Sytuacja w większości polskich lasów jest nie tyle dramatyczna, co tragiczna. Najgorzej jest na Warmii i Mazurach - tam wilgotność ściółki wynosi 5 procent. Nie lepiej wygląda sytuacja w Bieszczadach. Najmniejsza iskra może doprowadzić do nieszczęścia.
Od początku maja wybuchło już trzy i pół tysiąca pożarów, które zniszczyły dwa tysiące hektarów lasów. Najwięcej - blisko jedną trzecią pożarów - zanotowano w województwie mazowieckim. Leśnicy, którzy nie pozwalają nam już wchodzić do ponad połowy polskich lasów apelują o rozwagę. Większość pożarów wybucha w wyniku nieostrożności lub celowych podpaleń.
W Bieszczadach spłonął liczący dziesiątki lat ekosystem położony na stokach Rozsypańca w Bieszczadzkim Parku Narodowym. W pożarze blisko pięćdziesięciu hektarów traw i torfowisk zginęło wiele unikatowych roślin alpejskich i karpackich.
Ptaki uciekły przed ogniem, ale spłonęły ich gniazda. Przed ogniem nie zdołały uciec owady, jaszczurki i ślimaki.
W tej chwili wszyscy wyglądają już tylko jednego: deszczu. Opady nie tylko poprawią ogólną sytuację lasów, ale też ugaszą nadal groźne i dymiące pogorzeliska. Cały czas płoną jednak Połoniny po stronie ukraińskiej. Tam nikt ich nie gasi.
Coraz bardziej dramatyczna sytuacja jest także w lasach Warmii i Mazur. Wilgotność ściółki spadła tam zaledwie do 5 procent. "To najniższy poziom jaki zanotowaliśmy w tym roku", mówią leśnicy. W 13 nadleśnictwach nie można wchodzić do lasu. Najmniejsza iskra może doprowadzić do prawdziwej tragedii. Relacja Pawła Świądra:
w zachodnio-pomorskiem ściółka leśna jest sucha jak pieprz. Leśnicy ostrzegają, że ściółkę łatwiej teraz zapalić niż papier. Tak katastrofalnej sytuacji nie pamięta żaden z pracowników szczeciskiej dyrekcji lasów
Ściółka leśna zawiera zwykle od 45 do 50 procent wody. Ze Stanisławem Kmiecikiem ze szczecińskiej dyrekcji lasów rozmawiał nasz reporter - Bartosz Świderski.
Panująca od tygodni susza to także poważny kłopot dla rolników. Według specjalistów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej najgorzej jest w Zachodniej Polsce, ale także w okolicach Warszawy.
Wiadomości RMF FM 6:45
Ostatnie zmiany 10:45, 11:45, 16:45