"To mój ostatni dzień w ministerstwie klimatu i środowiska" - powiedział minister Michał Kurtyka i potwierdził, że żegna się z rządem. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zmiany w rządzie. Kurtykę zastąpi Anna Moskwa.

Kurtyka na konferencji prasowej podsumował swoją dwuletnie szefowanie najpierw Ministerstwem Klimatu, a później Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Tłumacząc swoje odejście zasłaniał się rodziną, która - jak mówi - była poszkodowana podczas jego pracy dla rządu. Pytany o to, czy sam poprosił o zmianę, unikał odpowiedzi.

Podczas konferencji prasowej Michał Kurtyka przez 40 minut wymieniał swoje sukcesy i programy, które "poprawią życie Polaków i łączą ekologię z ekonomią". Podawał przykłady programu Czyste powietrze i gotowy plan budowy sześciu siłowni jądrowych.

Minister pytany o wysokie ceny prądu odpowiedział, że zostawia ustawę osłonową. Mówimy o wsparciu rzędu kilkuset złotych rocznie. Rodzina 2+2 to jest nawet do 700 zł rocznie, a maksymalne progi tego wsparcia to jest ponad 800 zł - zaznaczył. Warto jednak dodać, że o wsparcie mogą się starać wyłącznie najubożsi m.in. pobierający zasiłki.

Michał Kurtyka zostawia też nierozwiązany spór z Czechami o kopalnię Turów. Pytany o tę kwestię stwierdził, że teraz to ministrowie Jacek Sasin, Zbigniew Rau i Konrad Szymański zdecydują, czy wracać do rozmów z Czechami.

Kurtykę na stanowisku szefa resortu klimatu i środowiska zastąpi Anna Moskwa.

Wiceminister energii, pełnomocnik prezydenta

Od stycznia 2016 r. Kurtyka pełnił funkcje wiceministra energii. Odpowiadał za rozwój technologiczny oraz wprowadzanie innowacji do sektora energii, realizację polityki klimatycznej i energetycznej w sektorze paliwowo-gazowym. Do jego obowiązków należało również nadzorowanie udziału państwa w największych polskich przedsiębiorstwach energetycznych w sektorze naftowym i gazowym, takich jak Orlen, Lotos i PGNiG. Był pomysłodawcą "Planu Rozwoju Elektromobilności".

W kwietniu 2018 r. został powołany na stanowisko Pełnomocnika ds. Prezydencji COP 24., w grudniu 2018 r. przewodniczył negocjacjom podczas Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach, w ramach którego przyjęty został Katowicki Pakiet Klimatyczny, określający wytyczne do działania i operacjonalizacji Porozumienia paryskiego.

Od lipca 2018 r.  pełnił funkcję wiceministra w Ministerstwie Środowiska, a 15 lipca 2019 r. został powołany na stanowisko ministra w nowo utworzonym Ministerstwie Klimatu, przekształconym później w Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 

Opracowanie: