Belgijski Senat zaakceptował ustawę, która zezwala na tworzenie ludzkich embrionów do celów badawczych. Zgodnie z tym prawem badania nad embrionami będą mogły być prowadzone, by zapobiegać i leczyć choroby.

Prawo zabrania jednak badań, które mogłyby prowadzić to klonowania ludzi. Po 14 dniach od powstania, embrion musiałby zostać zniszczony. Aby ustawa weszła w życie, musi ją jeszcze przyjąć niższa izba parlamentu.

Z kolei australijski parlament zgodził się na prowadzenie badań nad komórkami macierzystymi. Prawo to zezwala na prowadzenie badań nad ludzkimi embrionami. Będzie je można prowadzić na ponad 70 tysiącach embrionów stworzonych już wcześniej dzięki metodzie in vitro.

Australijski premier John Howard jest przekonany o słuszności wprowadzenia takiego prawa: Długo się nad tym zastanawiałem, odwoływałem się do swego sumienia. Jednak doszedłem do wniosku, i nie mam wątpliwości, że jest to słuszna decyzja.

Włoski lekarz Severino Antinori zapowiedział w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Die Zeit", że pierwsze sklonowane dziecko ma urodzić się jeszcze przed końcem tego roku. Według wcześniejszych zapowiedzi kontrowersyjnego lekarza, narodziny dziecka były przewidywane w styczniu przyszłego roku roku.

03:35