Naukowcy znaleźli najstarsze ślady stóp zwierząt na Ziemi. Grupa przodków współczesnych słoni pozostawiła je na terenie obecnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich prawdopodobnie około 7 milionów lat temu. Jak czytamy w artykule opublikowanym na łamach czasopisma "Biology Letters", odciski stóp zwierząt znaleziono na obszarze około 5 hektarów.
Odciski stóp przodków współczesnych słoni prawdopodobnie z gatunku Stegotetrabelodon syrticus znaleziono w formacji Baynunah, pochodzącej z epoki późnego miocenu. Zostawiło je stado co najmniej 13 zwierząt, wśród których były osobniki dorosłe i młode.
Przechodziły prawdopodobnie przez warstwę błota, która utrwaliła się potem i na miliony lat zniknęła pod powierzchnią ziemi. Dopiero procesy wietrzenia wydobyły ją na światło dzienne. Miejscowa ludność wiedziała o nich od pewnego czasu, w styczniu ubiegłego roku po raz pierwszy sfotografowano je z lotu ptaka i okazało się, że przynoszą sensacyjne informacje.
Ułożenie odcisków pokazuje, że stado już wtedy miało swoją strukturę. Na ich podstawie można powiedzieć coś o jego zwyczajach. Odkryto też ślady najwiekszego samca, który wyraźnie trzymał się na uboczu i prawdopodobnie podążał w innym kierunku. Pozostawione przez niego odciski ciągną się aż przez 260 metrów. To nie tylko najstarszy, ale i najdłuższy skamieniały szlak wędrówki, jaki znamy.