Po spotkaniu z dziekanem kolegium i prorektorem ds. nauki i zarządzania w środę 21 listopada dr hab. Marek Chrzanowski poinformował uczelnię, że złoży wniosek o bezpłatny urlop - przekazał rzecznik prasowy Szkoły Głównej Handlowej Piotr Karwowski. O tym, że Marek Chrzanowski został wezwany przez władze Szkoły Głównej Handlowej na rozmowę w związku z aferą w KNF informowaliśmy w RMF FM.
Jak wyjaśniał rzecznik SGH Piotr Karwowski, Chrzanowski został poproszony o rozmowę z władzami Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej, gdzie pracuje. Kolegium to na SGH odpowiednik wydziału.
W środę rzecznik SGH poinformował, że "po spotkaniu z dziekanem kolegium i prorektorem ds. nauki i zarządzania w środę, 21 listopada, dr hab. Marek Chrzanowski poinformował uczelnię, że złoży wniosek o bezpłatny urlop".
O tym, że Marek Chrzanowski został wezwany na rozmowę w związku z aferą w KNF informowaliśmy w RMF FM. Władze uczelni tuż po ujawnieniu afery domagały się wyjaśnień od swojego pracownika.
Marek Chrzanowski w Szkole Głównej Handlowej prowadził m.in. zajęcia dotyczące finansów publicznych, czy polityki gospodarczej i społecznej.
"Gazeta Wyborcza" napisała w ubiegły wtorek, że w marcu 2018 r. ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski zaoferował Czarneckiemu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 mln zł - miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Czarnecki nagrał rozmowę, jednak w nagraniu nie znalazła się wypowiedź Chrzanowskiego o tej kwocie. Według biznesmana Chrzanowski miał mu pokazać kartkę, na której zapisał 1 proc., co według "Wyborczej" miało stanowić część wartości Getin Noble Banku "powiązaną z wynikiem banku".
Adwokat miliardera mec. Roman Giertych przyznał, że słynnej kartki z jednym procentem nie ma, ale - jak przekonywał - jest inny sposób na udowodnienie tego, że istniała. Pan Czarnecki jest gotowy poddać się badaniu wariograficznemu - powiedział RMF FM Giertych.
Po artykule w "GW" Chrzanowski złożył dymisję, a premier ją przyjął. O wszczęciu śledztwa poinformował we wtorek prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jako wstępną kwalifikację prawną przyjęto z art. 231 par. 2 Kodeksu karnego - przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią. Śledztwo prowadzi śląski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej.
Dr hab. Marek Chrzanowski to profesor nadzwyczajny SGH. Pracuje w Zakładzie Polityki Gospodarczej Instytutu Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej. To część Kolegium Zarządzania i Finansów SGH.
(ł)