"Lightning Bolt", najnowszy krążek grunge'owej grupy Pearl Jam, ukaże się 15 października. Na dziesiątym studyjnym albumie zespołu z Seattle znalazło się 12 kompozycji, w tym piosenka, znana z solowej płyty wokalisty formacji, Eddiego Veddera.

Najnowsza płyta Pearl Jamu "Lightning Bolt", zawierać będzie 12 nowych utworów, wśród których znajdzie się także ballada "Sleeping by Myself", pochodząca z solowej płyty wokalisty zespołu Eddiego Veddera "Ukulele Songs" (2011).

Wydawnictwo promuje singiel "Mind Your Manners". Muzycy zaprezentowali kilka utworów z nowej płyty podczas lipcowego koncertu na Wrigley Field w Chicago. Pearl Jam wykonał "Mind Your Manners" oraz utwór tytułowy, oba nawiązujące do punkowych tradycji w stylu The Ramones. Poza piosenkami agresywnymi, na płycie znalazła się także ballada "Sirens".

Minęło niemal pięć lat od ostatniego krążka zespołu, "The Backspacer", co jest najdłuższą przerwą między nagraniami w historii działalności Pearl Jamu. "Chcieliśmy poczekać do chwili, gdy poczujemy, że jesteśmy gotowi i mamy coś nowego do powiedzenia" - komentował w wywiadach basista Jeff Ament. Pytany o punk-rockową, agresywną i ciemną poetykę tekstów piosenek, Eddie Vedder tłumaczył: "Rozglądając się wokoło bardzo łatwo przychodzi mi znajdowanie kolejnych powodów do wściekania się".

Grupa powstała w 1991 roku


Pearl Jam powstał w 1991 r., założony w Seattle przez byłych muzyków grupy Mother Love Bone: gitarzystę Stone'a Gossarda i basistę Jeffa Amenta. Dołączyli do nich perkusista Dave Krusen, gitarzysta Mike McCready i wokalista Eddie Vedder. Debiutancki krążek Pearl Jamu "Ten" okazał się jednym z najlepiej sprzedających się albumów lat 90., dając początek międzynarodowej kariery formacji dziś nazywanej "nowymi Rolling Stonesami".

Grupa często zmieniała perkusistów. Od 1991 r. występowali w niej: Dave Krusen, Dave Abruzzese, Jack Irons i - od 1998 r. do dziś - Matt Cameron, wcześniej związany z grupą Soundgarden.

Sukces wydanej w 1992 r. płyty "Nevermind" Nirvany, innego seattle'owskiego zespołu, dał początek ogólnoświatowego zainteresowania muzyką grunge'ową - mieszanką punka, heavy-metalu i klasycznego rocka rodem z lat 60. Z dnia na dzień zespoły z Seattle stawały się gwiazdami - Nirvana, Pearl Jam, Alice In Chains, Soundgarden, Screaming Trees. Debiutancki album Pearl Jamu okazał się wielkim sukcesem, dzięki popularności singli "Alive", "Oceans" i "Jeremy".

Zespół zdecydował jednak działać na własną rękę, z dala od wielkich korporacji. W 1994 r. wytoczył - i przegrał - proces z Ticketmasterem, korporacją organizującą koncerty. Muzycy uznali, że firma dyktuje zbyt wysokie ceny za bilety, usiłując zmonopolizować rynek. W 2006 r. magazyn "Rolling Stone" napisał, że Pearl Jam "spędził sporą część minionej dekady, dobrowolnie ściągając się z cokołu".

Dziś grupa uznawana jest za jedną z najważniejszych zespołów alternatywnych. Kolejne płyty - m.in. "Vitalogy" (1994), "Yield" (1998) czy "Riot Act" (2000) utwierdzają Pearl Jam na pozycji jednej z najpopularniejszych grup rockowych. Ostatni krążek zespołu to "Backspacer", wydany w 2009 r.

Pearl Jam pięciokrotnie występował w Polsce: w 1998 r. zagrał na warszawskim Torwarze, w 2000 r. wystąpił dwukrotnie w Katowicach (oba koncerty zostały wydane na płytach), w 2007 r. w Chorzowie i w 2010 r. w Gdyni, podczas Open'er Festival.

(jad)