Przed nami kilka dni odpoczynku – napisał na swoim blogu Andrzej Bargiel, który wczoraj przed południem czasu lokalnego wrócił do bazy. Jak zaznaczył, akcja zakładania obozu III zakończyła się sukcesem. Andrzej Bargiel zamierza jako pierwszy w historii zjechać z K2! Jak sam przyznawał: to najtrudniejsza z jego dotychczasowych wypraw.

Wróciłem z obozu III, niestety nie udało mi się zjechać z obozu III do II , bo była potworna mgła z wiatrem, więc nie chciałem też ryzykować. Spędziliśmy z Januszem Gołębiem dwie noce w obozie III. Stwierdziłem, że skoro nie ma tej pogody, to może warto siedzieć nawet w trudnych warunkach, by się aklimatyzować - mówi w rozmowie z RMF FM Andrzej Bargiel.

Spędziliśmy 2 noce na 7 tysiącach metrów. To był duży bodziec do aklimatyzacji. I teraz myślę, że pojutrze wyjdę na ostatni rekonesans, gdzieś może do 7,5 tysiąca metrów i  to będzie koniec aklimatyzacji. Generalnie czekamy na lepsza pogodę, tam na górze naprawdę było dość ciężko - dodaje. 

Do tej pory żadnemu z himalaistów i narciarzy wysokogórskich nie udało się zjechać ze szczytu K2 - z wierzchołka do podstawy, albo do granicy śniegu. Owszem były to zjazdy fragmentami stoków i ścian, ale nikt nie dokonał pełnego zjazdu. Bargiel chce być pierwszą osobą w historii, która tego dokona. Andrzej Bargiel przed rozpoczęciem wyprawy przyznał, że jest ona najtrudniejsza z dotychczasowych.



Polacy oddają hołd niezwykłym Podróżnikom!

Przy okazji wyprawy Andrzeja Bargiela na K2 warto przypomnieć, że na liście polskich zdobywców tego ośmiotysięcznika są m.in. Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki. Himalaiści ci - i inni wielcy polscy podróżnicy i naukowcy - zostali symbolicznie uhonorowani w krakowskiej Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców!

Krakowianie i zaproszeni wyjątkowi Goście otworzyli Aleję w kwietniu 2017 roku: wzdłuż ul. Lema, w sąsiedztwie Tauron Areny Kraków, zasadzonych zostało 30 dębów, a przy każdym z nich stanęła tablica upamiętniająca osiągnięcia wybitnego podróżnika lub naukowca.

Decyzją Słuchaczy RMF FM, Czytelników RMF24.pl i członków Kapituły wśród uhonorowanych znaleźli się - obok wspomnianych wielkich himalaistów - m.in. Marek Kamiński, Aleksander Doba, Ernest Malinowski i Tony Halik.

Na tym - zapewniamy - nie koniec. Aleja - której pomysłodawcą była Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników, a patronem medialnym jest RMF FM - będzie co roku wzbogacać się o kolejne nazwiska!

(MK)