"Zagrożone gatunki" to temat piątego dnia festiwalu filmów ekologicznych, który trwa w Krakowie. Zobaczymy filmy z całego świata pokazujące zanik bioróżnorodności na naszej planecie.

Filmy będą wyświetlane przede wszystkim w kinie plenerowym na Bulwarze Czerwieńskim u stóp Wawelu. Będzie tam można zobaczyć m.in. obraz "Wade". Akcja toczy się w Indiach, a konkretnie w Kalkucie, gdzie rodzina uchodźców klimatycznych wpada w zasadzkę tygrysa na zalanych ulicach. 

W repertuarze jest także dokument "Morski Pasterz" - film zawiera fragmenty wypowiedzi kapitana Paula Watsona, założyciela i prezesa organizacji Sea Shepherd, który poprzez bezpośrednie działania chroni życie w oceanach.

Wyświetlony zostanie także film "Hern" - współczesna opowieść o relacji między człowiekiem a naturą, animowany thriller "Roadkill" oraz "Dławik" - opowiadanie o jednym z największych wyzwań, jakie stoi przed naszą planetą. 

Inną czwartkową propozycją filmową jest "Puste niebo" - historia dwóch chłopców, którzy polują na ostatniego wróbla w wiosce, aby zdobyć nagrodę i uratować swoją chorą babcię podczas Wielkiego Skoku Komunistycznego Chin.

Publiczność będzie mogła też zobaczyć dokument Katarzyny Górniak "Tygrysy na granicy" - o niedawnym transporcie 10 tygrysów, który zatrzymał się na granicy polsko-białoruskiej. Autorka filmu wyruszyła tropem zwierząt i odnalazła ich ślady w kilku krajach europejskich.

Inna propozycja filmowa to "Giant Slaves" - opowieść o tym, jak jeden człowiek ryzykuje wszystko, by zaopiekować się grupą źle traktowanych zwierząt ocalonych przez Jane Goodall’s Chimp Eden Sanctuary w RPA.

Pokazy filmowe będą się odbywać także w innych plenerowych kinach festiwalowych: kompleksie restauracyjnym Dolne Młyny (film "Dylemat mięsożercy") oraz w Parku Reduta ("Nasze miejsce na Ziemi"). 

TUTAJ ZNAJDZIECIE SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU

W programie - panele dyskusyjne

Naukowcy alarmują: działalność człowieka na Ziemi może do końca stulecia wytrzebić połowę jeszcze żyjących na świecie gatunków zwierząt. Ekosystemy, gatunki, lokalne odmiany roślin i zwierząt kurczą się, słabną i zanikają. Najpierw zaczęliśmy tracić ptaki, płazy i gady. Następnie skurczyły się rafy koralowe, których obecnie jest już 30 procent mniej. Na naszych oczach wymierają także owady i zapylacze, a to prosta droga do załamania funkcjonowania kolejnych gatunków fauny i flory. Ekosystem naszej planety ulega nieodwracalnej zagładzie.  

O zachwianiu równowagi ekologicznej i płynących z niej zagrożeniach opowiada Kamil Wyszkowski - Prezes Global Compact Network Poland.

Tydzień dla ekologii

3. edycja Kraków Green Film Festival wystartował w niedzielę. Festiwal filmów ekologicznych odbywa się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, jednak jeżeli ktoś z powodu obaw nie przyjdzie na plenerowe pokazy - będzie mógł zobaczyć w tym roku filmy na darmowym serwisie VOD!

Jak przekonują organizatorzy - mimo pandemii koronawirusa, problemy związane z klimatem nadal są bardzo aktualne. Dlatego, jak co roku, głównym zadaniem festiwalu jest promowaniem proekologicznych postaw i idei zrównoważonego rozwoju.