"Książka o śmieciach" Stanisława Łubieńskiego w piątek 3 lutego ma premierę w języku chińskim tradycyjnym na międzynarodowych targach książki w Tajpej. To kolekcja esejów o śmieciach ilustrowana zdjęciami autora. I próba odpowiedzi na pytania czym są współczesne śmieci i jak zmieniły się na przestrzeni wieków. Jakie zagrożenie niosą ze sobą i co możemy w tej sprawie zrobić?

Eseje literackie autora oparte zostały na badaniach i rozmowach ze specjalistami. Łubieński zastanawia się, co śmieci mówią o naszej cywilizacji, o współczesnym człowieku, ale też o naszym nieumiarkowaniu, chciwości i  egoizmie. To również ważny głos o tym, jaki krajobraz zastaliśmy i jaki po sobie zostawimy.

W naszym kraju książka ukazała się w 2020 roku nakładem wydawnictwa Agora, na Tajwanie wydaje ją właśnie Locus Publishing Company. Każde tłumaczenie to zaszczyt. Mam możliwość spotkania się z innymi czytelnikami, z inną wrażliwością. (...) Cieszę się, że ta książka okazuje się na tyle uniwersalna, że może być też intersująca dla czytelników na Tajwanie - mówi w RMF FM pisarz. 

Głównym organizatorem polskiej prezentacji na tragach w Tajpej jest Instytut Książki. Gdy zastanawialiśmy się nad koncepcją artystyczną filmowej prezentacji polskich autorów na światowej wystawie książek TIBE 2023 na Tajwanie wiedzieliśmy, że musi ona być poruszająca, w odpowiednim stopniu spełniająca funkcję informacyjną i jednocześnie spójna. Pomyśleliśmy: czy może być coś bardziej poruszającego niż prawda, autentyczność? I postanowiliśmy oddać głos naszym pisarzom, poetom, ilustratorom i twórcom komiksu. Zapytaliśmy ich, co ich niepokoi, martwi, przejmuje, przeraża. Literatura, nawet beletrystyka, nie jest oderwana od rzeczywistości, bo zarówno jej twórcy, jak i czytelnicy żyją tu i teraz - mówi Łukasz Jarocki, rzecznik Instytut Książki.

TIBE potrwa do 5 lutego.

Opracowanie: