Rendez-vous to nie tylko tradycyjna randka, ale i skomplikowany zabieg medyczny, ratujący życie. Taką nazwę nadali lekarze metodzie, która pozwala na leczenie nowotworów dróg żółciowych i daje chorym nadzieję. W Polsce po raz pierwszy zastosowano ją w Poznaniu.
W Polsce metodę rendez-vous zastosowano po raz pierwszy dzięki współpracy Wielkopolskiego Centrum Onkologii i Szpitala przy ul. Kurlandzkiej w Poznaniu. W każdym z nich odbyła się część trwającego w sumie ponad dobę zabiegu.
Zabieg nazwano właśnie tak, gdyż podobnie jak na tradycyjnym rendez-vous spotykają się dwie... tyle że nie osoby, a sondy. Sondy wprowadza się operacyjnie przez brzuch i wątrobę oraz przez usta. Dzięki temu można precyzyjnie napromieniać chory fragment.
Jak zapewniają lekarze nowy zabieg to połączenie umiejętności kilku specjalności: chirurga, radiologa interwencyjnego, który pomaga przy zakładaniu tych sond, oraz radioterapeuty. Poza tym metoda ta pomaga leczyć ludzi, którzy przedtem takiej możliwości byli pozbawieni - mówi onkolog, doktor Janusz Skowronek.
Lekarze szacują, że w Poznaniu będzie można leczyć metodą rendez-vous kilkadziesiąt osób rocznie.
Foto: Archiwum RMF
03:50