Naukowcy ze stanu Nowy Jork opracowali model "czapki niewidki", która potrafi ukryć przed naszym wzrokiem... jakieś zdarzenie. Jak pisze czasopismo "Nature" zbudowana w laboratorium aparatura tak manipuluje promieniami światła, że przez drobną część sekundy może się w niej zdarzyć coś, o czym nie będziemy mieli potem pojęcia.
Naukowcy z Cornell University i University of Rochester dokonali tego korzystając z faktu, że w innym niż próżnia ośrodku promienie światła o różnych kolorach poruszają się z różną prędkością. W urządzeniu zbudowanym na zlecenie Pentagonu zastosowano zielony impuls światła, który rozłożono potem przy pomocy specjalnej soczewki na szybszy promień niebieski i wolniejszy czerwony.
Korzystając z różnicy prędkości tych promieni można było niepostrzeżenie wcisnąć między nie krótki impuls lasera o jeszcze innej częstotliwości. Po przejściu obu promieni przez soczewkę, która ponownie je synchronizuje, po tym dodatkowym impulsie nie było śladu. Na razie aparatura pozwala zbudować lukę czasową rzędu 110 nanosekund, badacze sądzą, że będą ją w stanie wydłużyć co najwyżej tysiąc razy.
Autorzy projektu porównują ten efekt do sytuacji na przejeździe kolejowym. Kiedy szlabany są opuszczone, samochody muszą się zatrzymać i ciągłość kolumny pojazdów zostaje zaburzona. Kiedy pociąg przejedzie samochody ruszają w dalszą drogę i po pewnym czasie sznur pojazdów ponownie się łączy. Obserwator, który zobaczy te pojazdy nie ma możliwości ocenić, czy wcześniej, na przejeździe pojawił się pociąg, czy nie.
Pracę wykonano na zlecenie agencji DARPA (Defense Advanced Research Project Agency), która w ramach Pentagonu finansuje futurystyczne projekty, które w przyszłości mogą znaleźć zastosowania militarne. "Czapka niewidka" która umożliwiłaby ukrycie obiektu lub zdarzenia w przestrzeni i w czasie, zapewniłaby idealny kamuflaż na polu walki. Nie wyklucza się też, że najnowszy projekt zostanie w przyszłości wykorzystany na przykład do szyfrowania danych przesyłanych światłowodami.