Cztery stopnie w skali Richtera miały wstrząsy odczuwalne w rejonie Kalisza, Jarocina i Żerkowa w Wielkopolsce. Na Gorącą Linię pisaliście o silnym drganiu odczuwalnym przez kilka sekund. Na szczęście nie ma informacji o zniszczeniach.
Piątkowe wstrząsy zarejestrowały urządzenia Europejskiego Centrum Sejsmologicznego. Według tych danych, epicentrum leżało osiem kilometrów pod ziemią między Jarocinem a Wrześnią. Z tych dwóch powiatów najwięcej zgłoszeń mieli strażacy, którzy odebrali ponad sto telefonów. Nie ma na informacji o stratach. Stół mi się przesunął o kilka metrów, myślałem, że wybuchła butla z gazem. Dopiero po jakimś czasie przeczytałem w internecie że było trzęsienie- mówi w rozmowie z reporterem RMF FM Adamem Górczewskim mieszkaniec Żerkowa.
Zobacz stronę Europejskiego Centrum Sejsmologicznego
Oglądaliśmy pierwszą serię Turnieju Czterech Skoczni. Nagle zatrzęsły się meble. Nie patrzyłem na zegarek, ale to trwało od trzech do pięciu sekund. Nigdy wcześniej nie przeżyłem czegoś takiego. Myślałem, że może ktoś zdetonował niedaleko jakiś ładunek wybuchowy. Było czuć drgania, meblościanka się zatrzęsła. Te drgania odczuli też mieszkańcy okolicznych wiosek. Z niepokojem czekamy na to, co będzie się działo dalej. Możliwe, ze te drgania spowodowane są tym, że w naszej okolicy są duże złoża gazu ziemnego. Obejrzeliśmy mieszkanie - na ścianach nie ma żadnych pęknięć. Na razie jest spokój i myślimy, że tak zostanie - opowiada w rozmowie z RMF FM pan Krzysztof z okolic Żerkowa w Wielkopolsce.
Nagle zatrzęsły się grzejniki, szafka z witryną cała chodziła, praktycznie wszystkie sprzęty zaczęły się bujać. To było tak, jakby coś wybuchło. Podobne drgania odczuli też mieszkańcy okolicznych miejscowości. W domu pękła podłoga. Duża panika była niedaleko Żerkowa, tam, gdzie są kopalnie gazu ziemnego. Cholernie się bałam. To była chwila - 5, może 10 sekund. To był strach, bo nigdy nie wiadomo, co się może stać - dodaje pani Ilona z Żerkowa.
Na Gorącą Linię RMF FM przysłaliście nam mnóstwo wiadomości w sprawie trzęsienia w Wielkopolsce.
Rok 1443 (5 czerwca) - największe trzęsienie ziemi w historii Polski (około 6 st. w skali Richtera). Epicentrum znajdowało się prawdopodobnie na północ od Wrocławia. Wstrząs był odczuwalny w całej środkowej Europie. Szczególnie silnie dotknięty został Wrocław, a w Krakowie zawaliło się sklepienie kościoła Św. Katarzyny.
Rok 1662 (9 sierpnia) - silne trzęsienie ziemi nawiedziło Tatry. Epicentrum znajdowało się w okolicy Sławkowskiego Szczytu. Jego wysokość obniżyła się wtedy o około 300 m.
Lata 1785-1786 - w południowej Polsce i w Szczecinie miała miejsce seria 14 trzęsień ziemi. Szczególnie poważne były dwa ostatnie.
27 lutego 1786 r. - trzęsienie z epicentrum miedzy Cieszynem a Opawą było odczuwalne od Wiednia po Piotrków Trybunalski i od Wrocławia po Sandomierz. W Cieszynie uszkodzone zostały budynki, w Cierlicku pękło sklepienie kościoła, a w Mysłowie uszkodzona została wieża kościelna.
Ostatnie z bardzo silnych trzęsień w Polsce przypadło na grudzień 1786 r. Epicentrum znajdowało się między Kętami a Myślenicami. Drgania odczuwano od Wrocławia po Lwów i od Głogowa i Kalisza po Koszyce na Słowacji.
Znane są trzęsienia ziemi w Hrubieszowie w 1875 r. i pod Niemczą w 1895 r.
Wiele wstrząsów zanotowano w lutym 1932 r. w okolicach Płocka, Kielc, Lublina.
Lata 1992-1993 to seria wstrząsów w rejonie Beskidu Sądeckiego i Niskiego. W mieszkaniach przesuwały się ciężkie meble. Podobna seria wstrząsów wystąpiła też we wrześniu 1995 r. na Podhalu.
Polska ma dwa główne obszary występowania trzęsień ziemi. Jeden rejon obejmuje Góry Kaczawskie, Przedgórze Sudeckie, Nizinę Śląską, Wał Trzebnicki i Nizinę Wielkopolską wzdłuż linii Jelenia Góra-Leszno. Drugi - Kotlinę Oświęcimską, Wyżyny: Śląską i Krakowsko-Częstochowską wzdłuż linii Oświęcim-Herby.
Znaczna część wstrząsów na terenie Polski jest efektem działalności górniczej (tzw. tąpnięcia).
Szczególnie potężny wstrząs wywołany tąpnięciem w kopalni miedzi "Rudna" miał miejsce 21 lutego 2002 r. w Polkowicach na Dolnym Śląsku. W domach popękały ściany i przewracały się meble.
21 września 2004 r. - Dwukrotnie w Polsce północno-wschodniej zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy o sile 4,5 i 5,3 stopni w skali Richtera były odczuwalne na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Suwalszczyźnie oraz Podlasiu. Epicentrum znajdowało się na terenie Obwodu Kaliningradzkiego w Rosji.
W każdej chwili możesz wysłać nam informację, zdjęcia lub film na Gorącą Linię RMF FM.