Brytyjskie czasopismo "Country Life" publikuje jedyną podobiznę Williama Szekspira, sporządzoną za jego życia. Tak przynajmniej utrzymuje redakcja czasopisma. Podobizna została odkryta przez pracującego nad XVI-wieczną księgą "The Herball" - poświęconą roślinom - historyka Marka Griffithsa. Zanim opublikował on swoje odkrycie, spędził 10 lat próbując obalić własne teorie. Griffith jest przekonany, że zidentyfikował autentyczną podobiznę autora "Romea i Julii".

Na tytułowej stronie księgi "The Herball" znajdowały się postaci czterech osób, które przyczyniły się do jej powstania oraz do wiedzy na temat roślin, jaką posiadano w elżbietańskiej Anglii. Nie były one podpisane imieniem i nazwiskiem, ale po odszyfrowaniu zakodowanych w postaci ornamentów wskazówek, ustalono, że jedna z rycin przedstawia Williama Szekspira. 

W dziełach słynnego dramaturga często pojawiają się motywy botaniczne i właśnie to - zdaniem Griffithsa - najwyraźniej zasłużyło na uznanie przez twórców podręcznika. To Szekspir narysowany za życia w wieku 33 lat - mówi historyk. W końcu możemy zobaczyć, jak naprawdę wyglądał autor "Hamleta". Na tytułowej stronie 400-letniej księgi wieszcz odziany jest w rzymską togę, ma bujną czuprynę, podkręcone wąsy i wieniec laurowy na głowie. 

Pozostałe istniejące podobizny Szekspira powstały pośmiertnie i wyglądają zupełnie inaczej.  

(md)