Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes i festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Te dwa wydarzenia zdominują najbliższy tydzień w kulturze.
CANNES
W konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes o nagrodę Złotej Palmy jest w tym roku 19 filmów. Festiwal zacznie się 17 maja, potrwa do 28 maja, a na czele międzynarodowego jury stanie hiszpański reżyser Pedro Almodovar.
Poza konkursem zostanie pokazany w tym roku w Cannes najnowszy film Romana Polańskiego. Główne role grają w nim żona reżysera Emmanuele Seigner i Eva Green. To jest ekranizacja książki "Prawdziwa historia" Delphine de Vigan. Główną bohaterką jest pisarka, której powieść o matce samobójczyni stała się bestsellerem. Premiera 27 maja.
Innym polskim akcentem będzie pokaz zrekonstruowanego cyfrowo "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy. A "Koniec widzenia" - film Grzegorza Mołdy, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej - znalazł w finale konkursu o nagrodę Złotej Palmy w Cannes w kategorii krótkiego metrażu. To 15-minutowa opowieść o młodej dziewczynie zafascynowanej motoryzacją ma dziewięciu konkurentów. Zwycięzcę w kategorii filmów krótkometrażowych poznamy 28 maja. Obok filmów europejskich do konkursu jury zakwalifikowało także po jednej etiudzie z Iranu, Stanów Zjednoczonych, Chin i Kolumbii. Komisja selekcyjna obejrzała w tym roku 4843 krótkich filmów, wybrała najlepszą dziewiątkę. W tym roku jury oceniającemu filmy krótkometrażowe przewodniczyć będzie rumuński reżyser Cristian Mungiu.
Cannes to święto kina, ale czasami filmy pozostają w cieniu skandali. W 1990 roku publiczność "wybuczała" reżysera Davida Lyncha, odbierającego nagrodę za kontrowersyjny film "Dzikość serca". Dezaprobatę części widowni wzbudziła też premiera filmu "Antychryst" Larsa von Triera. Psychodeliczny i pełen dosłownych scen okrucieństwa i seksu obraz był jednym z najbardziej skandalizujących filmów w historii festiwalu.
Dwa lata później Lars von Trier był bohaterem kolejnej afery. Podczas konferencji na temat filmu "Melancholia" reżyser niefortunnie zażartował z holokaustu, ku zniesmaczeniu Kirsten Dunst. Cóż mogę powiedzieć, rozumiem Hitlera - powiedział - Ale rozumiem też, że niektóre z rzeczy, które zrobił, były złe. Widzę go, siedzącego w swoim bunkrze... Dla niektórych von Trier stał się persona non grata w Cannes. Reżyser twierdził, że nikt nie rozumie jego duńskiego poczucia humoru.
W 2015 roku bohaterami skandalu w Cannes były buty na płaskiej podeszwie. Kilka kobiet nie zostało wpuszczonych na premierę filmu "Carol" ze względu na brak wysokich obcasów.
O czym dyskutuje się przed nadchodzącym festiwalem? Niezadowolone znowu mogą być kobiety. Na 19 nominowanych filmów tylko trzy zostały wyreżyserowane przez przedstawicielki płci pięknej. Wielu osobom nie spodobał się też tegoroczny plakat przedstawiający Claudię Cardinale. Legenda kina na zdjęciu z 1959 roku została na nim cyfrowo odchudzona. Czy to ostatnie kontrowersje wokół 70. Festiwalu w Cannes?
FMF
Wspaniali goście, światowe premiery, prestiżowe nagrody, spotkania branżowe i niezastąpiona publiczność - Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie już od dekady promuje muzykę filmową. 10. jubileuszowa edycja zacznie się w środę 17 maja. W programie jest m.in uroczysty koncert "All is Film Music". Festiwalowi goście usłyszą piosenkę "Listen" z filmu "Dreamgirls" w wykonaniu Edyty Górniak, a utwór "The Hanging Tree" Jamesa Newtona Howarda z filmu "Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1" zaśpiewa Natasza Urbańska. Jedną z atrakcji festiwalu będzie projekcja słynnego filmu Jamesa Camerona z muzyką Jamesa Hornera wykonywaną na żywo. Pokaz "Titanica" w czasie 10. edycji festiwalu zbiega się z 20-leciem powstania filmu.
19 maja, w ramach 10-tej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, jubileuszowe dance party z udziałem światowej gwiazdy. Gospodarzami plenerowego koncertu "Dance2Cinema: Midnight Express Party" będą Giorgio Moroder, Maria Sadowska i Wojtek Urbański.
(j.)