Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaktualizował ostrzeżenia 1., 2. i 3. stopnia przed intensywnymi opadami deszczu nie tylko południowej części naszego kraju, ale też centralnej. Dodatkowo Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło przed możliwymi podtopieniami.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że najbliższe dni, zwłaszcza w południowej Polsce, przyniosą ulewne opady deszczu, w związku z czym istnieje ryzyko wystąpienia lokalnych powodzi.

Przyczyną takiej sytuacji jest niż genueński Boris, pod wpływem którego znajdzie się nasz kraj.

Ostrzeżenia meteorologiczne

IMGW zaktualizował w czwartek ostrzeżenia, które wydał w środę. Alerty 3., najwyższego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu obowiązują teraz na terenie woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego, a także w wielkopolskim powiecie kępińskim.

IMGW prognozuje, że w ciągu najbliższych kilku dni na terenach objętych 3. stopniem zagrożenia może spaść nawet 380 mm deszczu. Ostrzeżenia obowiązują do godz. 7:00 w poniedziałek 16 września.

W środkowo-wschodniej części woj. wielkopolskiego i zachodniej części woj. łódzkiego obowiązują z kolei ostrzeżenia 2. stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Alerty wygasną o godz. 6:00 w sobotę; do tego czasu może spaść nawet 80 mm deszczu.

IMGW wydał ponadto ostrzeżenia 1. stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla środkowej i wschodniej części woj. kujawsko-pomorskiego. Alerty obowiązują tam do godz. 9:00 w piątek; mieszkańcy mogą spodziewać się opadu rzędu nawet 40 mm.

Meteorolodzy niezmiennie podkreślają, że ze względu na dynamiczną sytuację ostrzeżenia 2. i 3. stopnia mogą zostać zaktualizowane, a ostrzeżenia 1. stopnia - kontynuowane.

Z tego powodu warto regularnie sprawdzać ostrzeżenia, które na swojej stronie internetowej wydaje IMGW. Aktualny rozkład alertów znajdziecie TUTAJ.

Ostrzeżenia hydrologiczne

IMGW wydał również ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych w zlewniach niemalże wszystkich rzek położonych w woj. dolnośląskim, opolskim i małopolskim, a także na południu woj. wielkopolskiego i prawie całym terytorium woj. śląskiego. Alerty obowiązują do godz. 7:00 w poniedziałek 16 września.

Ostrzeżenie hydrologiczne 2. stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych obejmuje zlewnie prawie wszystkich rzek w centrum i na wschodzie woj. wielkopolskiego, na zachodzie woj. łódzkiego, a także zlewnię Pilicy do Zb. Sulejów w woj. śląskim. W woj. wielkopolskim i łódzkim ostrzeżenie obowiązuje do godz. 11:00 w sobotę 14 września, a w woj. śląskim - do godz. 11:00 w poniedziałek 16 września.

Synoptycy przekazali, że w najbliższych dniach prognozowane są dwa główne zagrożenia hydrologiczne. Pierwsze to gwałtowny przybór wody w korytach rzecznych, największy w piątek, sobotę i niedzielę, a drugie to podtopienia w miastach.

"Mogą pojawić się problemy z odprowadzeniem znacznej ilości wody deszczowej przez miejskie systemy kanalizacyjne" - podał IMGW. "Istnieje realne zagrożenie pojawienia się lokalnych powodzi od piątku do niedzieli" - dodał.

Od piątku do poniedziałku intensywne opady deszczu będą występowały też w zlewni górnej Wisły.

Jest alert RCB

Na sytuację pogodową w kraju reaguje również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które w czwartek ostrzegło przed intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu i możliwymi podtopieniami. "Uwaga! Dziś (12.09) intensywne, nawalne opady deszczu. Możliwe podtopienia. Nie zbliżaj się do wezbranych rzek. Słuchaj poleceń służb" - napisało RCB.

Alert tej treści trafił do mieszkańców województw:

  • dolnośląskiego,
  • opolskiego,
  • wielkopolskiego (powiaty: gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński),
  • łódzkiego (kutnowski, łęczycki, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski i zduńskowolski).