Przyciąga wzrok, ekscytuje, wpływa dodatnio na poziom inteligencji. Oglądanie telewizji w wysokiej rozdzielczości pozytywnie oddziałuje na nasz mózg - dowiedli naukowcy.
W Miasteczku Nauki w Paryżu stworzono pomieszczenie mające imitować salon telewizyjny z kanapą, stołami, ścianami i odbiornikami telewizyjnymi. Do tak przygotowanego pokoju sprowadzono grupę 80 przypadkowo dobranych osób, które zaproszono do oglądania telewizji. W eksperymencie uczestniczyły pojedynczo lub całymi rodzinami.
Na początek porównano dwa typy obrazów. Okazało się, że osoby posadzone przed dwoma odbiornikami naraz - SD (rozdzielczość standardowa) i HD (wysoka rozdzielczość) - częściej wybierały obraz w jakości HD. Na oglądaniu obrazu HD badani spędzili 70 procent czasu. Opcję tę wybierało ponadto 77 procent spośród nich.
Znacznie bardziej zadziwił jednak badaczy fakt, że uczestnicy eksperymentu oglądając obraz w wysokiej rozdzielczości, odczuwali prawdziwe, fizyczne emocje. Również ich poziom stresu zmniejszał się w tym czasie aż o 15 procent. Kolejnym zaskoczeniem było odkrycie polegające na tym, że widzowie oceniali program oglądany w HD jako o 35 procent krótszy niż ten nadawany w standardowej rozdzielczości.
Analizując ruch oka widzów naukowcy zaobserwowali również, że wzrok łatwiej skupiał się na obrazie HD i obejmował większą powierzchnię ekranu niż przy zwykłym obrazie SD. Wzrok rejestrował też o 10 proc. informacji więcej niż przy standardowej rozdzielczości.
Stopień zrozumienia programów również różnił się w zależności od jakości obrazu. Badanym przedstawiono do wypełnienia kwestionariusz na temat obejrzanych programów. Stwierdzono, że w przypadku programów wyświetlanych w HD, poprawnych odpowiedzi było o 20 proc. więcej.
(PAP Life)