polska ma miesiąc na naprawienie reformy wymiaru sprawiedliwości. Komisja Europejska postępuje nierozsądnie, dając Polsce ultimatum - uważa Krzysztof Łapiński.
Zdaniem prezydenckiego ministra, stanowisko Komisji Europejskiej podgrzewa sytuację polityczną w Polsce w momencie, gdy po prezydenckim wecie doszło do jej uspokojenia.
(j.)