Przekonanie, że ćwiczenia czynią mistrza, nie jest prawdziwe – twierdzą naukowcy ze Stanford University. Godziny spędzone na doskonaleniu rzutu piłki do kosza, czy uderzenia piłki golfowej mogą iść na marne. Taki jest wniosek z opublikowanych właśnie badań.

Eksperyment przeprowadzono na tresowanych makakach, które tysiące razy powtarzały te same proste czynności. Okazało się, że małpki wykonywały ruchy w różnym tempie, a aktywność regionu ich mózgu odpowiedzialnego za planowanie ruchu była za każdym razem nieco inna. Prawdopodobnie także nasz system nerwowy nie jest skonstruowany tak, by w kółko powtarzał te same impulsy, mózg raczej dopasowuje się do każdej sytuacji. Co za tym idzie, jeśli mamy zamiar wykonać jakiś nawet dobrze wytrenowany ruch, nasz mózg nie działa automatycznie i będzie go planował jakby na nowo.

Nie oznacza to oczywiście, że ćwiczyć nie należy. Mechanizm, który sprawia, że powtarzając czynności doskonalimy umiejętność ich wykonywania działa po prostu inaczej niż myśleliśmy.