Jednorazowa pożyczka dla mikroprzedsiębiorców w wysokości 5 tysięcy złotych to jedna z form rządowego wsparcia dla firm (tzw. tarczy antykryzysowej), które ucierpiały w wyniku epidemii koronawirusa. Sprawdź, czy możesz skorzystać a tej pomocy i zobacz instrukcję, jak złożyć wniosek.

Jednorazowa pożyczka dla mikroprzedsiębiorców w wysokości 5 tysięcy złotych to jedna z form rządowego wsparcia dla firm (tzw. tarczy antykryzysowej), które ucierpiały w wyniku epidemii koronawirusa. Sprawdź, czy możesz skorzystać a tej pomocy i zobacz instrukcję, jak złożyć wniosek.
Sprawdź, jak wypełnić wniosek o pożyczkę w wysokości 5000 złotych. /Mateusz Marek /PAP

Z pożyczki w wysokości 5 tysięcy złotych skorzystać mogą mikroprzedsiębiorcy, w tym także ci niezatrudniający pracowników. Co ważne - jak można przeczytać w portalu gov.pl - pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Jeśli nie jesteś pewien, czy przysługuje ci taka pomoc w ramach rządowej tarczy antykryzysowej, możesz TUTAJ odpowiedzieć na kilka prostych pytań.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o udzielenie pożyczki można złożyć elektronicznie. Przebiega to w opisanych niżej etapach. Prezentujemy je w oparciu o instrukcję, którą znaleźć można na stronach serwisu praca.gov.pl.

1. Aby złożyć wniosek elektronicznie, należy wejść na stronę praca.gov.pl i wybrać opcję "Tarcza Antykryzysowa".

2. Następnie należy wybrać opcję "Wniosek o udzielenie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy".

3. Następnie należy wskazać odpowiedni urząd pracy, do którego składamy wniosek.

4. W kolejnym kroku powinniśmy skompletować wymagane dokumenty.



5. Następnie uzupełniamy dane.

6. W kolejnym kroku wprowadzamy ewentualnego dodatkowego reprezentanta przedsiębiorcy.

7. Następnie podać należy kwotę pożyczki oraz numer konta.

8. Kolejną czynnością jest złożenie wymaganych oświadczeń.

9. Następnie należy dodać załączniki.

10. Później wypełniamy formularz z informacjami o naszej firmie.

11. Kolejny punkt to informacje o sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa.

12. Następny krok to informacja o tym, czy korzystaliśmy już z innych form pomocy związanej z epidemią koronawirusa.

13. Następny punkt to uzupełnienie informacji o osobie składającej wniosek.

14. W dalszej kolejności należy zweryfikować istniejące lub założyć nowe konto w serwisie praca.gov.pl.

15. Ostatni krok to podpis wniosku przy pomocy kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego.

16. Na sam koniec otrzymujemy podsumowanie.

Rządowa tarcza antykryzysowa

Zobacz również:

Tarcza antykryzysowa to pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd, który ma ochronić przedsiębiorców i pracowników przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Rząd podaje, że wartość wsparcia oferowanego w ramach tarczy wyniesie 212 mld zł.

Z ostatnich danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w sumie złożono już ponad 2 mln wniosków o różne formy wsparcia. Zdecydowanie najczęściej przedsiębiorcy wnioskują o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS na trzy miesiące. Takich wniosków wpłynęło już 1,2 mln. Złożono również ponad 50,6 tys. wniosków o odroczenie lub rozłożenie składek ZUS.

Przedsiębiorcy złożyli także 14,4 tys. wniosków o wsparcie na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Z kolei o świadczenie postojowe zawnioskowało już 341 tys. osób samozatrudnionych oraz prawie 53 tys. zleceniobiorców.