Młodzi ludzie pozbawieni dostępu do sieci i łączności komórkowej zdradzają typowe objawy odstawienia, obserwowane w przypadku nałogu tytoniowego lub alkoholowego. Takie są wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Maryland. Ich zdaniem ta zależność przybiera już postać nałogu.
Objawy tego uzależnienia widać na pierwszy rzut oka, kiedy dostrzegamy, że życie młodych ludzi coraz częściej koncentruje się wokół telewizora, komputera, komórki, czy iPoda. Jeśli w danej chwili odkładają komórkę, to siadają do komputera, jeśli wychodzą z sieci, to wpatrują się w telewizor. Książki, gazety stają się zbyt trudnym, zbyt wolnym źródłem informacji.
To uzależnienie najsilniej widać oczywiście przy próbach odstawienia. Badania amerykańskich studentów pokazały, że nie tylko nie chcą, ale wręcz nie potrafią już swoich gadżetów odłożyć. Spędzanie czasu bez nich wydaje im się nic nie warte. Co ciekawe, czas bez dostępu do sieci kojarzy im się z zerwaniem kontaktów z rodziną i przyjaciółmi.
Niektórzy psychologowie sugerują nawet, że internet, komórka i portale społęcznościowe są w tej chwili dla młodzieży tak niezbędnym narzędziem kontaktów z innymi ludźmi, że ich brak wywołuje natychmiastowe wrażenie osamotnienia.
Cóż, czy nam się to podoba, czy nie, jeśli chcemy, by nasz nastoletni syn wyszedł ze swego pokoju i przyszedł na obiad, najlepiej wyślijmy mu e-maila, albo SMS-a.