Kondolencje w związku ze śmiercią papieża płyną z całego świata. Nabożeństwa w jego intencji odprawiane są w każdym miejscu na globie. Modlą się Australijczycy i Amerykanie, Norwedzy i Hiszpanie. Cały świat wspomina dziś papieża papieży.
Krótko po tym, jak do Waszyngtonu doszły tragiczne wiadomości, nad Białym Domem opuszczono flagę do połowy masztu. George W. Bush uczcił pamięć papieża w specjalnym wystąpieniu. Na zawsze zapamiętamy skromnego mądrego i nieustraszonego kapłana, który stał się jednym z największych przywódców moralnych Europy. Jesteśmy wdzięczni Bogu, że dał nam takiego człowieka, syna Polski, który stał się biskupem Rzymu i bohaterem wieku - mówił przywódca USA.
Prezydent wziął potem udział we mszy w intencji Jan Pawła II. Takie nabożeństwa obywały się po południu w całym kraju. To bardzo smutne, ale cóż na każdego przychodzi jego czas. Pamiętamy o nim w modlitwach - mówili korespondentowi RMF amerykańscy wierni.
W komentarzach telewizyjnych i prasowych przypomina się o polskich korzeniach papieża, wspomina się pielgrzymki, w tym 5 podroży do Stanów Zjednoczonych. Wiele mówi się o spotkaniu z Ronaldem Reaganem, o działalności obu mężów stanu, ich roli dla obalenia komunizmu. Podkreśla się, że Jan Paweł II był człowiekiem silnych i ugruntowanych przekonań. Choć nie wszyscy zgadzali się z nim, to jednak szanowano go, bo niezłomnie głosił poglądy, w które wierzył. Niezłomny i wierny pozostał do samego końca.
Brytyjskie media analizują pontyfikat Jana Pawła II pod względem merytorycznym. Podkreśla się zasługi Jan Pawła II dla upadku komunizmu oraz jego wkład w odrodzeniu wizerunku Kościoła. Na uwagę zasługuje także teologiczny tradycjonalizm Watykanu, który zdaniem komentatorów przynosił milionom wiernych poczucie duchowego bezpieczeństwa. Posłuchaj relacji korespondenta RMF Bogdana Frymorgena:
We Francji, w Paryżu przez całą noc słynna katedra Notre Dame była otawa dla wszystkich, którzy chcieli się pomodlić za duszę Jan Pawła II. Rano arcybiskup Paryża odprawił mszę w intencji Jan Pawła II.
Do wieczora wszystkie flagi narodowe zostaną spuszczone do połowy masztu. Tamtejsze władze ogłosiły 24-godzinną żałobę narodową. W specjalnym komunikacie prawicowy premier Jacques Chirac nazwał Jan Pawła II wyjątkowym papieżem, którego charyzma sprawiła, że biblijne przesłanie odbiło się bezprecedensowym echem na scenie międzynarodowej. Chirac podkreślił, że papież Polak wskazał wszystkim ludom drogę do pojednania solidarności i pokoju.
Nawet liderzy socjalistycznej opozycji przyznali, że Karol Wojtyła był wielkim człowiekiem, który zmienił bieg historii świata.
W podobnym tonie utrzymane są komentarze większości mediów. Jednak zdaniem wielu paryskich dziennikarzy ogólny bilans pontyfikatu Jana Pawła II był w pewnych dziedzinach kontrowersyjny, dotyczy to m.in. zakazywanych przez Kościół środków antykoncepcyjnych. To wywołało swego czasu wiele polemik – wszak we Francji liczba nosicieli wirusa HIV bije europejskie rekordy. Zdaniem części komentatorów mimo wielkich rzeczy, których papież dokonał, nie potrafił pójść z duchem czasu np. kobiety w Kościele katolickim są w pewnym sensie dyskryminowane – nie mogą ubiegać się o kapłańskie święcenia. Ale tak czy inaczej papież przejdzie do historii jako wielka postać.
Niemcy, którzy często krytykowali papieża za konserwatywne poglądy, dziś spuszczają głowy i przyznają, że będzie go brakować całemu światu. Wielki człowiek, ogromny autorytet niesamowity papież – tak o Janie Pawle II mówią wszystkie media. Ale niemieccy komentatorzy częściej niż do Watykanu zaglądają do Polski, bo właśnie tu – jak podkreślają – można zobaczyć jak bardzo kochają go ludzie. Ich łzy są szczere, ich ból jest wielki.
Przez te ostanie dni Jan Paweł II pokazał Niemcom i ludziom na całym świecie, jak można godnie umierać, umierać cierpiąc z milionami ludzi na całym świecie.
W całych Niemczech odbywać się dzisiaj będą msze. Będą w nich uczestniczyć politycy.
Rosyjska Cerkiew w końcu opublikowała oficjalny komunikat, w którym mówi się o wielkim wpływie papieża na bieg wydarzeń na świecie. Patriarcha ma nadzieję, że okres zaczynający się po śmierci Jana Pawła II zmieni na lepsze stosunki między obu kościołami.
Już w nocy przedstawiciele dwóch innych wielkich religii Rosji - judaizmu i islamu, złożyli kondolencje pełne szacunku, a nawet miłości. Wyrazili pewność, że imię Jana Pawła II historia zachowa dla wdzięcznych potomków.
Bardzo ciepło wyraził się o papieżu prezydent Władimir Putin, sam zresztą praktykujący prawosławny. To był człowiek mądry, wrażliwy i otwarty na dialog - powiedział Putin. Wielu rosyjskich polityków podkreśla rolę papieża w obaleniu komunizmu.
Belgowie dopiero dzisiaj będą mogli uczestniczyć w oficjalnej mszy za duszę Jana Pawła II. O uroczystości zdecydowano jeszcze przed śmiercią papieża, a te późną reakcję można tłumaczyć nieobecnością prymasa Belgii; kardynał dopiero wczoraj przerwał swoją wizytę w Chinach.
Wypowiedzi , wspominające papieża – zarówno te prasowe jak i przedstawicieli rządu – są poważne, pełne uznania dla niezłomności i charyzmy Ojca Świętego. Ale w kolejnych zdaniach mówi się już o kontrowersjach, jakie wzbudzał. Posłuchaj relacji korespondentki RMF Katarzyny Szymańskiej- Borginion: