Wielkie koncerty w Wiedniu i Salzburgu rozpoczynają Rok Mozartowski. 250. rocznica urodzin jednego z najpopularniejszych kompozytorów będzie obchodzona właściwie na całym świecie - od zaśnieżonych austriackich Alp po kamienne korytarze chińskiego zakazanego miasta.
Rocznicowe obchody urodzin Mozarta to nie tylko wielkie koncerty, wspaniałe wystawy, to także setki, tysiące komercyjnych gadżetów z wizerunkiem wielkiego muzyka. W austriackich sklepach – jak donosi nasz korespondent – można kupić ich całe mnóstwo: podkoszulki, slipy z podobizną Mozarta, biustonosze z pozytywką wygrywającą "Eine kleine Nachtmusik". Co o tej mozartomanii sądzą wiedeńczycy posłuchaj relacji Tadeusza Wojciechowskiego:
Wolfgang Amadeusz Mozart to genialny muzyk; swój pierwszy utwór skomponował mając zaledwie 5 lat. Jako 12-latek napisał swoją pierwszą operę. Miał niespotykaną pamięć muzyczną, potrafił zapisywać utwory po ich jednorazowym wysłuchaniu i tworzyć w wyobraźni całe dzieła.
Na życie zarabiał komponując na zamówienie, grając i nauczając muzyki. Jednym z jego chlebodawców był cesarz Józef II, muzyk nie potrafił jednak rozsądnie zarządzać swoimi pieniędzmi i ostatnie lata życia spędził w biedzie. Wolfgang Amadeusz Mozart zmarł w Wiedniu w wieku 35 lat (5 grudnia 1791 roku). Został pochowany w zbiorowym grobie miejskim na wiedeńskim cmentarzu św. Marka.
Dorobek artysty to ponad 600 kompozycji. Jego "Uprowadzenie z Seraju", "Wesele Figara", "Don Giovanni" czy "Czarodziejski flet" to jedne z najsłynniejszych oper na świecie. Inne znane dzieła Mozarta to m.in. symfonie - Jowiszowa, Haffnerowska i Praska, msze - Koronacyjna oraz nieukończone Wielka Msza c-moll i Requiem.