W Polsce wzrasta zagrożenie groźnymi zakażeniami powodowanymi przez bakterie, które są odporne na antybiotyki - wynika z raportu ECDC, Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Co roku w UE umiera 25 tys. osób z powodu bakterii, na które nie działają już antybiotyki - wynika z dokumentu. Nadmierne i niewłaściwe stosowanie antybiotyków przyśpiesza pojawianie się i rozprzestrzenianie bakterii antybiotykoodpornych. Jutro Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach.
Polska w raporcie została zaznaczona kolorem pomarańczowym. Oznacza to, że wzrasta u nas ryzyko zakażenia gronkowcem złocistym czy klebsiellą, pałeczką zapalenia płuc, czyli bakteriami, na które nie działają już antybiotyki. Tego typu bakterie powstają w wyniku mutacji z powodu nadużywania antybiotyków. Leczenie tych infekcji jest bardzo trudne, a często staje się niemożliwe. W Polsce wciąż zbyt często przepisuje się antybiotyki na infekcje wirusowe, np. zwyczajne przeziębienie - powiedział korespondentce RMF FM urzędnik Komisji Europejskiej.
Najgorsza sytuacja jest w krajach południa np. Grecji czy Hiszpanii, gdzie antybiotyki czasami można dostać nawet bez recepty. Te kraje zaznaczono na czerwono. Najmniejsze zagrożenie tego typu infekcjami jest w krajach skandynawskich i w Holandii, gdzie antybiotyki stosuje się bardzo restrykcyjnie. W Polsce istnieje zagrożenie takim "przeniesieniem" antybiotykoodpornych bakterii gruźlicy z krajów Bałtyckich czy z Ukrainy - twierdzi rozmówca naszej korespondentki.
Komisja Europejska ogłosi plan działań, jak pogłębić wiedzę o antybiotykach. Jednym z elementów planu to wzmocnienie kontroli stosowania antybiotyków u ludzi, ale także w weterynarii. Prowadzone będą także badania nad antybiotykami nowej generacji. Wzmocniona ma być również współpraca międzynarodowa w tej dziedzinie.